U Bjelovarskom kazalištu jučer je u večernjim satima održana edukativna tribina o prevenciji i resocijalizaciji ovisnika svih oblika.
Tribina pod nazivom “Iskustvo terapijske zajednice RETO” utemeljena je na iskustvima boravka u terapijskoj zajednici Reto centra. Na programu su se tako, između ostalog, našli “Problemi ovisnosti u Bjelovaru i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i preventivni programi” te svjedočanstvo jednog od članova Reto centra. Ciljana skupina tribine su mladi, a organizirana je pod pokroviteljstvom Grada Bjelovara.
Reto Centar započeo je svoj rad u Španjolskoj 1985. godine. U Republici Hrvatskoj je centar započeo s radom 1993. godine i trenutno broji desetak kuća koje se nalaze na području Splita i Zagreba.
–Za Reto zajednicu je specifično da su oni besplatni kršćanski centar za rehabilitaciju i liječenje od ovisnosti. Boravak u centru za ovisnost znači da će svaki korisnik svojim radom doći do izlječenja. Čovjek osim IQ-a ima emotivnu i duhovnu inteligenciju i upravo na toj duhovnoj komponenti Centar zasniva liječenje svojih korisnika, kazala je u ime Grada Bjelovara viša stručna suradnica za odgoj, obrazovanje i sport Jadranka Matašin nakon što je uputila pozdrave sudionicima tribine.
–Ovisnost je u cijelom svijetu velik problem modernog društva. To je problem jer ostavlja destruktivne posljedice na cjelokupno zdravlje mladih i odraslih ljudi, ostavlja posljedice na socijalno funkcioniranje, pogoduje razvoju mentalnih i psihičkih poremećaja te tjelesnih poteškoća. No, to nije samo patnja pojedinca već i njegove obitelji i zajednice. Tom problemu moramo pristupiti svi zajedno, moramo imati kontinuiranu suradnju. Trebaju surađivati i građani i stručnjaci svih relevantnih institucija kao i predstavnici lokalne zajednice, poručila je tim povodom doktorica Iva Manestar iz Zavoda za javno zdravstvo BBŽ-a, Odjel za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti.
Doktorica Manestar potom se je osvrnula na situaciju u našoj županiji gdje je, ističe, najveći problem ovisnost o alkoholu.
–U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji dominantan problem je ovisnost o alkoholu. Nemamo toliko problema s ovisnima o psihoaktivnim tvarima, opojnim drogama, ali ono što sve više dolazi su problemi s eksperimentiranjem raznim lakim sredstvima. Velik problem je i to što ulaze nove droge, ali i ovisnička ponašanja poput interneta, klađenja. To su sve problemi s kojima se susrećemo. Zato smo 2014. godine pokrenulo preventivni program “Budi svoj” u suradnji sa svim odgojno- obrazovnim institucijama u županiji uz podršku župana i Županije te uz pokroviteljstvo Ministarstva zdravstva. Imamo partnere Klub liječenih alkoholičara i još nekoliko udruga civilnog društva. Radi se o projektu koji je usmjeren na podršku mentalnom zdravlju i prevenciju ovisnosti s ciljem poboljšanja kvalitete života i usvajanja zdravih navika i stilova života, pojasnila je Manestar.
–U Reto centru sam desetak godina, ispred naše zajednice želimo predstaviti kako mi radimo i naša iskustva. Kod nas u centru, svi koji su došli imali su iskustva s ovisnošću. Svi se slažemo da je prevencija jako bitna. Reto centar kao organizacija na području Hrvatske zbrinjava i daje podršku oko 250 ljudi. Oko 30-ak posto ljudi uspije se izvući iz problema i naći ispravan put u životu. Osnovni stav prema korisnicima jest da im želimo pomoći, ali ujedno želimo u njima razviti stav za samopomoć, kazao je ispred Reto centra Marko Bogdanović.
Tribini je prisustvovala i zamjenica bjelovarskog gradonačelnika Valna Bastijančić Erjavec.