Nakon radnog sastanka bjelovarsko – bilogorskog župana Damira Bajsa i predsjedništva Udruge 105. brigade Hrvatske vojske održana je konferencija za medije u utorak, 23. lipnja u Velikoj vijećnici Bjelovarsko – bilogorske županije.
Glavna tema sastanka bila je suradnja Bjelovarsko – bilogorske županije i Udruge 105. brigade Hrvatske vojske te izdavanje monografije pod nazivom „Ratni put 105. brigade Hrvatske vojske u Domovinskom ratu 1991-1995“. Za potrebe izdavanja ove monografije napravljeno je istraživanje ratnog puta 105. brigade Hrvatske vojske od početka osnivanja 1991. godine do završetka ratnih operacija 1995. godine pa sve do njenog rasformiranja.
Podsjetimo, Bjelovarsko – bilogorska županija u jednoj je trećini svog prostora bila okupirana, no i prva oslobođena u Domovinskom ratu. Jedna od brojnih postrojbi koje su u obrani Hrvatske ostavile neizbrisiv trag, ujedno i jedna od onih s najvećim brojem pripadnika je 105. Brigada, čiji je pripadnik bio i bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs. Brigada je tijekom Domovinskog rata bila aktivna u svim ratnim događanjima, ne samo na području Bjelovarsko – bilogorske županije nego i cijele RH. U njenom ratnom putu sudjelovalo je deset tisuća, 92 ih je poginulo, a 350 je bilo ranjeno. Upravo u monografiji „Ratni put 105. brigade Hrvatske vojske“ koja je pri samom kraju izrade biti će prikazana ta ratna događanja. Izradu monografije sufinancirala je i Bjelovarsko – bilogorska županija s 56 tisuća kuna.
–Zagrizli smo u jedan veliki kolač koji je za nas bio dosta težak, no zahvaljujući Bjelovarsko – bilogorskoj županiji i županu Damiru Bajsu, koji je i sam bio pripadnik 105. brigade, uspjeli smo ju privesti kraju. Ova monografija ne bi uspjela ugledati svjetlo dana bez pomoći Bjelovarsko-bilogorske županije i prof. –dr. Željka Karaule. Monografija je gotovo završena i pred tiskom je, rekao je predsjednik Udruge 105. brigade HV-a Željko Paun.
–Ideja o pisanju ove monografije javila mi se kada sam pročitao knjigu ratnog zapovjednika 105. brigade Stjepana Ivanića „Da se ne zaboravi 105. brigada HV-a u Domovinskom ratu“. Da bi se knjiga mogla napisati ključni su bili povijesni izvori. Arhivska građa 105. brigade nalazi se uglavnom u središnjem arhivu Ministarstva obrane RH i do nje je jako teško doći. Kao autor zauzeo sam stajalište da povjerenu mi zadaću obavim što korektnije, da o svakom događaju pišem što je moguće objektivnije, na osnovi prikupljenih i dostupnih povijesnih izvora. U knjizi su detaljno opisane i obrađene sve vojne operacije i akcije u kojima je ova brigada sudjelovala, od zapadne i istočne Slavonije, Bosanske Posavine i operacije Bljesak,na neki način i operacije Feniks u istočnoj Slavoniji. Ovdje se nalazi popis svih poginulih branitelja brigade s njihovim fotografijama te popis svih ranjenih pripadnika brigade. Knjiga ima veliki broj fotografija i raznih vojnih karata. Donosi mnoštvo novih podataka i spoznaja o bjelovarskom dijelu rata za hrvatsku nezavisnost. Ova brigada je pomogla obraniti Hrvatsku od velikosrpske agresije, u tome je uspjela i to je najvažnije, istaknuo je prof. dr. Željko Karaula.
Još jedno izuzetno značajno djelo koje obrađuje tematiku Domovinskog rata na našem području već je izašlo iz tiska. Riječ je o znanstvenoj publikaciji „Zapadna Slavonija u Domovinskom ratu 1991. godine“ Radi se o publikaciji koja je nastala kao rezultat okruglog stola održanog u BBŽ, a u kojoj su objedinjene prve oslobodilačke operacije u Domovinskom ratu „Otkos 10“, „Orkan 91“ i „Papuk 91“. Literatura je to koja se odlukom ministra obrane koristi na Hrvatskom vojnom učilištu „Dr. Franjo Tuđman“.
–Zadaća svih nas koji smo bili u Domovinskom ratu bila je dati spomen na sve što se događalo. Pod time mislim na sudionike Domovinskog rata, ali i na poginule, njihove obitelji i veliki broj ranjenih koji su stradali unutar ratnih operacija. Prošlo je gotovo 30 godina od ustanovljenja brigade i vrijeme je da se napravi djelo zasnovano na historiografiji, povijesnim i vojnim činjenicama, koje treba dati odgovore na pitanja što je sve brigada napravila u Domovinskom ratu, gdje je sve bila i što se događalo. Knjiga je to koja ima karakter koji daje ozbiljnost znanstvenog djela koje se iza nje skriva. To je pečat za budućnost i trag onoga što smo mi napravili 90-ih godina da ostane zapisano u povijesti. Što se mene kao župana tiče, to je samo jedan korak dalje prema nečemu što mislim da treba uvijek istaknuti. Ovaj dio Hrvatske bio je zahvaćen ratom, dao je puno Hrvatskoj, branio ju ne samo na svom području nego od Slavonije pa nadalje. A i sam zapovjednik Hrvatske vojske 1991. godine Tus rekao je da je 105. brigada bila jedina sposobna preuzeti obvezu zaustaviti JNA i srbočetničke napade u Slavoniji u trenutku kada je bilo otvoreno niz fronti. Zahvaljujem se svima na ovom velikom poduhvatu koji dugo traje i zahtijeva puno energije, naglasio je na konferenciji za medije župan Damir Bajs.
Bjelovarsko-bilogorska županija poznata je da daje veliki pijetet žrtvama Domovinskog rata, a dajući podršku projektima i radu braniteljskih udruga u godišnjem iznosu od milijun kuna, sudjeluje u očuvanju sjećanja na vrijeme kada se Hrvatska borila za svoju neovisnost.
Branitelji s našeg područja dali su nemjerljiv doprinos u obrani Hrvatske braneći našu domovinu od Dubrovnika do Slavonije. Žrtva je to koju se nikada ne smije zaboraviti, a sjećanje na naše branitelje te dignitet Domovinskog rata mora se očuvati za buduće generacije.