Narodna knjižnica Petar Preradović Bjelovar, uz podršku Grada Bjelovara osigurala je bespovratna sredstva u iznosu od 1.869.944,00 kuna namijenjenih za provedbu projekta pod nazivom “Čitanjem do uključivog društva – “Moja putujuća knjižnica” kojeg financira EU socijalni fond te Ministarstvo kulture i medija RH. Svrha projekta nabava novog bibliobusa i njegovo opremanje. Više informacija o ovoj temi saznali smo na konferenciji za medije, održanoj u utorak 21. rujna na Studijskom odjelu Narodne knjižnice Petar Preradović.
– Naša knjižnica jedna je od 12 knjižnica u Hrvatskoj koje su dobile bespovratna sredstva za nabavu novog bibliobusa. Tijekom prošle godine, uspijeli smo realizirati samo 100 dana na terenu, što zbog kvarova vozila, što zbog epidemiološke situacije. U sklopu bibliobusa provodit ćemo tri programa, “Teta pročitaj i moju” i “Otputujmo u priču” su stari programi, dok je “Učimo zajedno svi od 3 do 103” potpuno novi program, a riječ je o radionicama za predškolce za poticanje rane pismenosti i informatičkim radionicama za starije koji djecu dovode u igraonicu, rekla je Dražena Rajsz, voditeljica Bibliobusne službe.
VAŽNOST PROJEKTA ‘MOJA PUTUJUĆA KNJIŽNICA’
Na konferenciji je više riječi bilo i o važnosti projekta i njegovom pozitivnom utjecaju na razvoj čitateljskih navika u široj zajednici.
– Matična služba BBŽ je savjetodavna služba za narodne i školske knjižnice. Osnovno obilježje i prednost pokretne knjižnice je da istim fondom, istim osobljem te istom opremom pruža knjižnične usluge stanovništvu na međusobno udaljenim područjima. Radionice koje se provode u sklopu bibliobusa fokusirane su na poticanje čitanja, razvijanje čitateljskih navika, istraživanje i kreativno izražavanje te odgajanje budućih čitatelja. Zanimljiva je činjenica da od 18 općina u našoj županiji, njih 15 nema knjižnicu i kao općina svojim stanovnicima ne mogu ponuditi knjižničku uslugu. Također, većina naših područnih škola nema svoju knjižnicu, već ju ima samo matična. Mnogi ne znaju da naš bibliobus posjećuje i bjelovarski zatvor, tamo ima svoje stajalište i svaka dva tjedan korisnicima nudi literaturu iz svog bogatog fonda. Ta taj način u svoj rad uključuje društveno isključene skupine, pojasnila je Neda Adamović, voditeljica Županijske matične službe Bjelovarsko – bilogorske županije Predstavljanje Projekta.
PROJEKT ‘MOJA PUTUJUĆA KNJIŽNICA’
Projekt “Moja putujuća knjižnica” predstavila je ravnateljica Narodne knjižnice Petar Preradović Bjelovar.

– Natječaji putem kojih možemo nabaviti novi Bibliobus ne raspisuju se često i zaista smo sretni što smo uspjeli osigurati sredstva za to prijeko potrebno vozilo. U tome svemu ne bismo uspjeli bez partnerstva s Gradom Bjelovarom. Dobila sam informaciju da je Bibliobus i danas zbog kvara morao ostati u svom dvorištu. U konkurenciji od oko stotinu prijavljenih projekata, prošlo je njih 12, među kojima je i naš projekt, kazala je ravnateljica Vjeruška Štivić.
Prvo vozilo za potrebe pokretne knjižnice bio je kombi koji je svečano započeo s radom 20. listopada 1972. godine. Ubrzo raste broj svezaka u fondu pokretne knjižnice, povećava se broj stajališta, a pravi napredak ostvaren je u rujnu 1980. godine kada je nabavljeno novo vozilo, bibliobus. Taj je bibliobus 2004. godine, nakon više od dvadeset godina rada, zbog dotrajalosti i nemogućnosti daljnjih popravaka zamijenjen novim i suvremeno opremljenim vozilom s računalom, televizorom, DVD-playerom, glazbenom linijom i klima-uređajem.
BIBILOBUS IMA 46 STAJALIŠTA NA PODRUČJU GRADA BJELOVARA
Danas bibliobus ima ukupno 46 stajališta. Namijenjen je svima koji zbog udaljenosti mjesta stanovanja ili nekog drugog razloga ne mogu doći u bjelovarsku knjižnicu. Bibliobus obilazi rubne dijelove grada, udaljena naselja šire okolice, ustanove, škole i vrtiće te Zatvor u Bjelovaru.
Važno je naglasiti kako će se dio namjenskih sredstava putem projekta utrošiti i na zapošljavanje dvije osobe, jednog stručnog suradnika administratora i jednog financijskog suradnika.
Partnersku ulogu u navedenom projektu pojasnio je bjelovarski gradonačelnik.
– Ovaj projekt ide u prilog ostvarivanju cilja Grada Bjelovara, a to je ulazak među deset posto najuspješnijih gradova po pitanju povlačenja sredstava iz raznih europskih i nacionalnih fondova. Od 127 gradova, Bjelovar je svrstan u deset posto najboljih. Mi smo objeručke prihvatili partnerstvo na projektu, jer smatramo da je promidžba čitanja i razvoja čitalačkih sposobnosti itekako važna za sve dobne skupine. Svega tri vozila su se promijenila od davnih sedamdesetih godina i zaista je stiglo vrijeme za nabavu novog. Našoj knjižnici čestitam na ovom velikom uspjehu, poručio je Dario Hrebak.