U Županijskoj komori Bjelovar održana je Duo Pack radionica. Radi se o provedbi dualnog obrazovanja, a tema razgovora koji se održao u Županijskoj komori bila su iskustva mađarskih stručnjaka upravo u provedbi dualnog obrazovanja.
Jedan od sudionika radionice bio je Damir Zvonar, viši stručni savjetnik za strojarstvo, brodogradnju i metalurgiju Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.
– Dualni sustav nije nešto novo što bi se u ovim krajevima događalo. Bilo je takvih pokušaja. Međutim, ne treba preslikavati nečiji model, već ga prilagoditi našim uvjetima. Tako smo mi morali korigirati bavarski sustav pred nekoliko godina, i on se relativno dobro provodio dok nije došlo do problema u gospodarstvu. S problemima u gospodarstvu mijenjala se i potreba praktičnog dijela naukovanja, i reducirao se broj mjesta gdje se uopće moglo odlaziti na praksu. To je dovelo do situacije da su neke škole morale ponovo provesti stari sustav gdje se dio praktične nastave provodio u školi. Međutim, ponovo pričamo u dualnom obrazovanju i na mala vrata se ovaj sustav ponovo vraća, rekao je Damir Zvonar te dodao kako je došlo do suglasja između nekoliko ministarstava i komora da je pokušaj vrijedno ponovo provesti u formi prilagođenoj našim uvjetima, što znači zadovoljavanje potreba gospodarstva ali i samih učenika.
Rénata Verger, pročelnica Odjela za razvoj gospodarstva pri Trgovačkoj i industrijskoj komori županije Zala iz Mađarske govorila je o mađarskom primjeru dualnog obrazovanja, te pritom navela kako i Gospodarska komora i država imaju velik utjecaj na formiranje politike i potreba dualnog obrazovanja.
– Dualni sustav i vezani zadaci su usko povezani s aktivnošću gospodarske komore. Osiguravaju se mjesta gdje će učenici moć ići na praksu, ali komora isto tako priprema poduzetnike na to da mogu provoditi majstorske ispite. Obrazovanje se pritom organizira tako da za vrijeme trogodišnjeg školovanja učenik provede 70% vremena na praksi a 30% vremena na nastavi. Pritom je na prvoj godini nastava zapravo 90% učenikova vremena ali već tad postoji mogućnost obavljanja prakse ili u školi ili sklapanja ugovora s nekim od poduzetnika. Već na drugoj i trećoj godini gotovo je suprotan postotak i oko 90% vremena provodi se na praksi kod poduzetnika s kojim je sklopljen ugovor, objasnila je Rénata Verger.