Županijska komora HGK Bjelovar u srijedu 26. travnja bila je domaćin „Poslovnog uzleta“. Radi se o događanju koje je organizirala Bjelovarsko-bilogorska županija u svjetlu sve boljih gospodarskih rezultata koje naša županija bilježi.
„Poslovni uzlet“ održao se pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, a obilježile su ga panel diskusija o drvnoj industriji te radionica o marketingu i kreativnom razmišljanju.
Pozdravnim govorom nazočnima su se obratili Mislav Šimatović, zamjenik glavnog urednika Večernjeg lista, te kao domaćin i organizator Damir Bajs, Bjelovarsko-bilogorski župan. Panel-diskusiju pod nazivom „Drvna industrija – šansa hrvatskog izvoza“ su vodili predsjednik Udruženja drvno-prerađivačke industrije Ivić Pašalić, predsjednik HUP – Udruge drvne i papirne industrije Renato Radić, profesor na studiju dizajna Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu Feđa Vukić, te župan Damir Bajs.
– Drvna industrija je uz turizam najveći hrvatski izvozni potencijal. Da bi se on do kraja iskoristio svoj dio posla moraju obaviti poduzetnici s novim idejama, dizajnom, proizvodima, kanalima prodaje. Međutim jedna tvrtka je preslaba da to učini sama. Hrvatska treba biti prepoznata kao zemlja vrhunskih proizvoda od drveta. Mi pokušavamo posložiti modele u kojima će Hrvatska država prepoznati da je to velika šansa i da po uzoru na turizam zemlju oblikuje kao onu koja će na svjetskom tržištu biti prepoznata kao zemlja koja proizvodi vrhunske proizvode od drva, i to finalne proizvode u visokoj platežnoj klasi. Pripadamo u prvu ligu i možemo do tamo doći ali to je ogroman napor i države i poduzetnika. Potrebno je puno pameti za to, projekata, kreativnosti i zajedničkog rada. To tržište nije jednostavno za osvojiti, ali treba krenuti osvajati prvu ligu a ne neke niže razrede – zaključio je jedan od današnjih panelista Ivić Pašalić.
Svoju ocjenu o tome koliko su u ovom trenutku Hrvatska, pa tako i Bjelovarsko-bilogorska županija spremne izvoziti finalne proizvode dao je Renato Radić.
– Mi jesmo primarno izvoznici po pitanju drvne industrije, međutim imamo strahovit potencijal po pitanju gotovih proizvoda, a naš cilj je nastojati stvoriti dodatnu vrijednost na našoj sirovini, i razmatrati kako udvostručiti izvoz kroz određeno vrijeme i kako Hrvatsku pozicionirati kao prepoznatljivu po svom dizajnu na europskom i svjetskom tržištu. Treba krenuti upravo od stvaranja prepoznatljivosti hrvatskog dizajna. To treba inkorporirati i u turizam, da naši objekti imaju upravo takva prepoznatljiva dizajnerska rješenja. Nažalost to je trenutno jako sporadična pojava, i ne postoji nikakav sustav i tom pogledu. Državna strategija je pripremljena i u raspravi je, ali sad treba doći do akcijskih mjera koje će iz toga stvoriti rezultat, trenutačni i dugoročni – objasnio je Renato Radić.
Hrvatske šume kao dostavljač sirovine su pak za ovu godinu najavile manje sirovine. Pri dobivanju sirovine prednost će imati finalisti, odnosno proizvođači koji isporučuju na tržište finalni proizvod. Stav je resornog ministarstva i Hrvatskih šuma da se ide u tom smjeru, s vođenjem brige o opstojnosti šuma, međutim trenutno stanje u industriji je da s postojećim stanjem još uvijek nema dovoljno finalista da se sva sirovina preradi, tako da se u smanjena isporuka u tom segmentu industrije neće osjetiti. Izvoz same sirovine još je uvijek neizbježan, a intencija je da se proizvodnja namještaja i ostalih finalnih proizvoda podigne na najviši stupanj dodatne vrijednosti, i da se s vremenom izvozi sve manje sirovine a da se finalni podigne izvoz i potrošnja finalnog proizvoda na domaćem tržištu.
O stanju drvne industrije u županiji i rastu gospodarstva koji je bio i povod „Poslovnog uzleta“ više je rekao župan Damir Bajs.
– Brojke koje prate naše gospodarstvo a tiču se prihoda, broja zaposlenih, smanjenja nezaposlenosti, plaća, i porasta ulaganja rastu i to znatno. Brojke rastu iznad državnog prosjeka i okolnih županija, a iznimno važnu ulogu u tome ima i drvna industrija. Gotovo trećina našeg ukupnog gospodarstva je u toj branši, i nama je bitno naći svoju budućnost u ukupnosti konkurentnosti drvne industrije Hrvatske nakon što su u nju uložene stotine milijuna eura. Stoga je održavanje ovog panela na pravom mjestu u pravo vrijeme – napomenuo je Bajs.