Povodom provedbe projekta usmjerenog promoviranju i razvoju volonterizma na području Republike Hrvatske u 2022. godini, financiranog od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, u petak 25. veljače održana je konferencija za medije “Lokalni volonterski centar UTIB”.
Na konferenciji su predstavljeni ciljevi projekta, aktivnosti i očekivani rezultati, a sudjelovali su predstavnici partnera, lokalne i regionalne uprave i samouprave, volonteri, predstavnici korisnika te članovi upravnih tijela i zaposlenici udruge.

– Projekt ćemo provoditi do 31. prosinca ove godine, a vrijedan je 100 tisuća kuna. Financirat ćemo hladni pogon, režijske troškove, ljudske resurse, putovanja, edukacije, izobrazbu, certificiranje lokalnog volonterskog centra u cilju formatiranja usluga prema našim korisnicima. Aktivnosti smo podijelili prema pravilniku udruge i to u četiri kategorije, administrativne poslove i usluge te intelektualne, socijalne i fizičke usluge. Poznato je da imamo jaku dobru suradnju s Pravnom klinikom iz Zagreba, što će nam u ovom projektu značiti jako puno, rekao je Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar koja volontiranje provodi od 2014. godine.
U tom periodu volonteri su ostvarili oko 15 tisuća sati volontiranja, što je i zabilježeno i provjerljivo u bazi podataka udruge. Tijekom 2021. godine u udruzi je volontirao 31 volonter te je odrađeno 2 144 sati besplatnog dobrovoljnog rada.
– Sve o našim volonterskim aktivnostima moguće je pronaći na web stranici volonteri.utib.hr. Izuzetno smo ponosni na jedan segment kojeg imamo jedini u Hrvatskoj, a to je kompjuterski sustav koji prati rad naših volontera. Kreiranje ugovora, izvještaji, evidencija sati i svi ostali važni podaci nalaze se upravo u tom sustavu, pojašnjava Novosel.

Volontiranje osnažuje pojedince, izgrađuje osjećaj solidarnosti prema drugima, potiče na sudjelovanje, štiti ranjivu skupinu od ekonomske, društvene i političke marginalizacije.
– U našoj udruzi postoje tri kriterija, potporativno volontiranje, volontiranje učenika i mladih i inkluzivno volontiranje koje najviše provodimo. U moru pozitivnih i korisnih vrijednosti, volontiranje također omogućava transformaciju pojedinaca prema većoj samouvjerenosti, osjećaju osobnog postignuća, novih profesionalnih inspiracija. Pozivam sve koji su zainteresirani da nam se pridruže, poručila je voditeljica projekta Tea Bošnjak.
Udruga tjelesnih invalida Bjelovar u ovom trenutku najviše ima potrebu za volonterima koji će osobama s invaliditetom pomagati tijekom izvođenja sportskih aktivnosti jednom tjedno te za vrijeme socijalnih aktivnosti. Potrebno je napomenuti kako svaki volonter dobiva volontersku knjižicu.