Već tradicionalno, Udruga tjelesnih invalida Bjelovar i ove je godine prigodno obilježila Međunarodni dan osoba s invaliditetom koji se obilježava 3. prosinca. Tim povodom, u Hotelu Central je održana konferencija za medije na kojoj je više riječi bilo o sadašnjoj poziciji osoba s invaliditetom u društvu.
Podsjećamo, nakon što su Ujedinjeni narodi 3. prosinca proglasili Međunarodnim danom osoba s invaliditetom, Komisija za ljudska prava, u rezoluciji od 5. ožujka 1993. godine, pozvala je zemlje članice da ističu obilježavanje tog datuma kako bi se postigla jednakost u ostvarivanju ljudskih prava i sudjelovanju osoba s invaliditetom u društvu.

– Važno je osigurati mogućnosti jednake za sve, posebno kada je u pitanju pristupačnost, kulturni i javni život, sport, rekreacija, zdravstvo, neovisno življenje, asistencija, edukacija, informiranje. Naša udruga nalazi se u skoro svim navedenim segmentima, no često puta bez podrške lokalne i regionalne samouprave te resornih ministarstava. Posebna briga treba se usmjeriti prema djeci i mladima, odnosno predškolskom, školskom, visokoobrazovnom sustavu i zapošljavanju. Naša udruga je prije 12 godina među prvima prepoznala potrebu za pomoćnicima u nastavi. Prvi smo imali mobilni stručni tim za cijelu županiju koji je bio na usluzi školama, roditeljima, udruzi i to u smislu savjetovanja i edukacija. Zahvaljujući EU sredstvima, taj dio su kasnije preuzeli Bjelovarsko – bilogorska županija i Grad Bjelovar, što je za nas jako dobro, rekao je Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
U Republici Hrvatskoj se politika prema osobama s invaliditetom zasniva na suvremenim međunarodnim standardima, koji uključuju i temeljna načela ljudskih prava kao što je načelo nediskriminacije te načelo međuzavisnosti i nedjeljivosti svih ljudskih prava, što čini nužnim ostvarivanje pristupačnosti svih građanskih i političkih kao i socijalnih, kulturnih i gospodarskih prava osobama s invaliditetom.
Podsjećamo, Hrvatska je treća zemlja u svijetu koja je ratificirala Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, što ukazuje na spremnost i potrebu hrvatskog društva da osigura jednake mogućnosti za ovu posebno vulnerabilnu populaciju.

– Odnos prema osobama s invaliditetom moramo gledati kroz dvije razine. Prva su zakon i država koja donekle radi svoj posao, najviše zahvaljujući pritisku EU odakle dolaze namjenska sredstva koja moraju ići prema nama. Naši zakoni su donekle ok, no upitna je provedba. Posebno kada se u obzir uzme Konvencija UN-a o pravima osoba s invaliditetom. Iako je riječ o vrlo jakom dokumentu, u posljednje vrijeme nije u opticaju. Druga razina su lokalna i regionalna samouprava. S njima dobro surađujemo, no svakako očekujemo veću podršku. Bjelovarsko – bilogorska županija je prije dvije godine donijela Odluku o osnivanju Povjerenstva za osobe s invaliditetom koje je tijelo Županijske skupštine. Taj zaključak je donesen, ali nije proveden. Sada krećemo u razgovore da se taj dio pokrene. Potegli smo inicijativu i u Gradu Bjelovaru, kod kojeg nismo primijetili neki veliki interes. Kod nas trenutno radi 27 osoba i većina pruža usluge prema trećoj osobi. Mi smo se zaista pokrili na svim razinama, ali moramo gledati u budućnost. Udruga ima kombi i vozača, ali nas ta stavka na godišnjoj razini košta 150 tisuća kuna. To je velika stavka, a ispada da nikoga za to nije briga, poručio je Novosel dodajući kako se cijelo vodstvo udruge, zajedno za članovima odlično prilagodilo situaciji vezanoj za pandemiju koronavirusa.
Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom koji se obilježava 3. prosinca, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, Tomislav Novosel uputio je čestitku djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, njihovim roditeljima i starateljima, stručnim djelatnicima i volonterima, te svima koji sudjeluju u skrbi i poboljšanju kvalitete življenja djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom.