Povodom Svjetskog dana cerebralne paralize, u Bjelovaru je u srijedu 7. listopada u prostorijama Udruge tjelesnih invalida Bjelovar održana tiskovna konferencija na temu kampanje koja ima za cilj osiguravanje i uživanje punih prava, pristupa i mogućnosti za sve osobe s cerebralnom paralizom. Kampanja omogućuje poduzimanje akcija i pritom pomaže u izgradnji globalnog pokreta za promjene.
Naime, temeljem planiranih zajedničkih aktivnosti „Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize“ zajedno s „Centrom znanja“ organiziran je tematski skup pod nazivom “Trening za mlade osobe s invaliditetom o neovisnom življenju” koji je također održan 07. listopada 2020. Cerebralna paraliza je kompleksan invaliditet koji traži interdisciplinarni pristup. Osobe s cerebralnom paralizom često su „nevidljive“ u društvu i isključene iz zajednice.
O problemima s kojima se najčešće susreću govorile su osobe oboljele od cerebralne paralize.
– Po struci sam upravni referent, a stručno osposobljavanje sam odradila u Gradu Bjelovaru. Trenutno radim kao referent u jednom knjigovodstvenom uredu koji nije prilagođen mojim potrebama jer se nalazi na katu, pa stoga radim od kuće. Arhitektonske barijere su među najčešćim problemima na koje nailazimo. Imam mogućnost spajanja na servere u firmi, a papirnate stvari mi donosi šefica ili osobna asistentica. Na taj način jako dobro funkcioniramo. Nažalost, rijetke su osobe koje će oboljelima izaći u susret i pomoći im da se zaposle, kvalitetnije žive i budu zadovoljnije. Prava postoje, ali se teško provode, poručila je Katarina Pospišil.
– Svjetski dan cerebralne paralize društveni je pokret s ciljem uživanja punih prava osoba koje su oboljele od cerebralne paralize. Ljudi diljem svijeta trenutno su primorani prilagoditi se promjenama koje uzorkuje pandemija koronavirusa zbog čega se nalazimo u još osjetljivijoj situaciji. Osobe s cerebralnom paralizom si nastoje osigurati bolji život što je više moguće. Cerebralna paraliza je trajna i ona se ne može izliječiti već samo pogoršati. Današnja radionica održana je virtualno, direktno iz Bruxellesa, a bili su uključeni svi dionici kojima su domena cerebralna i dječja paraliza. Razmjenjivala su se iskustva, primjeri dobre prakse, razgovaralo se o trenutnim problemima, rekao je Vlado Benčak iz Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
– Naša Udruga je članica Hrvatskog saveza udruga cerebralne i dječje paralize. U svijetu postoji 17 milijuna oboljelih, a kod nas u udruzi imamo oko 30-ak osoba. Riječ je o tjelesnom invaliditetu koji zahvaća kretanje i držanje tijela te ostaje doživotno. Bez rehabilitacijskih i ortopedskih postupaka bolest se može pogoršati. Najčešći rizici za oboljenje su rizici u trudnoći, odnosno bolesti štitnjače, povišeni krvni tlak, krvarenja, infekcije, zastoj razvoja, rođenje prije 28. tjedna trudnoće. Oboljele osobe žive u potpuno specifičnim uvjetima i često su zatvorene u svojim sredinama, vlastitim domovima. Zbog otežanog ili onemogućenog kretanja, kod oboljelih se često pojavljuju još gore posljedice. To su poremećaji u funkciji mozga, u govoru, sljepoća. Sve su to mogući krajnji ishodi. Ukupna javnost mora pomoći pri omogućavanju osnovnih uvjeta za što bolji život oboljelih, jer oni ne smiju živjeti na marinama, zatvoreni u svojim domovima, bez podrške i potrebne pomoći, rekla je Ines Seleš.