Zahvaljujući mladoj bjelovarskoj spisateljici Marijani Dragičević, brojni ljubitelji kvalitetnog i zanimljivog štiva, odnedavno mogu uživati u njezinom prvom romanu pod nazivom „Rock strana bajke“. Roman se sastoji od poglavlja koja su nazvana prema poznatim rock pjesmama raznih izvođača, dok se u fokusu priče nalaze likovi Adria Doliner i Ellak Sever. U žanrovskom smislu, autorica je roman nazvala garažnim jer je kombinacija nekoliko tema.
-Knjige i čitanje su moje velike ljubavi, posebno kada je riječ o ruskim književnicima, zbog kojih sam željela studirati ruski jezik. Ipak, diplomirala sam povijest i arheologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a ljubav prema rock glazbi, pisanju i čitanju prisutna je konstantno. Roman sam napisala 2015. godine i trebalo je dosta dugo da ugleda svjetlo dana. Sve što se radi prvi put je i najzahtjevnije, no sada znam kako stvari po tom pitanju funkcioniraju. Izdavačkim kućama sam poslala dosta upita i kako se nitko nije javljao, skoro sam odustala. Na svu sreću, iznenada sam stupila u kontakt sa Dušanom Todorovićem iz Beograda, iz nakladničke kuće „Slovensko slovo“. Iz tiska je tako izašlo 500 komada romana, pri čemu su financijski pomogli Grad Bjelovar i moj tata Vlada Klasnić. Pri pisanju mi je puno pomogla struka, jer sam povijest i arheologiju koristila pri povezivanju određenih elemenata, odnosno likova, radnje, imena. Nisam željela napisati tipičan ljubić, već sam napravila spoj trilera, mistike, bajke, ljubavi i glazbe. U periodu pisanja najviše sam čitala latino – američki magični realizam. Prvu verziju romana pročitao je naš poznati pisac Goran Tribuson i to još 2016. godine, otkriva 31-godišnja autorica.
Roman započinje urbanom legendom o gradu Mildorfu koji je u početku bio naselje s četiri mlina, a kasnije prerastao u grad. Legenda objašnjava njegovu klimu koja se mijenja kroz godišnja doba. Tijekom romana Adria i Ellak druže se, zbližavaju, zaljubljuju i pokušaju saznati što se dogodilo s Adrijinom sestrom blizankom da si je oduzela život. Uz legendu o osnutku grada, nepoznata sekta Crna paleta misteriozni je pojam svima poznat u gradu, ali bez ikakvih opipljivih dokaza. Navodna sekta povezana je s ostalim likovima u romanu koji su ključni za otkrivanje cijele istine.
-Trudim se čitati raznovrsnu literatutu. Ne mogu zamisliti da se fokusiram samo na jedan određeni žanr. Prve priče su mi pričali moji baka i djed, a nakon faze slikovnica, prešla sam na čitanje dječjih romana. Djelo zbog kojeg sam zapravo zavoljela čitanje je “Ronja, razbojnička kći” švedske autorice Astrid Lindgren, kojemu se i danas ponekad znam vratiti. Najdraži književnik mi je Fjodor Mihajlovič Dostojevski i njegovo velebno djelo “Braća Karamazovi”. Trenutno radim kao kustos u Arheološkom odjelu u Gradskom muzeju Bjelovar. Posao mi se sviđa jer je zanimljiv, ponekad vrlo dinamičan, a uz njega se mogu posvetiti i pisanju. Nedavno sam radila jednu vrlo zahtjevnu izložbu “Arheološka kronika – što je bilo prije osnutka Bjelovara”, u kojoj se daje prikaz razvoja ljudske povijesti na prostoru Bjelovarsko – bilogorske županije u prapovijesnom, antičkom i srednjovjekovnom razdoblju. Sretna sam što sam uz pomoć svojih dragih sugrađana i za vrijeme izolacije uspjela biti produktivna i osmisliti način kako zabilježiti vrijeme provedeno u izolaciji. Naime, prije „zaključavanja“ zemlje pripremali smo se za manifestaciju „Pisanicom do Uskrsa“. Ubrzo je zbog epidemije muzej zatvoren, a na teren se nije išlo. Puno stvari krenulo se odrađivati on-line, pa sam došla na ideju pokretanja „Izložbe u izolaciji“. Sugrađani su slali svoje radove, bilježili su kako provode vrijeme kod kuće, što čitaju, izrađuju, kuhaju i slično. U vrlo kratkom vremenu je prikupljeno puno materijala, a sve ćemo zaokružiti slijedeće godine, kada će u bjelovarskom muzeju biti napravljena prava izložba i to u povodu obilježavanja Noći muzeja. Radovi su jako zanimljivi, ima ih oko 60. Drago mi je da su Bjelovarčani moju ideju lijepo prihvatili i podržali, zadovoljna je Marijana Dragičević.
Prva promocija romana „Rock strana bajke“ održana je u zagrebačkom Katranu, u Klubu grada Bjelovara gdje su autorici podršku pružili poznati Bjelovarčani poput Maria Petrekovića i Gorana Navojca, ali i prijatelji, kolege te članovi obitelji. Sada je na redu promocija u Šibeniku, nakon čega 20. lipnja slijedi glazbena slušaonica u bjelovarskom pubu „Zeppelin“ te prava promocija romana u Boho parku u Bjelovaru 22. kolovoza.
Iako je svoj prvi roman završila tek nedavno, ova mlada spisateljica već radi na drugoj knjizi. Riječ je o punk krimiću, sa vrlo malo ljubavnih, a puno kriminalističkih elemenata. Autorica od najdražih glazbenika izdvaja Led Zeppelin, Beatlese, Foo Fighterse, Queen, Davida Bowiea.
-U Bjelovar sam se vratila odmah nakon završetka fakulteta, jer mi bilo prilično dosta Zagreba. Ovdje bih svakako željela ostati, nastaviti raditi i stvarati. Na neki način želim biti dio razvoja svoga grada. Mislim da su se u zadnjih nekoliko godina stvari pokrenule naprijed i na bolje. Vjerujem da Bjelovar ima jako dobru perspektivu i da će mladi ljudi ovdje sve više ostajati, nego podviti rep i otići. Bjelovaru definitivno nedostaje jedan dobar glazbeni festival. Mislim da imamo dovoljno prostora za tako nešto, a i da postoji dovoljan interes od strane publike, ne samo domaće, nego i iz drugih mjesta, gradova, kaže spisateljica.
Inače, Marijana Dragičević rođena je u Bjelovaru 1989. godine. Završila je II. osnovnu školu i Gimnaziju Bjelovar, a 2014. i 2016. godine magistrirala povijest i arheologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Kao student radila je na arheološkim terenskim istraživanjima u Gradskom muzeju Bjelovar. Nakon završenog stručnog osposobljavanja i položenog stručnog ispita za kustosa, u Bjelovaru ostaje živjeti i raditi. Udana je za Marka Dragičevića, gitaristu bjelovarskog benda Petar Punk.