U Bjelovaru je utorak 13. lipnja u Bjelovarskom kazalištu, održan Nacionalni festival za mlade „Pokreni promjenu“ u organizaciji CESI, Udruge Budem, Komercijalne i trgovačke škole i Grada Bjelovara. Festival se provodi u okviru projekta „Pokreni promjenu“ koji se u Hrvatskoj provodi u suradnji s Komercijalnom i trgovačkom školom, Gimnazijom Bjelovar, Srednjom školom Čazma i Srednjom školom I. Švear Križ. Tako je na festivalu prikazano 6 glazbenih spotova koje su učenici i učenice pripremile u okviru projekta. Osim toga, posjetitelji su mogli pogledati monologe i predstave koje su pripremili i izveli učenici i učenice srednjih škola. U sklopu programa podijeljeni su promotivni i edukativni materijali te pisane poruka namijenjene široj javnosti o važnosti rodne ravnopravnosti, kvalitetnih veza i prevenciji nasilja u vezama mladih kod Paviljona u Bjelovaru.
Cilj projekta “Pokreni promjenu” je osnaživanje mladih za prevenciju nasilja u partnerskim odnosima i ljudska prava kroz audio-vizualne medije i glazbu, razvoj kompetencija za uspostavu ravnopravnih i kvalitetnih odnosa te stvaranje nulte tolerancije na nasilje. U proteklom periodu provedeno je istraživanje, održani su seminari za nastavnice, te edukacije za učenike i učenice. Nakon toga su grupe mladih u suradnji sa stručnjacima pripremale svoje pjesme i glazbene spotove o ljubavi, kvalitetnim vezama i štetnosti nasilnog ponašanja.
Rodno uvjetovano nasilje, i to specifično nasilje u adolescentskim vezama, jedan je od najraširenijih oblika nasilja kod mladih. Pojedina istraživanja govore da je u Republici Hrvatskoj od 60-90% mladih doživjelo (ali i počinilo) nasilje u vezi. Najčešći oblici nasilja u vezama oni kojima mladi ljudi nastoje dominirati i kontrolirati svoje partnerice/partnere – pretjerana ljubomora, posesivno i kontrolirajuće ponašanje, optuživanje i emocionalne ucjene. Podaci prošlogodišnjeg istraživanja među mladima govore da: svaku petu mladu osobu partner/partnerica često provjerava i inzistira znati gdje je i što radi. 1 od 5 mladih doživljava izrazito ljubomorno ponašanje u vezi a 17% mladih doživjelo je, u više navrata, da partner/ica kontrolira i provjerava njihov mobitel.
Audiovizualni mediji i glazba imaju bitnu ulogu u životu mladih i snažan utjecaj u procesu razvoja i prijelazu u odraslu dob, kao što je razvoj identiteta i pripadnosti vršnjačkoj grupi. Tekstovi ljubavnih pjesama često donose tradicionalne stereotipe romantične ljubavi, a seksizam u tekstovima pjesama i seksualizirane slike žena i muškaraca u glazbenim spotovima prenose štetne rodne stereotipe koji pridonose seksističkoj kulturi koja vodi do nasilja protiv žena. Mladima često nedostaju alati za kritično sagledavanje i suprotstavljanje tim predodžbama. Inovativni audiovizualni i glazbeno-prevencijski programi mogu osposobiti mlade da pregovaraju, odupiru se i suprotstavljaju tim porukama, te proizvode vlastite alternativne sadržaje.
Rezultati istraživanja provedenog u okviru projekta su pokazali da preferencije adolescenata/ica po pitanju glazbe obuhvaćaju različite glazbene žanrove, ali se čini da je turbo folk najpopularniji među ispitanicima/ama. U odnosu na prikaz žena i muškaraca u pjesmama većina mladih primjećuje da se radi o rodno-stereotipnom prikazu odnosno da su žene prikazane kao seksi i one koje ugađaju muškarcima, dok su muškarci predstavljeni kao moćni i kao zaštitnici žena.
Rodno uvjetovano nasilje je problem s kojim se nastavnice/i svakodnevno susreću u radu s adolescentima/icama. Mišljenje je nastavnica/ka da je fizičko nasilje rijetko, ali da postoji mnogo različitih oblika nasilja koje mladi ne prepoznaju kao nasilje, poput kontroliranja, emocionalnog nasilja, ljubomore, ucjene, seksualnog nasilja. Stav nastavnica/ka je da glazba i audio vizualni mediji mogu, s jedne strane, podržavati rodne stereotipe i rodno-uvjetovano nasilje, ali isto tako glazba može biti učinkovit alat za prevenciju, posebice glazba koja komunicira nenasilje svojim stihovima i porukama.
U okviru projekta osmišljen je kurikulum za edukaciju profesora/ica i 39 nastavnica je osposobljeno za rad koristeći inovativan pristup blizak mladima temeljen na audiovizualnim medijima i glazbi. Provođene su radionice za učenike i učenice u školama, a krajnji rezultat njihovog rada su pjesme i glazbeni spotovi koji bi trebali promovirati kvalitetne i ravnopravne odnose između muškaraca i žena.
Projektne aktivnosti se osim u Hrvatskoj, provode u Španjolskoj, Sloveniji, Poljskoj, Grčkoj i na Cipru, a predstavnici mladih i profesorice/i će imati priliku razmjenjivati iskustva na konferenciji koja će se u studenom održati u Barceloni.
Projekt se provodi uz financijsku podršku Europske unije, Program o pravima, jednakosti i građanstvu (2014. – 2020.), Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ureda za udruge.