Hrvatska gospodarska komora, Županijska komora Bjelovar, bila je domaćin Investicijskog foruma sjeverozapadne Hrvatske. U utorak 4. travnja u prostorijama Županijske komore raspravljalo se o izboru najboljih velikih, srednjih i malih proizvodnih investicija u Hrvatskoj, prepoznavanju i promicanju investicija koje otvaraju nova radna mjesta, povećavaju izvoz i stvaraju dodatnu vrijednost, te jačaju povjerenje u institucionalne i pravne okvire na temelju primjera i stečenog iskustva. Manifestaciju je otvorio župan Damir Bajs.
– Bjelovarsko-bilogorska županija ima velike investicije proteklih godina, gotovo 1,2 milijarde kuna. Da, tu su i veliki proizvođači, posebice u drugom sektoru, ali i niz malih i srednjih tvrtki. Ono što znamo je da će se taj trend nastaviti, jer naši uredi za izdavanje građevinskih dozvola imaju zahtjeve za nove projekte. Istaknuo bih da je to možda i ključ uspjeha i razvoja za buduće vrijeme. Ono što mi moramo napraviti i što se sada događa je na niz načina osigurati potporu poduzetnicima, među kojima je i financiranje od same Županije, priprema projekata, rad naše Regionalne razvojne agencije, ali ne bih zaboravio ni učestvovanje u EU fondovima gdje smo ostali vrlo uspješni. Naši poduzetnici sada ostvaruju bitno bolje rezultate nego ikada prije, a tu smo da ih u potpunosti podržimo. Tu smo zatvorili one negativne trendove do 2013. godine a od 2014. bilježimo samo rast – rekao je uvodno o županijskim investicijama župan Damir Bajs.
Marko Krištof, ravnatelj Državnog zavoda za statistiku okupljenima poduzetnicima i predstavnicima lokalne vlasti predstavio je regionalnu i sektorsku analizu investicija u Hrvatskoj, pa tako i u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
– Analiza je počela od BDP-a. Iako je Bjelovarsko-bilogorska županija od 2000. godine rasla sporije od državnog prosjeka, od krize do danas rast joj je veći od prosjeka. Očito su se neke stvari poboljšale. Struktura gospodarstva je takva da je značajan udio poljoprivrede, što može biti dobro ali ovisi o vremenskim uvjetima. Same investicije su nešto sporije nego u ostatku Hrvatske, ali investicije uglavnom čine građevinski objekti i nabava kapitalne opreme ili strojeve zbog čega je većina investicija locirana u primorskoj Hrvatskoj. Kada to eliminiramo, županija je iznad prosjeka Hrvatske. Proces evidencije investicija je dugotrajan a statistika se bavi onim što se dogodilo tako da ne možemo nešto konkretno reći o budućim investicijama odnosno njihovom porastu. Ipak, generalno se primjećuje da je gospodarska klima u Hrvatskoj znatno bolja nego u prethodnom razdoblju, i to vjerojatno zbog oporavka naših trgovinskih partnera Njemačke, Italije i Austrije, te zbog porasta turizma. Bez većih trzavica na svjetskoj razini ti će se trendovi nastaviti i odrazit će se konačno i na samim potrošačima – rekao je Marko Krištof.
Projekt izbora najboljih proizvodnih investicija ima nominacijsko razdoblje od 15. ožujka do 15. srpnja. O samom projektu na Investicijskom forumu, dosadašnjim nagrađenim poduzetnicima i njihovim iskustvima govorio je glavni urednik poslovnog tjednika Lider Miodrag Šajatović.
– Već više od 10 godina se zalažemo za to da izvoz postane glavni generator rasta BDP-a. Onda smo vidjeli da to ima ograničene kapacitete, pa smo okrenuli priču pa smo krenuli pronalaziti i promovirati one koji rade proizvodne investicije jer to uključuje i izvozni program. Tako smo i pokrenuli akciju Lider invest gdje tražimo i nagrađujemo poduzetnike koji su napravili proizvodnu investiciju koja je usmjerena na izvoz, visoku tehnologiju, brigu za okoliš, zapošljavanje. To su neki kriteriji koje ispunjavaju na desetine investicija po Hrvatskoj. Mi ih nagrađujemo i time potičemo i ostale ga krenu za tim. Važna je i lokalna investicijska klima, jer kako lokalna administracija reagira tako se i investitori privlače ili odbijaju. Dakle, lokalna samouprava ima jako veliku odgovornost. Deseci sitnih pogodnosti ih privuče i tada barem dio djece ne iseljava. Bjelovarsko-bilogorska županija je negdje oko državnog prosjeka – rekao je Miodrag Šajatović.