Još u listopadu 2018. godine, započela je sanacija odlagališta otpada Grginac koja je uspješno okončana u petak 23. travnja 2021. Tim povodom, u Općini Veliko Trojstvo održana je završna konferencija na kojoj su prezentirani svi najvažniji elementi sanacije.
Kao glavni investitor, na projektu vrijednom 12 i pol milijuna kuna sudjelovala je Općina Veliko Trojstvo, dok su sanaciju odlagališta otpada financijski podržali Kohezijski fond EU, Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo regionalnog razvoja, Grad Bjelovar i Fond za zaštitu okoliša.
Naime, na lokaciji odlagališta je od 1970. pa sve do 1990. godine odloženo više od 178 tisuća tona otpada, da bi kroz sanaciju u potpunosti postignuta regeneracija ukupno 2,2 hektara zemljišta. Prihvatljivi troškovi iznose 9,7 milijuna kuna, pa je Općina Veliko Trojstvo do punog iznosa ukupne vrijednosti projekta osigurala novac kroz vanjske izvore.
Na samom početku održavanja prezentacije, načelnik Općine Veliko Trojstvo Ivan Kovačić, istaknuo je da su teška jesen i zima s velikom količinom kiše onemogućile rad, pri čemu se u obzir moraju uzeti i nešto kraći rokovi izvedbe.
– Smatram da je posao vrlo dobro napravljen. Sanacija otpada nije bila važna samo za Veliko Trojstvo i Grginac, nego i za Trojstveni Markovac, Puričane i ostala bjelovarska prigradska naselja u blizini. Od srca se zahvaljujem svim koji su sudjelovali u ovom projektu. Zahvaljujem se djelatnicima Općine Veliko Trojstvo, čelnicima Grada Bjelovara, bivšima i sadašnjima, zatim stručnjacima koji su bili zaduženi za sanaciju odlagališta, Ministarstvu regionalnog razvoja, Fondu za zaštitu okoliša i Ministarstvu gospodarstva. Zajedničkim snagama smo uspjeli riješiti ovaj veliki problem, rekao je načelnik.
Završnoj konferenciji nazočila je i Alenka Košiša – Čičin Šain, zamjenica direktora Fonda za zaštitu okoliša.
– Moram pohvaliti namjeru, inicijativu i profesionalan pristup sanaciji odlagališta otpada. Projekt su na neki način ugrozili „lockdown“ kada se nije moglo raditi te pandemija koronavirusa s kojom se još uvije nosimo i borimo. Kao što je i sam načelnik naglasio, prisutni su bili i loši vremenski uvjeti. Ovim projektom, Općina Veliko Trojstvo pokazala je pozitivan trend u odgovornom gospodarenju otpadom. Tu je na prvom mjestu briga za okoliš, odnosno njegovo očuvanje, poručila je zamjenica direktora te dodala da postotak stope odvojenog prikupljanja otpada raste iz godine u godinu.
Prema riječima Maje Feketić, načelnice Sektora za financiranje Europske unije, projekt sanacije odlagališta otpada u Grgincu ulazi u europsku statistiku.
– Govorimo o 44 takva projekta i potpuno sigurno mogu potvrditi kako sanacija zbog koje smo se danas okupili na završnoj konferenciji itekako doprinosi svim ciljevima koje je postavila Europska unija. Na ovaj način se uvelike doprinosi smanjenju otpada na odlagalištima. Podsjećam da je Republika Hrvatska već premašila obvezu iz operativnog programa koja podrazumijeva sanaciju 60 hektara odlagališta otpada te prijavu minimalno 30 sanacija. Sanacija u Grgincu pokazuje vrlo dobar trend i ona se odlično uklapa u priču o zelenom europskom planu. Plan gospodarenja otpadom između 2017. i 2022. godine podrazumijeva smanjenje negativne utjecaje na ljudsko zdravlje, okoliš, klimu, kao i smanjenje emisija stakleničkih plinova, zaključila je načelnica Sektora za financiranje EU.