U atriju Gradskog muzeja Bjelovar, u subotu 28. rujna održana je promocija knjige sjećanja „Srcem protiv tenkova – Bedem ljubavi u ratu i miru BBŽ“, autorice Mirjane Šestak Jerković. Na samom početku promocije, voditelj Slaven Klobučar zahvalio je osobama koje su također zaslužne za stvaranje spomenute knjige, a to su predsjednica Udruge Bedem ljubavi Bjelovarsko – bilogorske županije Iva Vunak i koordinatorica projekta Ružica Stojković, bivša bjelovarska gradonačelnica Đurđa Adlešić.
– Bedem ljubavi – pokret majki za mir, spontano se formirao u mnogim hrvatskim gradovima, pa tako i u Bjelovaru. Krenulo je spašavanjem mladića iz tzv. vojarne Božidara Adžije, sadašnje vojarne Bilogora. Samo majčinskom ljubavlju i željom za mirom smo uspijevale djelovati. Nije bilo lako. Članice Bedema ljubavi u kolovozu 1991. odlaze u Beograd moleći vrh Jugoslavenske narodne armije da se zaustavi zlo koje se nadvilo nad našu domovinu. Tamo doživljavaju maltretiranje i ponižavanje. Vraćaju se kući i 3. rujna kreću u Bruxelles u vrh europske moći, očekujući njihovu pomoć. Traže da se zaustavi rat i da se prizna hrvatska samostalnost. U Hrvatskoj se rat rasplamsava, a majke, žene, bake, sestre, nastavljaju svoj rad baveći se prikupljanjem pomoći za naše momke i muškarce na ratištu te pomaganjem izbjeglicama i prognanicima. Sve smo postale Bedem ljubavi koji spaja, brine i isčekuje slobodu svoje zemlje i naroda. Niti jedna majka koja se angažirala iz istinskih i časnih motiva nije napravila nikakvu političku karijeru ili stekla društveno relevantnu poziciju. Jednostavno smo se vratile u svakodnevni građanski život, prisjećajući se svih naših branitelja. Posjećujemo njihove grobove, molimo, palimo svijeće i molimo Boga da se rat više nikada ne ponovi. Knjiga „Srcem protiv tenkova“ je djelo koje je pisano srcem i kao takva zaslužuje da ostane trajni spomen za buduće mlade generacije koje trebaju učiti i znati kako je došlo do stvaranje slobodne Hrvatske. Zahvaljujući prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu kao i svim hrvatskim braniteljima, danas imamo slobodnu i neovisnu državu koju trebamo čuvati kao zjenicu oka, emotivna je bila Iva Vunak.
Ovaj bitan događaj nije propustio ni bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak, koji se s nekoliko rečenica obratio velikom broju prisutnih.
– Upravo na sutrašnji dan, 29. rujna oslobođen je naš Bjelovar. Ja sam 1991. godina na taj dan imao samo deset godina i sve te događaje o kojima danas govorimo, vidim kroz maglu. Pitam se kakvu će tek maglu u tom smislu vidjeti oni koji će doći nakon mene. Upravo je ova knjiga bitna iz tog razloga. Da ostane kao trajno sjećanje i vječni dokaz svega onoga što se tada događalo. Zahvaljujem svima koji su imali hrabrosti i želje da ova knjiga ugleda svjetlo dana. Bedem ljubavi imao je itekako veliku ulogu u oslobođenju bjelovarske vojarne, jer je pružio veliki pritisak da se taj veliki sukob riješi na jedan puno, puno pozitivniji način. Želim da ova knjiga bude itekako značajna svim onim generacijama koje tek dolaze, rekao je Dario Hrebak.
U predgovoru knjige koji je napisala Đurđa Adlešić o majkama okupljenima u Bedemu ljubavi, stoji snažna rečenica: – One moraju govoriti i pisati, jer ako one šute, govoriti će drugi tko zna što.
– Cijeli ovaj prostor prepun je emocija i sjećanja. U to doba, ja sam bila mlada majka i mali kamenčić na cesti, a sve ove hrabre žene hodale su oko vojarne, pjevale i okupljale sve one koje su imali hrabrosti pobjeći iz vojarne. Za neke smo kasnije saznali da su završili u kontejnerima. To su bila teška vremena u kojima je trebalo imati puno hrabrosti. Mnogima danas sve te priče zvuče iracionalno. Okupljanja, govori, pregovori, također i vrijeđanja koje su majke i supruge kasnije trpjele mnogi su zaboravili. Svim tim ženama divila sam jednako tada kao što se divim i danas. Ova knjiga nastala je velikom brzinom, zahvaljujući brojnim bilješkama i angažiranosti svih onih kojima je do ovoga stalo. Iskreno se nadam da će slijedeće godine zaživjeti drugo, dopunjeno izdanje ove knjige, rekla je Adlešić.
