U ne baš tako jednostavnim vremenima, ogranak Hrvatskog pedagoškog književnog zbora Bjelovar izdao je novi broj časopisa za odgoj i obrazovanje „Bjelovarski učitelj“. Tim povodom, u srijedu 24. veljače održana je i online Zoom promocija novog broja.
Podsjetimo, Hrvatski pedagoško – književni zbor, skraćenog naziva HPKZ prva je strukovna udruga učitelja, pedagoga i prosvjetnih djelatnika utemeljena 30. rujna 1871. u Zagrebu s ciljem širenja strukovne i opće obrazovanost među hrvatskim pučkim učiteljstvom i promicati interese hrvatske pučke škole bez razlike vjere. Do danas je Zbor objavio više od 700 knjiga i prijevoda pedagoške literature, a osobito je zaslužan za okupljanje pedagoških djelatnika kroz različita stručna tijela i javne djelatnosti.
Udruživanje učitelja u Bjelovaru seže u daleku 1891. godinu kada je u Bjelovaru bilo 29 mjesnih škola. Tada je osnovano prvo učiteljsko društvo u Bjelovaru. Današnji Ogranak HPKZ-a Bjelovar osnovan je 1992. godine i kontinuirano djeluje i danas. Prvi i dugogodišnji predsjednik Ogranka bio je profesor Vladimir Strugar koji je sudjelovao na online promociji. Slijedećih osam godina Ogranak je vodio umirovljeni ravnatelj Ekonomske i birotehničke škole Vojislav Kranželić, dok je za njega danas zadužena pedagoginja Ornela Malogorski.
Ogranak Hrvatskog pedagoškog književnog zbora Bjelovar broji oko 150 članova i članica svih profila, od predškole do veleučilišta te djeluje kroz četiri područja, časopis za odgoj i obrazovanje Bjelovarski učitelj, Županijski centar za cjeloživotno obrazovanje, Biblioteku Stvaralaštvo učitelja i Predškolsku sekciju.
Iako je prošlu godinu obilježila pandemija koronavirusa, tijekom 2020. godine, u nakladi Ogranka tiskana je knjiga Zdenke Brebirć “Ja u doba korone: Krešine priče”, organizirano je studijsko putovanje članica predškolske sekcije u Bolognu i Reggio Emiliu u posjet Međunarodnom centru Loris Malaguzzi i centru reggio pedagogije te je organizirana međunarodna izložba dječjih radova u suradnji s Maticom iseljenika Hratske, Radio Berlinom i Maticom hrvatske za Ruhrsko područje. Rad ove respektabilne udruge na području odgoja i obrazovanja krasi entuzijazam i energija te pedagoški optimizam brojnih članova i članica te prijatelja Ogranka zahvaljujući kojima niti u ovim teškom vremenima ne odustajemo od rada na promicanju odgojno – obrazovnog rada.
Časopis „Bjelovarski učitelj“ izlazi neprekidno od svibnja 1992. godine. Otvoren je prema svim prosvjetnim djelatnicima te drugim suradnicima koji obrađuju pojedina pitanja teorije i prakse odgoja i obrazovanja, istražuju školstvo, predlažu inovacije, pišu recenzije novih pedagoških i stručnih djela te prati rad Ogranka.
Zadnji broj „Bjelovarskog učitelja“ izašao je u prosincu 2020. godine i iznimno je bogat kvalitetnim pedagoškim tekstovima. Moderatorice online promocije bile su glavne i odgovorne urednice časpisa, Nataša Ljubić Klemše i Zdenka Brebrić te predsjednica Ogranka HPKZ-a Ornela Malogorski. Poseban gost bio je profesor Vladimir Strugar koji je sudionike podsjetio na važnost našeg rada, na stvaranje Bjelovarskog učitelja, njegov doprinos ugledu pedagoške struke, ali i Bjelovara i cijele Bjelovarsko – bilogorske županije. Sudionicima se u ime Grada Bjelovara obratila zamjenica gradonačelnika, profesorica Valna Bastijančić Erjavec.
– Zahvale svim članovima HPKZ-a i urednicima jer bez njihovog nesebičnog rada i dijeljenja znanja i dobrih primjera iz prakse ne bi se BUČ održao 29 godina, kazala je Valna Bastijančić Erjavec.
Bogatstvo časopisa opisale su glavne urednice i naglasile kako je u ovom broju pisalo 17 autora i autorica. Devet je uradaka iz pedagoške teorije i prakse, devet iz područja recenzija, prikaza i primjera dobre prakse, dva su portreta izvrsnosti i jedno sjećanje na nezaboravljene.
Roditeljski ciljevi u odnosu na opći školski uspjeh djece i na pohađanje dopunske nastave i privatnih instrukcija, prava djece, razvoj integracije i inkluzivne kulture škole, uloga školskog pedagoga u razvoju socijalnih kompetencija učenika, rad školskog pedagoga u stvaranju uspješne škole, prikaz rezultata istraživanja stavova učenika o nastavi na daljinu, razumijevanje roditeljske uloge u suvremenoj obitelji, nove tehnologije i djeca 21. stoljeća, neobični nazivi hrvatskih naselja i jezične pogreške u školskim esejima, likovni i glazbeni poticaji u integriranim aktivnostima samo je dio obrađenih tema.
Uredništvo časopisa čine Tatjana Badrov, Marica Kurtak, Ilija Pejić, Zorka Renić, Vladimir Strugar, Vojislav Kranželić, Branka Biketa Caktaš i Sandra Kadum.