Kako je došlo do certificiranja prve turističke konjičke staze u Hrvatskoj, na početku Međunarodnog skupa o konjičkom turizmu u Republici Hrvatskoj, u subotu 25. svibnja u Bjelovaru, u hotelu Central govorio je Ivica Pirin, predsjednik udruge ENGEA Hrvatska, koja je organizirala skup uz suradnju sa Udrugom Bjelovarski graničari Husari i Udrugom Uzgajivača konja pasmine Gidran. Prema njegovim riječima 2016. godine osnovana je Udruga Konjičkih turističkih vodiča Hrvatske, koja se uz ostalo bavi projektiranjem i izradom konjičkih turističkih staza, te obuku konjičkih turističkih vodiča i pratitelja.
Prema podacima udruge ENGEA, na području Bjelovarsko-bilogorske županije djeluje 15-ak aktivnih konjičkih udruga i 10-ak seoskih turističkih domaćinstava koja se bave uzgojem konja i turizmom, te su aktivni članovi tih udruga.
O prvoj certificiranoj turističkoj stazi u Hrvatskoj govorio je Vladimir Vlajinić, vlasnik jednog od brojnih OPG-ova koji se uz uzgoj povrća, voća i mesa na svojim imanjima bave i konjičkim turizmom. On je u svom izlaganju opisao cijelu konjičku turističku stazu o kojoj je tiskan i mali letak za njenu promociju.
Dario Hrebak, bjelovarski gradonačelnik rekao je kako je i Grad Bjelovar uz Bjelovarsko-bilogorsku županiju jedan od predvodnika razvoja konjičkog turizma u Republici Hrvatskoj. Gradonačelnik se osvrnuo na razvoj uzgoja konja pasmine Gidran za što je Grad Bjelovar pružio svu podršku.
– Tvrdim kao gradonačelnik da ćemo se posvetiti gidranu kao vrsti konja koju uzgajamo u Gradu Bjelovaru, ali podržat ćemo i razvoj konjičkog turizma. Po našim podacima Grad Bjelovar i Bjelovarsko-bilogorska županija se u ovom vidu turizma vrlo brzo razvijaju, rekao je gradonačelnik Hrebak.
Damir Bajs, župan Bjelovarsko-bilogorske županije rekao je da nije slučajno što se konjički turizma počeo razvijati upravo u našoj županiji.
– Bjelovarsko-bilogorska županija ima iznimnu povijest što se tiče konjaništva. To nije pitanje slučaja, to je nastavak nečega što već postoji u našem kraju. Ovaj dio hrvatske vodeći je u nizu poljoprivrednih aktivnosti, a tradicijski su ovdje držani konji. Možda smo na trenutak tu tradiciju zanemarili, ali to ćemo sada ispraviti. Mi ovdje imamo 15 aktivnih konjičkih klubova. Po tome smo vodeći u Republici Hrvatkoj. Imamo i tradiciju OPG-ova koji se tradicionalno bave turizmom, a uz to je vezan i konjički turizam. Konjički turizam može i mora biti oslonac posebnih vidova turizma. Takav turizam omogućava da ne ovisimo o nekoj sezoni, nego samo o želji ljudi da dođu ovdje, ako imamo nešto što će ih privući. Gledajući ukupne rezultate Europskog turizma, kada govorimo o konjičkom turizmu, onda je to jedan od vidova koji je postao sve traženiji. Mi smo i županija koja ima i prvu certificiranju konjičku turističku stazu, rekao je župan Damir Bajs.
Na skupu je govorio i državni tajnik Ministarstva turizma Tonči Glavina, jedan od pokrovitelja skupa, a prvu temu ”Konjički turizam u Europi – što možemo naučiti i primijeniti izložio je Renzo Tomi, talijanski međunarodni stručnjak za konjički turizam i viši tehničko-tručni suradnik ENGEA Hrvatske koji je rekao da Hrvatska ima izvrsne uvjete za razvoj konjičkog turizma i u sinergiji svih, u destinacijama takvom zahtjevnom gostu može pružiti vrhunsku uslugu i doživljaj. Također je istaknuo da Hrvatska ima odlične uvjete za razvoj konjičkog turizma, kao što je očuvana priroda, briga o dobrobiti konja, stručno vođene konjičke udruge i turističke OPG-ove s ponudom lokalne gastronomije kojih je sve više te međunarodnim standardima certificiranu konjičku stazu.
O povijesti konjaništva u turističke svrhe u Republici Mađarskoj govorio je pukovnik János Bosnyák, zapovjednik 3. Husarske pukovnije Franc Ferndinand Kapošvar i István Horvath, visoki časnik mađarske carine, predavač hrvatskog jezika i hipolog. O uzgoju Gidrana u RH i njihovoj primjeni u konjičkom turizmu govorio je Branko Kovačić, predsjednik Hrvatske udruge uzgajivača Gidran pasmine konja, a o Konjaništvu kroz povijest govorio je Josip Troglić, zapovjednik Povijesne postrojbe Bjelovarski-graničari-Husari 1756.
O konjičkom turizmu govorili su prof.dr.sc. Ante Ivanković i izv. prof. dr, sc. Jelena Ramljak sa Sveučilišta u Zagrebu – Agronomski fakultet, Jasna Vaniček Fila, dipl. bohem. et ital., predavač, Libertas međunarodno sveučilište Zagreb.
Jasna Fila je počasna članica udruge ENGEA, koja je prije tri godine i inicirala realizaciju projekta bilogorske konjičke staze u suradnji s privatnim i javnim sektorom u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
Na kraju je održana i panel rasprava ‘‘Perspektive razvoja konjičkog turizma u Hrvatskoj”.
“Međunarodni skup o konjičkom turizmu u Republici Hrvatskoj” organiziran je od strane Nacionalne udruge konjičkih turističkih vodiča Hrvatske, suorganizatori su bili: Povijesna postrojba Bjelovarski graničari – Husari 1756 i Hrvatska udruga uzgajivača Gidran pasmine konja.
Pokrovitelji: Ministarstvo turizma Republike Hrvatske i Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske