U srijedu 18. rujna u Bjelovaru je održana završna konferencija projekta „Povećanje efikasnosti i održivosti gospodarsko-socijalnih vijeća Bjelovarsko-bilogorske županije, Međimurske županije i Varaždinske županije“.
Jedan je to od ukupno 80 europskih projekata koliko iz BBŽ trenutno ima ugovorenih, a vrijednost mu je 962.987,25 kuna te je u potpunosti financiran europskim sredstvima.
U projektu je sudjelovala Bjelovarsko-bilogorska županija u partnerstvu s Međimurskom županijom, Varaždinskom županijom i Nezavisnim sindikatom zaposlenih u srednjim školama Hrvatske.
Navedeni projekt trajao je ukupno 18 mjeseci, unutar čega su održane brojne radionice, okrugli stolovi, edukacije, studijska putovanja, ali i istraživanje radnih odnosa i uvjeta rada na području triju županija u sektoru prerađivačke industrije.
Isto tako, projekt je zaslužan za promicanje tripartitnog dijaloga između tijela javne vlasti, poslodavaca i sindikata kako bi se djelovalo na gospodarski razvoj, zapošljavanje, ali i na poboljšanje prava radnika i rast plaća.
Projekt „Povećanje efikasnosti i održivosti gospodarsko-socijalnih vijeća Bjelovarsko-bilogorske županije, Međimurske i Varaždinske županije“ uspješno je priveden kraju, a koliko je njegovom provedbom zadovoljna Međimurska županija kazao je zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec.
– Ovaj projekt puno je pridonio boljem i kvalitetnijem radu gospodarsko-socijalnih vijeća ovih triju Županija. Njime smo dobili puno toga, a između ostaloga i medijatore. Bilo je i niz zanimljivih radionica na kojima smo puno toga naučili, što je itekako važno, poručio je Grivec istaknuvši kako je ovaj projekt pogodovao i boljem međusobnom upoznavanju, što će zasigurno pridonijeti još kvalitetnijoj suradnji među županijama.
Zamjenik župana Varaždinske županije Robert Vugrin napomenuo je pak kako je Europska unija prepoznala ovakva partnerstva u kojima su na jednak način zastupljeni i predstavnici radnika i poslodavaca te predstavnici regionalne samouprave.
– Europska unija je prepoznala takva partnerstva kao jedno tijelo koje rješava upravo socijalna pitanja, a važnost koju Europa daje socijalnim partnerstvima vidimo i kroz to da su izdvojili 18 milijuna kuna bespovratnih sredstava upravo za financiranje ovakvih projekata koji će jačati takva partnerstva te stručne i administrativne kompetencije, kazao je Vugrin.
Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske istaknuo je kako je razvijanje tripartitnog socijalnog dijaloga apsolutna budućnost Hrvatske, te da upravo takva suradnja omogućuje napredak države.
– Mi naše učenike obrazujemo za tržište rada i upravo zato je dijalog između Županija i škola vrlo važan u kreiranju budućnosti i razvoju županija kroz obrazovanje kadrova koji su županiji potrebni, rekao je Mihalinec.
Na završnoj konferenciji projekta „Povećanje efikasnosti i održivosti gospodarsko-socijalnih vijeća Bjelovarsko-bilogorske županije, Međimurske županije i Varaždinske županije“, bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs istaknuo je važnost dobre komunikacije GSV-a s gospodarsko-socijalnim vijećima.
– Kroz ovaj projekt htjeli smo vidjeti na koji način uspostaviti taj dijalog koji je potreban između radnika, poslodavaca i, u ovom slučaju, predstavnika javne uprave. Ono što je ključno jest da se treba uspostaviti još bolja poveznica GSV-a na nivou države s našim županijskim gospodarsko-socijalnim vijećima, rekao je župan Bajs naglasivši kako su, kada govorimo o GSV-u, teme vezane uz situacije u gospodarstvu i radna prava.
– Kada govorimo o Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, prošle godine u gospodarstvu povećan je broj zaposlenih za 1000 osoba, a tu je i porast plaća od 14%, poručio je bjelovarsko-bilogorski župan koji se je tom prilikom zahvalio svim partnerima projekta.