Povodom obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa, u četvrtak 15. listopada u velikoj vijećnici Bjelovarsko – bilogorske županije održana je tiskovna konferencija u organizaciji Udruge slijepih Bjelovar. Ovim putem, članovi udruge prenijeli su strateške prioritete, točnije probleme slijepih osoba sadržane u Promemoriji Hrvatskog saveza slijepih kako bi poslali jasnu poruku donositeljima odluka, ali i samoj javnosti.
– Nažalost, inkluzivnog dodatka za slijepe još uvijek nema i ta se priča vrti posljednjih 20 godina. Održani su brojni sastanci, data su obećanja, no izvršenja nema. Mislim da ga tako skoro neće ni biti. Slijepe osobe su uspjele dobiti jedino osobnu invalidninu. Mi se također zalažemo da se kod inkluzivnog dodatka ne gleda imovinski cenzus, kako je to kod invalidnine. Podsjećam da mi imamo veliku podršku od strane Grada Bjelovara i Bjelovarsko – bilogorske županije, no država opet zakazuje u donošenju bitnih odluka. Zapošljavanje slabovidnih i slijepih osoba je slijedeći problem. U jednom trenutku sam se javio skoro svim ustanovama na području grada, za koje znamo da su u mogućnosti zaposliti slijepu osobu. Vjerujte mi, dobili smo dva i to negativna odgovora, dok nam ostali nisu niti odgovorili na mailove. U Bjelovaru imamo samo tri slijepe osobe koje su zapošljive i za njih ne možemo pronaći radno mjesto. Na području cijele naše županije rade samo dvije osobe, jedna u tvrtki Zdenka, a druga u Grubišnom Polju u Gradskoj upravi na centrali, rekao je predsjednik Udruge slijepih Bjelovar Dražen Kokotić.
Bjelovarska udruga broji 150 članova, od kojih je većina potpuno slijepa. Član udruge ne može biti osoba koja ima veći ostatak vida veći od pet posto. Prema riječima predsjednika udruge, slijepe osobe u Hrvatskoj žive dosta teško. Primanja su mala, između 420 i 600 kuna doplatka. Udruga stoga redovito prijavljuje i provodi projekte, kako bi svojim članovima na taj način osigurala videćeg pratitelja te dodatno pomogla kroz pružanje ostalih usluga. Iz tih razloga vodstvo udruge zalaže se za isplatu inkluzivnog dodatka u iznosu između četiri i pet tisuća kuna po osobi, na razini cijele države. Slijepe osobe u Hrvatskoj u većini slučajeva žive sa ostalim članovima obitelji, upravo iz razloga što nemaju velika primanja. Dio slijepih prima jako male mirovine, neki samo doplatak od svega par stotina kuna, dok radno sposobne slijepe i slabovidne osobe teško, gotovo nikako ne mogu pronaći posao.
– Prije dosta godina, Bjelovar je u Hrvatskoj bio u samom vrhu po zapošljavanju slijepih, dok danas nemate niti jednu centralu u kojoj radi slijepa osoba. Centrale su ukinute ili su prebačene na informacije, odnosno porte. U vrijeme kada sam ja bio predsjednik udruge, radilo je oko 13 ljudi koji su danas u mirovini. Danas doslovno nigdje nikoga ne uspijevamo zaposliti, a imamo ljude sa završenim visokim školama. Primjerice, u Zagrebu imamo slabovidnu osobu koja radi kao savjetnik na Ustavnom sudu RH. Mi zaista puno govorimo o problematici zapošljavanja slijepih i slabovidnih osoba, no u današnje vrijeme je sve manje razumijevanja. Kako smo prije u Bjelovaru imali zaposlene sve naše ljude, morali smo dodatnu radnu snagu povlačiti sa područja Pakraca, Grubišnog Polja, pa i Zagreba. Znači, sa ljudima iz drugih gradova smo popunjavali slobodna radna mjesta. Današnja situacija je jako tužna. Isto tako, tko preda zahtjev za osobnu invalidninu i na nju ostvari pravo, mora se odreći tuđe pomoći i njege, poručio je potpredsjednik Udruge slijepih Marijan Medica.
– Osobno podržavam inicijativu vezanu za isplatu inkluzivnog dodatka i vrlo rado ću se priključiti. Uz pomoć naših saborskih zastupnika ćemo pokušati da se taj dio čim prije odradi od strane Vlade RH. U Županiji ćemo napraviti zajednički sastanak i vidjeti što po tom pitanju svi zajedno možemo učiniti. Brojke pokazuju da danas u svijetu imamo pet slijepih osoba na tisuću stanovnika, što je vrlo zabrinjavajuće. U Hrvatskoj je registrirano 4 217 osoba, što je također velika brojka. Učinit ćemo sve kako bi se tri radno sposobne slijepe osobe zaposlile na adekvatna radna mjesta. Mi moramo biti uz vas i pomoći koliko god možemo, kratko je istaknuo zamjenik bjelovarskog župana Neven Alić.
– Ne veseli mi činjenica da nigdje u Bjelovaru nemamo tri radna mjesta za slijepe osobe i o tome moramo govoriti u javnosti. Svi skupa moramo uvidjeti kakvi se problemi događaju u našem društvu. Nažalost, neke akcije i događaje vezane za oftalmologiju ove godine nismo mogli odraditi zbog pandemije koronavirusa. U Gradu Bjelovaru ću potaknuti pristup rješavanju problema zapošljavanja slijepih osoba. Što se tiče visine primanja o kojima se danas govorilo, to su strašno mali iznosi. Slijepe i slabovidne osobe zaslužuju dostojan život, sa što manje briga i problema vezanih za egzistenciju. Grad Bjelovar će uvijek stati uz slijepe, pružiti im potporu i s njima surađivati, rekla je zamjenica bjelovarskog gradonačelnika, Valna Bastijančić Erjavec.
– Odjel oftalmologije Opće bolnice Bjelovar dugi niz godina odlično surađuje sa vodstvom Udruge slijepih Bjelovar, kao i ostalim članovima. Tu smo jedni za druge i uvijek stojimo na raspolaganju. Oftalmolozi svakodnevno vrijedno rade u procesima liječenja očnih bolesti i prevencije te kroz provedbu programa putem kojih pokušavamo spriječiti pojavu bolesti. Poznat je naš „Tjedan oftalmologije“ kojim se svake godine priključujemo obilježavanju Svjetskog tjedna bolesti glaukoma koji je veliki problem i uzrok sljepoće u cijelom svijetu, pojasnila je dr. med. spec. Sandra Vokurka Topljak.