Visoka tehnička škola Bjelovar održala je uz podršku Agencije za znanost i visoko obrazovanje te Vijeća veleučilišta i visokih škola prvi stručni skup tajnika visokih učilišta i zaposlenika studentskih službi u visokom obrazovanju. Naziv skupa bio je „Razmijenimo znanja i iskustva“, a sudjelovala su 74 zaposlenika veleučilišta i visokih škola iz ukupno 26 ustanova.
– Visoka tehnička škola Bjelovar ponosni je nositelj Erasmus povelje koju inače nije lako dobiti, pa je tako nemaju mnoga veleučilišta i visoke škole koja su starija od našeg. Svake godine nekoliko studenata i nastavnika odlazi na eminentna veleučilišta i sveučilišta u Europi. To može biti nekoliko dana ili nekoliko mjeseci. Zato su Erasmus programi odlična stvar. Što se tiče novog studija u Bjelovaru, za dva je tjedna najavljena inicijalna akreditacija, što podrazumijeva dolazak stručnjaka iz područja koja želimo otvoriti. Nadamo se da će sve proći u najboljem redu. Ako bude tako, dopusnica za teći studij mogla bi stići prije ljeta. Prema najnovijem podatku Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, bjelovarski studenti imaju jako visoku stopu zapošljavanja i to zato što smo težili biomedicinskim i tehničkim područjima. Zapošljivost iznosi 80 posto, i redovitih i izvanrednih studenata, rekla je Zrinka Puharić, dekanica Visoke tehničke škole Bjelovar.
Skupu su između ostalih nazočili i Vlatko Cvrtila, predsjednik Vijeća veleučilišta i visokih škola RH, Sandra Bezjak, pomoćnica ravnateljice za visoko obrazovanje AZVO-a, Igor Drvodelić, pomoćnik ravnateljice za prijave na studijske programe AZVO-a, Krešimir Rožman, urednik stručnog časopisa Radno pravo, Dijana Stilinović, stručna savjetnica Odjela za visoko obrazovanje pri Agenciji za mobilnost i programe EU.
– Kriteriji za dobivanje dopusnice definirani su pravilnikom koji donosi minimalne kriterije, a njih je čitav niz. Među najvažnijim je primjerice da je prijedlog studijskog programa relevantan, da su ishodi učenja dobro definirani i da će biti usklađeni s potrebama tržišta rada, a potrebno je zadovoljiti i kapacitete što se tiče nastavničkog i prostornog dijela. Što se tiče Visoke tehničke škole Bjelovar, ona je kroz protekle godine prošla postupke reakreditacije, a provodi ih naša agencija u redovitim periodičkim ciklusima. Procesi su po tom pitanju odrađeni vrlo uspješno, a postupak vrednovanja trećeg bjelovarskog studija je u tijeku. Agencija će nakon cijele procedure dati završni zaključak i preporuku nadležnom ministru, poručila je Sandra Bezjak, pomoćnica ravnateljice za visoko obrazovanje pri Agenciji za znanost i visoko obrazovanje.
Prije više od 15 godina Hrvatska se opredijelila za tzv. binarni sustav obrazovanja, što znači da uz fakultete i sveučilišta imamo veleučilišta i visoke škole. Osnovna ideja je bila da veleučilišta i visoke škole budu pokretači regionalnog razvoja, većeg zapošljavanja, razvoja gospodarstva u regijama, odnosno da se razvija decentralizacija.
– Mislim da je dio veleučilišta i visokih škola u Hrvatskoj zaista ostvario tu misiju, a ono što mora biti trajni cilj je stalan rad na daljnjem unapređenju kvalitete. Svjesni smo da se institucije susreću s mnogim poteškoćama, vrlo često i financijskim, kao i nedostatkom stručnog kadra. Stajalište agencije je da su oba tipa obrazovne institucije nužni i potrebni našem sustavu. Ono po čemu se razlikuju su ishodi učenja, a trebaju omogućiti neposredno zapošljavanje, točnije neposrednu integraciju na tržište rada, zaključila je Bezjak.
Osim navedenog, na skupu je bilo riječi o razlikama i sličnostima navedenih institucija, općim aktima u visokom obrazovanju, upisima, mobilnosti nenastavnog osoblja, evidencijama studenata i slično.