Zbog sveobuhvatne pripreme za prihvat izbjeglica iz Ukrajine na području naše županije, bjelovarsko – bilogorski župan sazvao je za utorak 1. ožujka za utorak kolegij s gradonačelnicima, načelnicima općina, Stožerom civilne zaštite Bjelovarsko – bilogorske županije te gradskim društvima Crvenog križa.
Sastanak je održan u jutarnjim satima u županijskoj velikoj vijećnici, nakon čega su se župan i ostali sudionici obratili medijima kako bi javnost bila upoznata s najnovijim informacijama.
– Danas smo održali preventivni sastanak kako bi bili pripremljeni za sve situacije koje nas vrlo vjerojatno očekuju. Nažalost, poučeni iskustvom potresa kada smo svi željeli pomoći i kada je došlo do velikih gužvi i kaosa, sada smo postavili cijelu logistiku, razradili kompletan plan djelovanja. Još uvijek nemamo informaciju kada bi prve izbjeglice trebale stići na područje naše županije, no u stalnom smo kontaktu s relevantnim službama. Određeni broj izbjeglica iz Ukrajine već je stigao, no u pitanju su privatni smještaji putem poznanstava i rodbinskih veza. Županija je u ovom trenutku osigurala 120 ležajeva, a kapaciteti će se povećavati sukladno potrebama, odnosno priljevu ukrajinskih izbjeglica, pojasnio je župan Marko Marušić.
U ovom trenutku riječ je o Velikoj Pisanici, odnosno ŠKC Kukavica sa 46 ležajeva, dok su ostale lokacije raspoređene po gradovima i ostalim mjestima u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji.
– Sve naše snage su u niskom startu. Danas ćemo krenuti s apelom za prikupljanje ciljane materijalne humanitarne i financijske pomoći. Dakle, točno će se znati koji su artikli, prehrambeni i humanitarni proizvodi potrebni, kao i odjeća, obuća te ostale potrepštine. Odgovorno tvrdim da su volonteri i djelatnici Crvenog križa spremni i poučeni velikim iskustvom iz perioda potresa. Danas smo definirali sve ciljeve i aktivnosti koje nas očekuju. S obzirom da nam je važan segment jezik, pozivamo da nam se jave svi koji govore ukrajinski jezik i pomognu nam u prevođenju. Kada osobe stignu na naše područje, Crveni križ će ih evidentirati i spojiti sa njihovim obiteljima, nakon čega slijedi pružanje kompletne pomoći, rekla je Melita Lozina, ravnateljica Društva Crvenog križa Bjelovarsko – bilogorske županije.
O prikupljanju pomoći, Crveni križ će redovito obavještavati javnost i građane koji su spremni pomoći kao mnogo puta do sada.
– U Hrvatskoj postoje organizirani prihvatni centri koji zadovoljavaju apsolutno sve uvjete i potrebe. Riječ je o Varaždinu, Zagrebu i Osijeku odakle će izbjeglice sukladno njihovoj situaciji biti premještene na druge lokacije. Naša zadaća bila je aktivirati Stožer civilne zaštite koji nam je dostavio podatke o stvarnim smještajnim kapacitetima kako bi znali kuda stanovnike Ukrajine možemo usmjeriti. Ti podaci se prosljeđuju u Zagreb. U našoj županiji postoji 24 Stožera civilne zaštite, za koje su načelnici stožera i općina, kao i gradonačelnici postavili koordinatore na svome području, pojasnio je Željko Vukoja, voditelj Službe civilne zaštite Bjelovar.
O kapacitetima i planu za prihvat izbjeglica na području Garešnice, govorio je garešnički gradonačelnik.
– Sada je najvažnije da djelujemo organizirano. Svi gradonačelnici, načelnici i sustavi djelovanja u kriznim situacijama su se odazvali kako bismo kvalitetno koordinirali zajednički rad. Nitko od nas ne zna što nas sve točno očekuje. Budućnost nažalost ne možemo predvidjeti, no možemo posložiti kapacitete koje kao jedinica lokalne samouprave imamo. Da bismo prikupili sve informacije, Grad Garešnica će učiniti isto. Siguran sam da na području Garešnice postoje kuće i stanovi koji se u ovim trenucima ne koriste, a izbjeglicama bi mogli pružiti utočište i sigurnost. Također, većina nas ima iskustva s volonterima, osobama koje se bave humanitarnim radom, kao i potresima, ratom, kazao je Josip Bilandžija, gradonačelnik Garešnice.