U petak 2. travnja, u bjelovarskom glavnom parku održan je susret naj-čitatelja Dječjeg odjela Narodne knjižnice Petar Preradović i sudionika u Čituljkovom čitateljskom izazovu. Dvadeset naj čitatelja i tridesetak sudionika u čitateljskom izazovu upotpunili su čitav program, dok je posebna gošća bila Nikolina Manojlović Vračar, književnica, umjetnica i animatorica koja je već dobro poznata bjelovarskoj publici. Svi sudionici dobili su pohvalnice za sudjelovanje kao i prigodne poklone.
– Čituljko je dječji logo Dječjeg odjela naše knjižnice. Danas smo se okupili u većem broju jer obilježavamo Dan dječje knjige. Mi volimo promicati lijepu riječ te poticati djecu i njihove roditelje na čitanje od najranije dobi. Također, mlade obitelji potičemo i na redovitu posudbu naše knjižnične građe. Možemo reći da je u vrijeme pandemije, broj članova knjižnice još uvijek zadovoljavajuća. Naši članovi redovito posjećuju knjižnicu i koliko vidimo, to je itekako važno, kako djeci, tako i njihovim roditeljima. Već davnih dana smo prepoznati kao vrlo važna kulturna ustanova u Bjelovaru. Ovog puta imamo ukupno 20 naj-čitatelja. Izložba s njihovim izjavama, biografijama i fotografijama se može razgledati u predvorju Dječjeg odjela knjižnice. Od početka ove godine, 30 sudionika Čituljkovog čitateljskog izazova prikupljali su i čitali knjige, u iskaznice bilježili pročitanije naslove. Imamo dječaka koji je u protekloj godini pročitao 210 slikovnica i knjiga za svoj uzrast, a tijekom Čituljkovog izazova 73 priče. To je jedna predivna brojka za tako kratak period. Današnji susret smo organizirali kako bismo građanima prikazali naše najmlađe čitatelje te sve zainteresirane potaknuli da svoju djecu učlane u našu knjižnicu, istaknula je Branka Mikačević, voditeljica Dječjeg odjela bjelovarske knjižnice.
Posebna gošća susreta, Nikolina Manojlović Vračar ovom je prilikom u Bjelovaru predstavila zbirku pjesama pod nazivom „Što sve?“. Riječ je o ilustriranoj enciklopediji glagola, čije ilustracije odlaze na „BIP“, Bratislavski biennale ilustracija.
– Knjiga je više šaljiva, nego što je ona zaista enciklopedija. Svaka pjesma je posvećena jednom glagolu i ukupno ih ima 60. Ilustracije sam osmislila na način da ne koristim imenice, dakle nema naslikanih cipela, krava, drveća i slično, već svaka ilustracija dočarava glagol o kojem pjesma govori. Djeca na susretima i druženjima pokušavaju odgonetnuti o kojim se glagolima radi i to im je jako zanimljivo i neobično. Isto tako, nerijetko pjevamo uz gitaru. Kada su susreti duži, potičem ih da crtaju svoje glagole. Atmosfera je uvijek vesela i djeca se zabavljaju, pri čemu naravno puno toga i nauče. Već duže vrijeme surađujem s Narodnom knjižnicom Petar Preradović i ta suradnja me jako ispunjava. Djelatnici knjižnice su uvijek otvoreni za nove projekte, razna događanja i susrete, zbog čega se i mi autori uvijek osjećamo podržani i dobrodošli, poručila je autorica Nikolina Manojlović Vračar.
Susretu su nazočili maleni čitatelji koji su zajedno sa svojim roditeljima podijelili dojmove vezane za knjige, čitanje i druženje uz knjigu.
– Najdraža knjiga mi je bila „Znate li?“. Ona govori o životinjama i o tome što one rade. Jako volim knjige o životinjama. Knjige posuđujemo mama i ja zajedno. U knjižnicu idemo svaki tjedan, rekla je Tara Zdonajić, učenica prvog razreda osnovne škole.
– Jučer sam s mamom čitao „Petominutne priče“. Najviše volim pustolovne priče i knjige o životinjama. Prva mi je počela čitati mama, dok sam još bio mali, rekao je Filip Sakrađija uz podršku mame Adele koja ističe kako Filip zna sva slova abecede, no još uvijek mu knjige i priče čita ona, najčešće pred spavanje. Predškolac Filip i mama Adela tako ponekad zajedno pročitaju i nekoliko knjiga dnevno.