Udruga za zaštitu potrošača Bjelovarsko – bilogorske županije obilježila je Svjetski dan prava potrošača s ciljem promicanja i poštivanja temeljnih prava svih potrošača. Svjetski dan prava potrošača prvi je put obilježen 15. ožujka 1983. godine i od tada se koristi kao velika prilika za pokretanje različitih kampanja.
Kao i prijašnjih godina, obilježavanje dana organizirano je na Gradskoj tržnici u Bjelovaru. Ovom prilikom Bjelovarčani su dobili korisne informacije o svojim pravima, a neki su na licu mjesta potražili i stručne savjete.
U Hrvatskoj je 2003. godine ozakonjena Udruga za zaštitu potrošača, dok su temeljem zakona zaštićena sva građanska prava u procesu kupovine. Udruga se iz godine u godinu predstavlja građanima, kako bismo osvijestili prava potrošača, ali i ukazali na brojne nepravilnosti. U današnje vrijeme svaki kupac želi znati što kupuje, po kojoj cijeni i kvaliteti. Naša preporuka je da potrošač nakon svake kupnje sačuva račun, kako bi u slučaju potrebe mogao po zakonu ostvariti sva svoja prava. U suprotnom dolazi do velikog problema, jer kupac nije u mogućnosti dokazati kupovinu, posebno kada je u pitanju kupovina nekog proizvoda s kojim dolazi i garantni list. Također, moguć je i susret s inspekcijom koja će kupca po izlasku iz trgovine zatražiti račun, pojasnio je Slavko Tremski, predsjednik Udruge za zaštitu potrošača Bjelovarsko – bilogorske županije.
Svi zainteresirani, ovom su prilikom dobili besplatne brošure i letke koje će im u budućnosti poslužiti za pravovaljano informiranje i podizanje razine znanja o određenim problemima.
– Izradili smo korisnički letak o pravima korisnika prilikom ugovaranja pretplatničkih ugovora s operaterima. U letku su navedene sve obveze koje operatori moraju poštivati prilikom sklapanja pretplatničkih ugovora ili nastanka kvara. Također, ukoliko se korisnik odluči na raskid pretplatničkog ugovora, u letku je jasno naznačeno koja su to korisnička prava, a koja je obveza operatora. Na poleđini letka jasno su objašnjeni prvi i drugi stup postupka prigovora kod operatera, a zatim pri HAKOM-u. Posebnu pažnju dajemo osobama s invaliditetom i djeci. Za njih smo izradili web stranicu https://pristupacnost.hakom.hr. Ona je vrlo jasna i na njoj korisnici mogu pronaći sve ponude i informacije o operaterima, otkriva Gordana Kušić, stručnjakinja za zaštitu korisnika u HAKOM-u, odnosno regulatoru za tržište elektroničkih komunikacija.