Prije sto godina, 11. studenog 1918. godine, potpisano je primirje kojim je okončan Prvi svjetski rat i zaustavljena daljnja stradanja vojnika i civila diljem Europe. Raspadom Austro – Ugarske Monarhije učinjen je jedan korak bliže samostalnosti Hrvatske. Povodom toga, počast hrabrim Bjelovarčanima koji su umrli i nestali u ovom strašnom ratu odali su predstavnici Državnog arhiva u Bjelovaru i Gradskog muzeja Bjelovar, u suradnji s Gradom Bjelovarom i Bjelovarsko-bilogorskom županijom, u nedjelju, 11. studenoga, 2018. godine, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika žrtvama, u Ulici Andrije Hebranga u Bjelovaru.
Prigodom odavanja počasti, ravnateljica Arhiva u Bjelovaru Martina Krivić Lekić je kazala:
Okupili smo se ovdje kako bi odali počast žrtvama Prvog svjetskog rata. Većina Bjelovarčana se tijekom rata nalazila u sklopu 16. pješačke pukovnije koja se borila diljem Europe. Konačan broj poginulih i nestalih nikada nije utvrđen i zato smo mi ovdje kako bi potaknuli ovu cijelu priču i da se njihova žrtva nikad ne zaboravi. Nalazimo se pored jedinog spomenika dignutog u spomen žrtvama Prvog svjetskog rata u Bjelovaru i okolici. Njega su podigli stanovnici Ivanovčana za svojih trinaest žrtava, odnosno vojnika koji su poginuli u Prvom svjetskom ratu. No, mi se ovdje nalazimo kako bismo odali počast svim Bjelovarčanima stradalim u tom velikom ratu.
Zadnjih šest godina radi se na nacionalnom projektu obilježavanja Prvog svjetskog rata jer je on zapravo jako malo istraživan u hrvatskoj povijesti. Na današnji dan prije 100 godina je potpisano primirje i htjeli smo objediniti tu čitavu bjelovarsku priču te ispričati koji su Bjelovarčani sudjelovali u Velikom ratu, o kojim se postrojbama radilo, te smo pokušali doći do broja žrtava i njihovih imena te prikupiti i prezentirati sve na jednom mjestu u suradnji s Gradskim muzejom Bjelovarom.
Na temelju dosadašnjih istraživanja procijenjeno je da je u Prvom svjetskom ratu sudjelovalo više od 150 tisuća Hrvata i od toga oko 40-tak Bjelovarčana, ali točne brojke su još uvijek nepoznate.
Nakon polaganja vijenaca, otvorena je izložba ˝Tragedija Velikog rata˝ u Gradskom muzeju Bjelovar.