Projekt „Odrastimo zajedno“ partnerski je projekt Udruge roditelja djece s teškoćama u razvoju „Bjelovarski leptirići“ sa Socijalnom zadrugom „Pružimo ruke“, Udrugom za zaštitu žena i djece žrtava obiteljskog nasilja „Iris“ Bjelovar, i Dječjim vrtićem Bjelovar. Cilj projekta, koji je trajao od 1. siječnja do 31. svibnja, bio je uključiti djecu s teškoćama i bez teškoća u razvoju u programe odgoja i obrazovanja za osobni i socijalni razvoj, te potaknuti predškolski odgoj djece. Ukupna vrijednost projekta financiranog sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Grada Bjelovara bila je 65.147 kuna, a završna konferencija održana je u prostorijama Udruge „Bjelovarski leptirići“ u srijedu 7. lipnja.
Nazočnima se uvodno obratila predsjednica Udruge roditelja djece s teškoćama u razvoju „Bjelovarski leptirići“ Slobodanka Pećar koja je nakon uvodnih informacija o projektu riječ predala izvoditeljici projekta Nikolini Posuda.
– U sklopu projekta održavane su radionice radne terapije čiji je cilj omogućiti pojedincima i skupinama postizanje optimalnog funkcioniranja u aktivnostima svakodnevnog života, što uključuje aktivnosti samozbrinjavanja, produktivnosti i slobodnog vremena. Prilagodili smo ih svakom djetetu osobno da izazovemo terapijsku reakciju i povećamo njihovu kvalitetu života. Tu spadaju razvoj motorike, kreativnosti, senzorike, kognicije i naravno socijalizacije. Projekt je obuhvatio ukupno 28-ero djece iz Udruge „Bjelovarski leptirići“ i Udruge „Iris“, s kojima su radili i volonteri kako bi se postigla maksimalna učinkovitost radne terapije – objasnila je Nikolina Posuda.
U sklopu projekta obavljana je logopedska terapija, za koju je bila zadužena Matea Pleskalt.
– Osnovni cilj logopedske terapije je otkloniti nastalu teškoću u razvoju govora ili unaprijediti jezične, govorne i komunikacijske sposobnosti kod djeteta. Izuzetno je važno da se s problemom stimulacije krene što ranije, a vrlo je važno pri terapiji ostvariti interdisciplinarnu suradnju s ostalim stručnjacima, jednako kao i sa roditeljima i djecom. Logopedska terapija obuhvatila je djecu s različitim spektrima poremećaja, u dobi od 3 do 12 godina, do dva puta tjedno. Primijećeni ishodi su i povećana pažnja i koncentracija, smanjeni su nepoželjni obrasci ponašanja, napredak u finoj motorici, smanjene su teškoće vezane uz gutanje i slinjenje, proširen je pojmovni fond i bolje je razumijevanje pojmova i pojava iz bliže i šire okoline. Naravno, vide se pomaci i u govorno-jezičnoj komunikaciji i interakciji, a uz rad s djecom obavljani su i individualni razgovori s roditeljima – napomenula je Matea Pleskalt, koja je dodala kako je na području županije nedovoljan broj stručnjaka što rezultira predugim čekanjem roditelja na dolazak na terapiju, i kašnjenje u intervenciji i pomoći djeci.
S obzirom na nedovoljan broj zaposlenih stručnjaka u javnim ustanovama, ostatak rada prepušten je udrugama koje ga zbog sredstava i ovisno o uspješnosti prijava na natječaje više ili manje uspijevaju obavljati. Prema riječima Slobodanke Pećar, trenutno je raspisan natječaj za isti ovakav projekt za izvaninstitucionalni odgoj i obrazovanje, na koji se naravno planiraju ponovo prijaviti.
– Kao udruga prijavljujemo se na sve projekte koji izađu i za koje imamo uvjete. S ovim uslugama ćemo nastaviti, „krpajući“ se s donacijama koje smo dobili kroz prošlu i ovu godinu što će pokriti financije za ove dvije usluge do 31. prosinca. Borimo se s projektima i da se nešto ozbiljnije po tom pitanju poduzme, međutim ništa se ne događa. Nikolina i Matea kao radni terapeut i logoped zaposleni su na dio radnog vremena, što znači ako nađu posao izvan županije a ostajemo bez jedinih raspoloživih terapeuta i logopeda u Bjelovaru. Naime, na zavodu ljudi njihove struke više nema. Naš prijedlog i apel prema Gradu i Županiji je da je ove usluge potrebno usustaviti, i slali smo prijedloge da se to učini ili kroz V. Osnovnu školu ili kroz osiguravanje adekvatnog prostora za Udrugu odnosno za poludnevni boravak djece. Tek tada možemo dobiti i dio financija od Ministarstva demografije. Kriteriji zadovoljavajućeg prostora određeni su prema broju korisnika, a primarni uvjeti koji se moraju zadovoljiti su sanitarni čvor prilagođen osobama s invaliditetom, pristupačnost, čajna kuhinja i spavaonica. To su kriteriji bez kojih sredstva Ministarstva demografije nije moguće dobiti. Međutim, naše stručnjakinje čak i u ovim neadekvatnim uvjetima ostvaruju dobre rezultate, i upravo zato valjalo bi poraditi na tehničkim uvjetima kako bismo mogli ostvariti još bolje rezultate. S Gradom smo dosad imali korektan odnos, ali sa Županijom nismo imali nikakvu suradnju. Molimo ih ovim putem da ponovo poslušaju naš apel i da shvate da se radi i životima djece kojima je potrebno pomoći – poručila je Slobodanka Pećar.