Nakon burnog vikenda i brojnih objava koje se tiču hrvatskog dizajna kovanice jednog eura, odnosno kune koja je očigledno preuzeta s fotografije poznatog škotskog fotografa i to bez njegovog dopuštenja, napokon se oglasio i Stjepan Pranjković, autor kovanice i magistar primijenjene umjetnosti iz Rijeke, kojemu je uslijed viđenog itekako nedostajalo vlastite inspiracije za stvaranje dizajna.
Podsjećamo da je Pranjković na temelju svojih radova, odnosno rješenja dizajna kovanica odabranih od strane Hrvatske narodne banke ostvario novčanu nagradu u ukupnom iznosu od 140 tisuća kuna. Iako su mladog umjetnika tijekom proteklog vikenda pokušali kontaktirati brojni mediji, njemu kao da se izgubio svaki trag.
No, izgleda da je zbog velikog medijskog pritiska kod mladog autora proradila savjest te je napravio ono što je u cijeloj ovoj priči i najpoštenije. Odrekao se svog prijedloga i odlučio ga povući.
– Potaknut neugodnom atmosferom, kao i pritiscima kojima sam izložen vezano uz moj dizajn naličja kovanice od jednog eura s motivom kune, odlučio sam povući svoj prijedlog dizajna za ovaj motiv te se odričem bilo kakvih prava. Nisam imao namjeru povrijediti nečije osjećaje te se zbog toga svima ispričavam, a posebno Hrvatskoj narodnoj banci, Vladi Republike Hrvatske i cijeloj hrvatskoj javnosti, prenosi Media servis.
Tijekom ponedjeljka, Komisija za novac Hrvatske narodne banke ponovno će održati sjednicu na kojoj će se očitovati o dopisu Stjepana Pranjkovića, dok iz Hrvatskog dizajnerskog društva za neprofesionalno provođenje natječaja za dizajn koji je rezultirao nevještim, ne dizajnerskim i spornim rješenjima koja ne doprinose kvalitetnoj prezentaciji Hrvatske u Europi, traže punu odgovornost HNB-a.
Podsjetimo i to da je Stjepan Pranjković rođen 1995. u Ostfildernu u Njemačkoj. Na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci, smjer primijenjena umjetnost, modul slikarstvo, stekao je prije dvije godine titulu magistra primijenjenih umjetnosti pod mentorstvom profesora Siniše Majkusa. Tijekom i nakon studija sudjelovao je na brojnim izložbama, umjetničkim radionicama i na nekoliko likovnih kolonija, u zemlji i inozemstvu.
Ukoliko se u Hrvatskoj tako “dobro”, “stručno” i “kvalitetno” provode natječaji, tko zna koliko nas plagijata okružuje.
Foto: vlada.gov.hr