U prostorijama Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, održana je tiskovna konferencija o provedbi projekta iz područja zaštite, poštivanja i promicanja ljudskih prava, prioritet P-1 Poticanje uključenosti žena i mladih s invaliditetom u javni i politički život „JAVNOST – OSOBE S INVALIDITETOM – POLITIKA“ „J O S I P“ financiranoga od Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske.
Teme koje su ovom prilikom bile obuhvaćene su ciljane skupine, opći i specifični ciljevi projekta, očekivani rezultati i realizacija te partneri i suradnici i njihova uloga u provedbi. Partneri na projektu su Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH Suradnici, Bjelovarsko -bilogorska županija, Grad Bjelovar, predstavnici političkih stranaka, SDP, HDZ.
Jedan od glavnih ciljeva održavanje ove konferencije bio je buduću Vladu i predstavnike političkih stranaka upoznati s projektima Udruge osoba s invaliditetom, kao i uključivanje osoba s invaliditetom u politiku. Konferenciji se odazvala jedino predstavnica HDZ-a Bjelovarsko – bilogorske županije, točnije predsjednica mladeži HDZ-a BBŽ, Judita Emić.
–Ovaj projekt provodimo zadnjih osam godina. Svi ciljevi projekta dominantno su orijentirani prema političkim strankama, lokalnoj samoupravi i regionalnoj upravi. Neke od projektnih aktivnosti trebali smo odraditi prije tri mjeseca, ali to naprosto nije bilo moguće zbog epidemije koronavirusa. Hrvatske političke stranke podsjećamo da itekako trebaju voditi računa o poticanju uključenosti žena i mladih s invaliditetom u javni i politički život. Puno toga smo tijekom zadnjih godina napravili. Omogućili smo funkcioniranje pomoćnika u nastavi za učenike s invaliditetom, izborili smo se za ukupno 23 osobnih asistenata za osobe s invaliditetom pomoću osposobljavanja prema nordijskom modelu, u sklopu osiguravanja pomoći u kući, odnosno programa „Zaželi“ kojeg provodi Grad Bjelovar mi imamo oko 50 naših članova, osoba s invaliditetom kojima pomažu žene zaposlene na tom projektu. Jako smo zadovoljni i što se tiče rješavanja pristupačnosti u našem gradu. Prije nekoliko mjeseci imali smo konferenciju ispred bjelovarske zgrade stomatologije koja je vrlo brzo napravila pristupačan prilaz za osobe s invaliditetom. Što se tiče primjerice Doma kulture, on će također nakon opsežne obnove imati sve ono što je osobama s invaliditetom potrebno. Od ulaza, sjedala, rampe, do sanitarnog čvora. Pokrenuli smo inicijativu za osnivanje Povjerenstva za osobe s invaliditetom na razini Bjelovarsko – bilogorske županije i Grada Bjelovara. U BBŽ je održana Sjednica statutarne komisije te je donešen zaključak da se povjerenstvo osnuje i taj dio je trenutno u provedbi. To povjerenstvo će biti vrlo važno i aktivno u segmentu donošenja proračuna krajem godine. Na jednu smo aktivnost bili jako ponosni, a sada ne znam što bih o tome Riječ je o osnivanju Centra za osobe s invaliditetom u Bjelovaru. Prije šest godina smo napisali istoimeni projekt i on je u nadležnom ministarstvu prihvaćen u vrijednosti od sedam milijuna eura. Putem tog projekta predviđena je izgradnja zgrade veličine oko pet tisuća kvadrata na površini od 2,8 hektara na području tzv. logora. Tada je ta površina bila namijenjena objektima iz domene socijalne skrbi. Nakon toga dolazi do nekih izmjena i ta čestica je bila prenamijenjena za sport. Grad Bjelovar je na čelu sa gradonačelnikom preuzeo odgovornost za izgradnju Centra za osobe s invaliditetom i o tome je Gradsko vijeće donijelo odluku. Gradonačelnik je javno izjavio da će se za taj objekt putem Regionalnog fonda tražiti 15 milijuna kuna. Međutim, na nekoliko upita od strane udruge mi nismo dobili nikakav odgovor. Naravno, mi u udruzi ne gubimo nadu, rekao je Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.