Biciklističko stajalište s nadstrešnicom sa solarnim panelima te Dječje igralište, projekt je za koji je u Gornjim Plavnicama Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije odobrilo 200 tisuća kuna. Inače, projekt je ukupno vrijedan oko 430 tisuća kuna, a radovi su dovršeni nedavno. Gradonačelnik Dario Hrebak tim je povodom zajedno sa suradnicima obišao završene radove u Gornjim Plavnicama, a potom posjetio i Ulicu Mlinovac gdje je završeno asfaltiranje ceste.
– U zadnja tri mjeseca posjećujemo jako puno lokacija, zatvaramo ili otvaramo puno radova. Upravo o tome sam najviše govorio tijekom svoje kampanje. Zahvaljujući svima koji su sudjelovali u ovom projektu u Gornjim Plavnicama, radovi su završeni čak dva mjeseca prije planiranog roka. Ovo je dio jedne cjelokupne priče biciklističkih ruta koju radimo u suradnji s Ministarstvom turizma i Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU. Ovo je prvo, od ukupno tri igrališta koja planiramo postaviti u ruralnim dijelovima grada, kako bismo prvenstveno razveselili djecu i omogućili im da slobodno vrijeme provode u igri, zabavi i kretanju. Također, ovdje će se nalaziti i punionice za električne bicikle. Grad planira kroz nekoliko slijedećih mjeseci napraviti jednu malu studiju i nabaviti desetak takvih bicikala, za potrebe naših komunalnih redara i građana, poručio je Hrebak.
U suradnji s Ministarstvom turizma, Grad Bjelovar je prije tri godine izradio projekt turističko – biciklističku rutu dugačku 17 kilometara, koja se proteže od Bjelovara, Letičana, Puričana, prema Gornjim Plavnicama. Krajnja ideja je povezivanje s Općinom Veliko Trojstvo i Općinom Kapela, koje su izabrane zbog prirodnih predispozicija i prirodnih područja koja su zaštićena. Duž cijele trase, nalazi se nekoliko stajališta, koja će biti opremljena s gore navedenim sadržajima.
– Jedan od uvjeta natječaja pri Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU bila je inovativnost, pa smo se tako odlučili za solarnu punionicu za električne bicikle. Stoga, u narednom periodu slijedi nam priprema za prijavu za nova stajališta i punionice, od centra grada, pa duž spomenute rute. Tu je i postavljanje posebnih oznaka koje će pomoći u boljem snalaženju. Konkretno, staza će početi od Autobusnog i Željezničkog kolodvora, rekao je pročelnik Upravnog odjela za infrastrukturu, Ivica Markovinović.
Iz Grada Bjelovara najavljuju još jedan novitet, a to su punionice za električna vozila koje će biti smještene u gradu, nadaju se do 2018. godine. U suradnji s HEPO-om predviđene su dvije lokacije, jedna ispred zgrade HEP-a na parkiralištu, a druga na parkiralištu „starog Peveca“, odnosno na Trgu hrvatskih branitelja.
– Mi smo valjda jedino naselje koje bilježi rast, a ne pad stanovnika. Zbog toga nam je jedno ovakvo igralište bilo neophodno, jer u ovom dijelu Gornjih Plavnica ima jako puno male djece u dobi do deset godina. Djeca se do sada jednostavno nisu imala gdje okupljati. Sada imaju jedno lijepo mjesto, na kojem nikome ne smetaju i gdje zaista mogu uživati. Gradu Bjelovaru zahvaljujem na suradnji i razumijevanju. Dobro surađujemo, u Gornje Plavnice se dosta ulaže, pa neka tako i ostane, kaže Slobodan Žganjar, predsjednik Mjesnog odbora Gornje Plavnice.
Nakon Gornjih Plavnica, gradonačelnik Dario Hrebak i pročelnik Ivica Markovinović obišli su i Ulicu Mlinovac gdje je završeno asfaltiranje ceste.
Pročelnik Markovinović osvrnuo se na završetak asfaltiranja ceste u Ulici Mlinovac. Izjavio je kako je poznato da je taj teren bio dosta problematičan za gradnju kanalizacije, za što je bilo potrebno riješiti izgradnju oborinske i fekalne kanalizacije, nakon čega je uslijedila i spomenuta sanacija ceste u dužini oko tisuću metara.
– Glavni radovi su završeni, preostaju jedino sitni radovi uređenja. Tu spada završni sloj asfalta koji će biti postavljen slijedeću godinu, rekao je pročelnika.
Gradonačelnik je također istaknuo da se nalaze na još jednom gradilištu u Bjelovaru koji je završen.
–Ulica u Mlinovcu nije kapitalni projekt, ali smo odlučili da ovu cestu saniramo na način da popravimo jedan dio kanalizacije. Ovdje se dugo ništa nije radilo i bilo je neophodno to sanirati, pojasnio je Hrebak i dodao da je sve napravljeno te da je vrijednost radova iznosila 500 tisuća kuna.