Udruga tjelesnih invalida Bjelovar održala je u utorak 9. ožujka konferenciju za medije na temu provedbe prve godine trogodišnjeg programa ,,Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga koje pružaju udruge”, usmjerenog prevenciji institucionalizacije i povećanju socijalnog uključivanja korisnika, financiranog od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. U sklopu navedenog programa bjelovarska udruga provodi program osposobljavanja kandidata s tjelesnim invaliditetom za polaganje vozačkog ispita B kategorije.
– Na ovaj način želimo da osobe s invaliditetom steknu vještine potrebne za upravljanje vozilom. Među našim članovima udruge kriju se nebrušeni dijamanti i bistri umovi koji nažalost zbog nekog određenog tjelesnog problema ne polažu vozački ispit, ne školuju se za perspektivna zanimanja i slično. Mi smo putem raznih projekata, programa i aktivnosti to odlučili promijeniti. Upravo danas nastavljamo s obukom četvero naših budućih vozača. Dečki su položili propise u cestovnom prometu i sada idu dalje. S nama je i dvoje kandidata koji su uspješno položili vozački ispit i samostalno voze već duže vrijeme, rekao je Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
Za obuku kandidata zaduženi su instruktori vožnje iz Instruktažnog centra Križevci. Ova autoškola još uvijek je među rijetkima u Hrvatskoj koje se bave podukom osoba s invaliditetom.
– Već tri godine surađujemo s bjelovarskom udrugom i izuzetno smo zadovoljni. Jedna smo od malobrojnih autoškola u Hrvatskoj koja podučava osobe s invaliditetom. Nažalost, većina autoškola nije spremna ulagati u takvu vrstu poslovanja. Nekim kandidatima osposobljavanje ide bolje i brže, nekima malo sporije, no to je sve potpuno normalno. Najvažnije je da osobe ne odustaju od zacrtanih ciljeva, poručio je Dejan Plentaj, instruktor vožnje.
Jedan od partnera na projektu je i Grad Bjelovar. Zamjenica gradonačelnika, Valna Bastijančić Erjavec ovom je prilikom istaknula kako je obaveza gradske vlasti pružiti stručnu i financijsku podršku osobama s invaliditetom koje teže samostalnijem i kvalitetnijem životu.
– Jako smo ponosni na rad cijelog tima, a ponajviše rezultate koje iz godine u godinu ostvaruju. Riječ je dobrim, upronim i marljivim ljudima kojima cijela društvena zajednica treba izaći u susret. Grad Bjelovar će i dalje pomagati, podržavati i brinuti o članovima Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, kratko je istaknula zamjenica gradonačelnika.
Kao što i sami kandidati kažu, vozačka dozvola osobama s tjelesnim poteškoćama predstavlja samostalnost, brže obavljanje svakodnevnih obaveza, jednostavniji odlazak na posao i slično.
– Vozački ispit sam položila prije tri godine, dok je projekt tek krenuo. Mogu reći da uspješno vozim posljednje dvije godine. U samom početku nisam vozila svaki dan, no sada je to skroz druga priča. Početni strah je nestao, sada sam mobilnija, brža i jako sam zahvalna što mi je pružena mogućnost polaganja vozačkog ispita, istaknula je 49-ogodišnja Ines Seleš.
– Nadam se da ćemo svi uspješno položiti ostatak ispita, a zatim i vožnju kojoj se jako veselim. Cilj dobivanja vozačke dozvole je bolja mobilnost, brži dolazak do određene lokacije i osamostaljenje. Ekipa je jako dobra, posebno naš instruktor koji je vrlo profesionalan, strpljiv i uporan. Kod njega nema odustajanja, rekao je Filip Mlinar.