Obzirom da je pokroviteljica knjige hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, u njezino ime govorio je njezin pomoćnik Ante Deur.
– Bedem ljubavi u uredu predsjednice kao i kod nje same uživa veliko poštovanje. Kada gledam ovu knjigu, upravo tako zamišljam knjigu povijesti Domovinskog rata. Srce domovine je 1991. stalo pred neprijateljsku silu i obranilo ju. Nažalost, mnogi su branitelji po cijeloj Hrvatskoj, od Vukovara do Dubrovnika ostavili svoje živote. Tada se bez ljubavi ništa nije moglo napraviti. Imali smo mladost i emocije koje su nas vodile kroz strahotu rata. Svi smo mi u tijeku izgradnje naše Hrvatske bili po jedan kamenčić, svatko na svojoj razini. U novo doba stigle su i nove generacije koje imaju priliku napravi još bolju, kvalitetniju i napredniju državu. Vjerujem da ćemo svi, a posebno građani Bjelovara biti iznimno ponosni na sve buduće velike rezultate koje će nove generacije ostvariti. No, pritom ne smijemo zaboraviti da su nam put samostalnosti, stvaranja i slobode omogućili hrvatski branitelji, poručio je Ante Deur.
Dio svojih sjećanja o spomenutim ratnim vremenima sa okupljenima je podijelio i Stjepan Budinski, ratni zapovjednik obrane Bjelovara i bjelovarsko – podravske regije.
– Ponosan sam na te dane, jer se Bjelovar i ostatak Hrvatske nisu branili samo oružjem. Cilj Bedema ljubavi je bio da se otkrije neprijateljska snaga tadašnje JNA. Te žene su se borile za svoje sinove, braću i muževe koji su se nalazili u Srbiji, Bosni, Kosovu. Molile su se da prežive i da ne sudjeluju u tom zločinu kojeg je priredila JNA. Njihova ljubav bila je neizmerno velika i hrabra, a mi smo im pritom pružali podršku. Nikada neću zaboraviti kada su krenule u Beograd i kada je 20 autobusa bilo zaustavljeno pred ulazom u taj grad. U pitanju su bili svi njihovi životi. Takva ljubav iziskuje jedno ogromno poštovanje svih nas, rekao je Budinski dok je urednik knjige Željko Pleskalt poručio kako mu je bila iznimna čast sudjelovati u stvaranju knjige, osvrčući se na trenutak nastanka Bedema ljubavi, kao vrlo bitnog u ratnoj povijesti cijele Hrvatske, posebice Bjelovara. Uredniku su događanja u Bjelovaru i oko njega duboko utkana u sjećanja koje, prema njegovom mišljenju nitko ne smije zaboraviti niti zapostaviti.
– Danas, kao i protekla tri desetljeća svim srcem želim zahvaliti članicama Bedema ljubavi i reći da sam ponosna na to što smo zajedno učinile. Naše oružje je bila samo istinska i čista ljubav. Zato hvala vam svima na hrabrosti, požrtvovnosti i svemu što ste činile. Hvala i svim braniteljima koji su sudjelovali u Domovinskom ratu, rekla je autorica knjiga Mirjana Šestak Jerković.
Na samom kraju govorila je Marija Nimac, članica Bedema ljubavi Split.
– Bedem ljubavi možemo nazvati i pokretom za mir kojeg smo 1991. godine dobili na dar, a majka je bila glas istine i ljubavi. Rat je najveće iskustvo ljudske patnje. Majke su na svojoj koži, u svojim srcima osjećale svu patnju i tugu koja se u to vrijeme nadvila nad nas. Zahvaljujem autorici na pisanju ove knjige, kao i svima koji su Bedemu ljubavi u mnogim trenucima pružale pomoć, podršku i razumijevanje, poručila je gospođa Nimac.
Knjiga „Srcem protiv tenkova“ predstavljena je zahvaljujući podršci Bjelovarsko – bilogorske županije, Grada Bjelovara, Gradskog muzeja Bjelovar, kao i odazivu brojnih sponzora, kako privatnih tvrtki, tako i gradova i općina. Svečanu promociju su u glazbenom djelu obogatili Policijska klapa „Sv. Matej“ PU bjelovarsko – bilogorske i bjelovarski glazbenik Vedran Milić.