Mjesec znanja u Inkubatoru ideja (Ulica Andrije Mohorovičića 59, Bjelovar) započeo je radionicom „Predstavi sebe i svoju ideju u 60 sekundi“ koja se održala u četvrtak 10. ožujka. Voditelj Igor Roginek iz ACT grupe govorio je o važnosti prvog dojma, izlaganju ideje u online svijetu, kako savladati tremu kod javnog nastupa te kako stvoriti pobjednički pitch. Radionica je bila dinamična i interaktivna, a svi sudionici su dali vrlo aktivan doprinos te dobili konkretne savjete i alate koje će moći koristiti u budućem poslovanju.
Pitchamo svakodnevno
Pitchamo svakodnevno – kada imamo dobru ideju i trebamo novac za njezinu realizaciju, na sastanku, u banci prilikom traženja kredita, s prijateljima na kavi, kada šarmiramo na spoju… A pitchamo – svi! Roditelji dok uvjeravaju djecu da hrana može biti zdrava i ukusna, reklame da trebate baš njihov proizvod, političari da su oni najbolji izbor…
– Svi to svakodnevno radimo, ali to ne primjećujemo i prvenstveno sam to želio osvijestiti kod sudionika. Na radionici smo učili kvalitetno pitchati da bi zgrabili pozornost sugovornika, a primjenom i vježbanjem tehnike „Mapa poruke“ istraživali ključne značajke kojima se sudionici kratko i jasno mogu predstaviti i opisati svoj proizvod, započeo je Igor Roginek.
Istraživanja su dokazala da 90% ljudi ima strah od javnog nastupa, a trema je glavni uzrok nekvalitetnih prezentacija.
– Sve je u redu dok nesvjesno pitchamo, ali kada svjesno stanemo pred publiku tada dolazi do treme. Iako je strah od javnog nastupa veći i intenzivniji od straha od visine ili letenja, sudionicima sam pokazao kratke vježbe za upravljanje tremom. Naglasak sam stavio da je online sastanak također javni nastup i da ga ne treba podcjenjivati već i za njega imati adekvatnu pripremu kako ne bi bilo treme – zaključio je Igor Roginek.
Snaga broja 3
Na radionici je pojašnjena tehnika pod nazivom „Snaga broja 3“ čijom primjenom su sudionici primjenjujući 3 aktivna glagola koja predstavljaju ključne segmenta specifične za njihov posao kreirali vlastito predstavljanje lako pamtljivo njihovim korisnicima.
– Imam kreativne ideje koje želim ostvariti i zbog toga se i na zalasku poslovne karijere educiram i nadograđujem svoje vještine. S radionice odlazim bogatiji korisnim informacijama, a osobno bih izdvojio tehniku „Snaga broja 3“ uz čiju se primjenu mogu istaknuti na prezasićenom tržištu što će u konačnici rezultirati uspjehom – uvjeren je Mladen Vezmarović.
Prezentacijske vještine – pravilo 10-20-30
Svakodnevno se odvija mnoštvo prezentacija, ali jako mali broj primjenjuje pravilo 10 slajdova, 20 minuta i 30 veličina fonta. Sudionicima je prezentirano kako postati govornik koji na javnom nastupu potiče emociju kod publike, umjesto da ih samo informira o onome što nudi.
– Želim nadograđivati svoje znanje i poslovne vještine, a ova tema potaknula me da se odvažim i prvi put sudjelujem na radionici u Inkubatoru ideja. Moram priznati da sam pozitivno iznenađena jer sam kroz mnogobrojne vježbe i praktičan rad naučila kako predstaviti sebe i svoj obrt koji uskoro planiram otvoriti – izjavila je Valentina Katić.
Svaki tvoj nastup je javni bez obzira na posao koji obavljaš – ključno je kako ćeš se predstaviti. Za kvalitetno predstavljanje dovoljne su svega tri rečenice – što radiš, čime se baviš i ono ključno – za koga. Sudionicima je ukazano na pogreške koje rade u javnom nastupu poput nejasnog cilja, nestrukturiranog, predugačkog i predetaljnog predavanja koje nema vrijednost za publiku što dovodi do monotonosti i dosade.
– Vlasnica sam obrta u kojem mi je bitna prezentacija vlastite ponude. Radionica mi je bila iznimno korisna jer sam shvatila greške koje sam do sada radila i kako ih izbjeći. Kroz mnoštvo promotivnih videa s prijedlozima kako se uspješno predstaviti dobila sam ideje koje već sutra mogu implementirati u svoje poslovanje. Predavač je na jednostavan i razumljiv način predstavio ono što sam uočavala da drugi koriste, ali nisam znala koje alate za uspješno predstavljanje primjenjuju te od čega ja treba uopće početi – kazala je Zorica Sehit.
Priznanje za znanje
Sudionici radionice su osim mnoštva korisnih informacija dobili su i potvrdu o sudjelovanju i korištene materijale. Igor Roginek iz ACT grupe dokazao je kako je izvrstan predavač što dokazuju i odlične ocjene sudionika te pohvale za interaktivnost i primjere iz prakse. Većina bi preporučila radionicu kolegama. Pa ti propusti sljedeću!
U ožujku u Inkubatoru ideja te očekuju još dvije edukativne radionice „Kako osnovati i upravljati OCD-om“ 17. ožujka i „Inteligentno upravljanje poslovnim financijama“ 31. ožujka. Ulaz je slobodan, a svoj dolazak najavi pozivom na 043/243-534, e-mailom (office@inkubator-ideja.hr) ili porukom na Facebook ili Instagram stranici. Vidimo se ?
Inkubator ideja – projekt koji je sufinancirala Europska unija
Bjelovarski centar za razvoj civilnoga društva nositelj je EU projekta pod nazivom Inkubator ideja čija je ukupna vrijednost 1.994.857,17 kn. Projekt je sufinanciran od strane Europske unije iz Europskog socijalnog fonda iznosom od 1.695.628,59 kn te iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (na pozicijama Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske) iznosom od 299.228,58 kn.
Sadržaj objave isključiva je odgovornost Bjelovarskog centra za razvoj civilnoga društva.
Više informacija o fondovima Europske unije možete saznati web stranicama www.esf.hr i www.strukturnifondovi.hr