Hrvatski zavod za zapošljavanje Područni ured Bjelovar izdao je priopćenje za javnost u kojem je, u svjetlu krize nastale oko zaraze koronavirusom, dao najnovije podatke o evidentiranoj nezaposlenosti tijekom ožujka i stanju registrirane nezaposlenosti na kraju istog mjeseca za Bjelovarsko-bilogorsku županiju.
Nezaposlenih je na kraju ožujka bilo 4.369, što je porast od 2,6% ili 111 osoba u odnosu na veljaču. Od toga je 49% muškaraca a 51% žena. Najviše je pak nezaposlenih sa završenom trogodišnjom srednjom školom ili školom za KV i VKV radnike. Najviše je nezaposlenih u dobi od 20 do 24 godine, točnije 14,4%, a slijede nezaposleni u dobi od 55 do 59 godine gdje je 13% nezaposlenih, i nezaposlenih u dobi od 50 do 54 godine kojih je 11,5%. Najviše je nezaposlenih u ispostavi Bjelovar, ali ispostava Bjelovar je zabilježila i najveći porast nezaposlenosti u odnosu na prošli mjesec u usporedbi s ostalim ispostavama u županiji.
Novoprijavljenih nezaposlenih je bilo 600 osoba, što je 171 osoba ili 33,9% više u odnosu na veljaču. 480 osoba ili 80% je u evidenciju nezaposlenih došlo izravno nakon radnog odnosa, 114 osoba ili 19% iz neaktivnosti, 3 osobe ili 0,5% je registrirano nakon završetka školovanja i 3 osobe ili 0,5% iz drugih oblika rada. S obzirom na djelatnost prethodnog zaposlenja, izravno iz radnog odnosa, najveći postotak osoba je prijavljen iz djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, 24,4%, a potom iz prerađivačke industrije 17,9%.
Tijekom ožujka je pak iz evidencije nezaposlenih izašlo 489 osoba. 95% njih zasnovalo je radni odnos a preostalih 5% izašlo je iz evidencije na temelju drugih aktivnosti poput stručnog osposobljavanja, registriranje trgovačkog društva ili obrta, na temelju ugovora o djelu i ostalo. Najveći broj zasnovanih radnih odnosa, 26,7%, zabilježen je u prerađivačkoj industriji, a nakon toga u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, 13,4%.
S obzirom na novonastalu situaciju vezanu za pandemiju koronoavirusa, sva nastojanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje usmjerena su na očuvanje radnih mjesta u najugroženijim djelatnostima i sektorima. Obustavljena je provedba aktivnih mjera za zapošljavanje, a nastavljena je provedba mjera za očuvanje radnih mjesta kao što su Potpora za skraćivanje radnog vremena, Potpora za obrazovanje radnika, Potpora za očuvanje radnih mjesta u sektoru proizvodnje tekstila, odjeće, obuće, kože i drva.
Donesena je i odluka o uvođenju nove mjere. To su Potpore za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenim koronavirusom (COVID 19) koja se odnosi na poslodavce pogođene učincima koronavirusa COVID 19 u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane i pića, prijevoza i skladištenja, u radno – intenzivnim djelatnostima unutar prerađivačke industrije – tekstil, odjeća, obuća, koža, drvo i namještaja te poslodavce koji ne mogu obavljati djelatnost sukladno Odlukama Stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave) i na druge poslodavce koji mogu dokazati utjecaj posebnih okolnosti.
HZZ je mjeru počeo provoditi 23. ožujka 2020., a zaprimanje zahtjeva organizirano je on-line putem posebne web stranice https://mjera-orm.hzz.hr/ocuvanje-radnih-mjesta/, elektroničkom poštom te u područnim službama i uredima prema sjedištu poslodavca. Do 9. travnja 2020. za navedenu je mjeru ukupno na nivou Republike Hrvatske zaprimljeno 95.845 zahtjeva kojima je obuhvaćeno 563.939 radnika.