U Kulturnom i multimedijskom centru u Bjelovaru, u utorak 7. lipnja održana je konferencija bjelovarske Medicinske škole pod nazivom “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti Medicinske škole Bjelovar”. Ovom je prigodom u dva dijela održan okrugli stol “Povezivanje sustava obrazovanja i tržišta rada” te predstavljanje Regionalnog centra kompetentnosti.
Naime, uspostava centra pri Medicinskoj školi Bjelovar donijeti će temeljne organizacijske akte i edukacijske programe koji će centar ustrojiti kao mjesto osuvremenjenih strukovnih programa za učenike, edukacije za nastavnike i mentore, stručno osposobljavanje i usavršavanje, kao i cjeloživotno učenje za gospodarske subjekte, nezaposlene i ostale.
Programi će nastajati kroz suradnju s poslodavcima i stručnjacima, a rezultat će biti učenje temeljeno na radu, kvalitetna praktična nastava i vježbe, čime će biti osigurana kompetentna radna snaga. Uz promociju strukovnih zvanja, organizirat će se i održavanje programa prilagođenih učenicima s teškoćama.
– Ovo je prilika za cijelu našu županiju, u smislu obrazovanja kvalitetnog kadra i planiranja daljnjeg razvoja aktivnosti vezanih uz zdravstvene usluge, posebno u dentalnom turizmu i što se tiče zbrinjavanja starijih osoba. Učenici će učiti pod uvjetima koji se temelje na stvarnom radu, što će ih u potpunosti pripremiti za izlazak na tržište rada. Veselimo se završetku zgrade Regionalnog centra kompetentnosti, što bi se trebalo dogoditi tijekom ovog ljeta. Mi ćemo raspolagati najsuvremenijom opremom u zdravstvu u ovom dijelu Hrvatske, ali i šire. U budućnosti planiramo pružati usluge i izvan naših granica. Trenutno smo na pola puta u provedbi projektnih aktivnosti i zaista smo zadovoljni, poručuje Biljana Balenović, ravnateljica Medicinske škole Bjelovar.
Podsjećamo kako je spomenuti projekt vrijedan više od 28 milijuna kuna, a financiran je sredstvima Europskog socijalnog fonda.
– S obzirom na pandemiju koronavirusa koja nam je mnogo toga uskratila, nažalost nismo mogli sve realizirati na način na koji smo planirali. U sklopu projekta imamo niz aktivnosti koje se protežu kroz pet elemenata, a riječ je o jačanju kompetencija nastavnika, uključivanju učenika u radionice, aktivnom sudjelovanju naših partnerskih ustanova, edukacijama putem kojih ćemo provesti dodatna usavršavanja te studijskim putovanjima u nekoliko europskih zemalja u kojima ćemo stjecati dodatna znanja i vještine, pojasnila je Tina Jelić – Balta, projektna asistentica.
Jedan od partnera na projektu “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti Medicinske škole Bjelovar” je i Medicinska škola Osijek koja broji 670 učenika i 90 djelatnika.
– Bjelovarski centar je veliki benefit za sve škole medicinskog usmjerenja, posebno za nas partnere koji ćemo izrasti u još veće i kvalitetnije ustanove, jer ćemo raspolagati s boljim resursima. Riječ je o dobrobiti za cjelokupnu Slavoniju i Baranju. Dosadašnje edukacije bile su odlično organizirane, učinkovite su i korisne za sve sudionike. Iz naše škole je uključeno desetero djelatnika, kazala je Sanja Dravinski, ravnateljica Medicinske škola Osijek i magistra sestrinstva.