“Priče iz arhiva” naziv je priručnika za kreativne programe i razvoj publike u arhivima i baštinskim ustanovama koji je bjelovarskoj publici predstavljen u četvrtak 23. rujna u Studijskom odjelu Narodne knjižnice Petar Preradović u Bjelovaru.
U programu su sudjelovali arhivistica Vlatka Lemić iz Icarus Hrvatska i Martina Krivić – Lekić iz Državnog arhiva Bjelovar te Slaven Pejić kao moderator.
– Priručnik je prvenstveno namijenjen arhivistima i baštinskim stručnjacima, ali i svima onima koji rade sa baštinom povijesnih izvora. On je zapravo pokretač za razvijanje javnih programa za publiku, pogotovo kada su u pitanju digitalni alati i medijska pismenost, komunikacijski modeli, razvoj kulturnog i kreativnog sektora na način da se baština oživi i približi današnjim korisnicima. Ideja razvoja programa za publiku u baštinskim ustanovama je da se potakne i razvija nova publika. Primjerice, kako se djecu potiče na odlazak u kazalište, muzeje, knjižnice i druge kulturne ustanove, bilo bi ih dobro upoznati i sa arhivima, odnosno baštinom i to kroz zanimljive priče, aktivnosti i programe. Do sada smo imali nekoliko predivnih programa, stoga se nadam da će u budućnosti taj segment biti sve više zastupljen. U Hrvatskoj imamo jako puno materijala kojeg možemo oživjeti. Kolege u Varaždinu su jednom prilikom pronašli dokumente o djevojci iz Hrvatske kojoj je Mozart bio učitelj klavira, otkrila je Vlatka Lemić.
Nakon predstavljanja priručnika, u bjelovarskom Državnom arhivu otvorena je izložba “Priče iz arhiva”.
– Putem izložbe pokušavamo pridobiti građane da saznaju i pročitaju puno zanimljivih priča koje pristižu iz cijele Hrvatske. Naravno, imamo i priče iz našeg arhiva. Jedna je posebno zanimljiva i govori o učitelju iz Dežanovca koji zapravo nije želio svirati orgulje. Nadamo se da će se Bjelovarčanke i Bjelovarčani na ovaj način zainteresirati za baštinu i možda u svojoj arhivi pronaći neku zanimljivost. Baštinu je važno očuvati, jer na taj način čuvamo identitet i naše zajedničke obiteljske priče. Bjelovarski arhiv se tijekom posljednjih pet godina sve više otvara prema građanima i publici. Pokrenuli smo Topoteku koja je dostupna on line i putem koje prikupljamo fotografije Bjelovara nastale do 2000. godine, pojasnila je ravnateljica Državnog arhiva u Bjelovaru koji ove godine slavi 60 godina od osnivanja.