U ponedjeljak, 25. travnja u Gimnaziji Bjelovar zaplesale su plesne umjetnice iz raznih gradova Hrvatske, a sve u sklopu prvog dijela pop up faze projekta razvoja publike “Korak za ples” kojeg provodi Umjetnička organizacija Shooma u suradnji s CUK-om Bjelovar. Naime, pop UP faza je faza projekta u kojoj umjetnički sadržaj “uskače” u svakodnevni život mladih na mjesta u kojima borave s ciljem mijenjanja svakodnevice na bolje, angažiranije, progresivnije.
Putem formata otvorenih razgovora nakon predstava cilj je mlade potaknuti na promišljanje o njihovim potrebama, kulturnim nedostacima u gradu i o novim idejama o stvaranju uvjeta za kvalitetniji kulturni život mladih.
Umjetnice su se predstavile “Predstavom koja nastaje”, dok je moderirani razgovor nakon predstave vodila profesorica Nikolina Marinić na temu “Nedostatak kulturno umjetničkog sadržaja za mlade u Bjelovaru”.
Ovom prilikom, za bjelovarsku su publiku zaplesali Aleksandra Janeva Imfeld, Tamara Curić, Koraljka Begović, Melita Spahić Bezjak, Mia Kevo, Irma Unušić, Nives Soldičić, Marin Živković i Saša Fistrić.
– Projekt je financijski podržan od strane Ministarstva kulture i medija RH, a riječ je o projektu razvoja publike. Mlade na ovaj način upoznajemo sa suvremenim plesom te ih potičemo na aktivno uključivanje. Projekt “Korak za ples” sadrži tri faze. Prva je odrađena kroz radionice u bjelovarskim srednjim školama, dok se druga faza odnosi upravo na pop UP fazu u kojoj ulazimo u prostore gdje svakodnevno borave mladi ljudi. Sličan event ćemo održati i u rujnu, na prostoru skate parka kod IV. OŠ. Odaziv na naše radionice je zaista bio sjajan i vrlo smo zadovoljni postignutim. Veliku ulogu odigrali su profesori koji su motivirali učenike na sudjelovanje. Posljednja, treća faza je vrlo zanimljiva i podrazumijeva uključivanje najzainteresiranijih mladih osoba u proces samog rada na predstavu. Projekt ćemo završiti prikazom tih predstava koje ćemo održavati u školskim dvorištima, otkriva Irma Unušić, voditeljica i koordinatorica projekta.
Projekt “Predstava koja nastaje” odvija se u suradnji Nomadske plesne akademije Hrvatska i dugogodišnjih partnera organizacija, kao i nekih novih suradnika. Ideja projekta je da se tijekom više rezidencijalnih boravaka diljem Hrvatske, a u ovom slučaju u Bjelovaru od 20. do 25. travnja radi na predstavi koja nastaje u novim uvjetima suradnje, metodama ne-hijerarhijskih odnosa te iznalaženjem novih način i oblika ne samo koprodukcija nego i umjetničkih suradnji i stvaranja novih metoda rada koje podrazumijevaju prvenstveno zajedničko bivanje u kreativnom procesu, osluškivanje grupe i rad bez hijerarhijskih odnosa u kreaciji.
Nomadska plesna akademija okuplja plesne organizacije i samostalne umjetnike koji djeluju na području suvremenog plesa u Hrvatskoj i kojoj je cilj decentralizacija i jačanje umjetničkih, izvedbenih i edukacijskih potencijala suvremenog plesa u širem nacionalnom društvenom kontekstu. Sudionici rezidencije dolaze iz različitih gradova Hrvatske, točnije Splita, Zagreba, Karlovca, Rijeke i Bjelovara.
– Najvažnije je da svatko od nas pronađe način vlastitog izražavanja. Osobno, u Bjelovaru imam izrazito dobre povratne informacije, bilo od publike ili polaznika radionica. Naravno, ponekad naiđem i na odbijanje, a mislim da se iza svega ponajprije skriva nedovoljna informiranost, manjak podrške, kao i nedostatak prostora, ne samo u fizičkom, već i intelektualnom smislu, dodaje Irma Unušić.