Pred nama je u nizu mjera relaksacije a među njima i ponovno otvaranje škola. Iako se već duže vrijeme zbog situacije uzrokovane pandemijom širenja koronavirusa pričalo o tome što će biti sa maturama u Hrvatskoj, i resorno Ministarstvo je do zadnjega ostalo bez konkretnih odluka, sada dolazi veoma konkretan povratak u školske klupe i završetak ove nastavne godine. U sklopu toga, održat će se i matura. Ministrica Blaženka Divjak već je jasno najavila kako se razmišlja o ukidanju mature. Ipak, unatoč povuci-potegni odnosu između Ministarstva i učenika zbog cijele situacije, sad se oglasila i struka koja napominje kako situacija nije ipak tako jednostavna kako Ministarstvo želi prikazati.
Naime, od 1. siječnja 2020. godine propisan je novi koncept pomoćničkog ispita, prema izmjenama i dopunama Zakona o obrtu, i naziva se naučničkim ispitom. Provedba završnih ispita za učenike koji se školuju za obrtnička zanimanja ponovno je u domeni ovlasti Hrvatske obrtničke komore. Pravilnik o postupku i načinu polaganja naučničkog ispita u formi nacrta dan je na savjetovanje, međutim, iz Hrvatske obrtničke komore napominju s obzirom na izvanrednu situaciju uzrokovanu COVID-19 epidemijom te otežane uvjete rada smatraju kako u nastalim okolnostima nije primjereno uvoditi nove procese. Iako predviđene promjene predstavljaju značajan pomak u odnosu na način na koji se do sada polagao pomoćnički ispit, za ovakvu vrstu provedbe potrebna odgovarajuća priprema ustanova za strukovno obrazovanje i učenika u tehničkom i organizacijskom smislu koju je teško osigurati u ovim uvjetima.
Na snazi ostaje stari Pravilnik, neupitno je da će se postupak polaganja ispita prilagoditi rješenjima koja će biti predviđena za izradu i obranu završnog rada, a da se pritom vodi računa o najboljem mogućem interesu učenika. Zbog epidemioloških mjera provjere će možda ipak izgledati drugačije. Kako napominju iz HOK-a, postoji mogućnost da škole neće moći organizirati i provoditi obrane završnih radova. Ministarstvo znanosti i obrazovanja pak traži odgovarajuća rješenja za navedeni problem.
3. travnja 2020 u Uputama za vrednovanje i ocjenjivanje tijekom nastave na daljinu navedene su prve informacije o mogućnostima polaganja mature. Upute ističu kako je moguće prilagoditi zadatke za izradu i obranu završnog rada trenutnoj situaciji tako da se napravi simulacija ili napiše rad. Pritom su kao problematične navedene one kvalifikacije koje zahtijevaju provjeru praktičnih vještina s klijentima ili na složenim alatima. Ministarstvo je pretpostavilo premošćivanje i tog problema s dobrim dimenzioniranjem zadatka i korištenjem dostupnih tehnologija uz pomoć ASOO-a. Konzultacije s mentorima mogu se obaviti online, a praktični dio ispita provesti prema naputcima koje će biti dane u skladu s preporukama Stožera civilne zaštite. Zaključno, Ministarstvo navodi ako epidemiološka situacija ostane dobra, od sredine svibnja omogućit će se učenicima da u malim grupama rade praktični rad u školi, te da se održavaju završni ispiti u skladu s uputama.