U jeku štrajka hrvatskih učitelja i profesora, neke političke stranke, kao i mnogi pojedinci, u javnost izlaze sa svojim stavovima i razmišljanjima vezanim za zahtjeve prosvjetara, cjelokupnom trenutnom situacijom, reakcijama Vlade RH.
U tom smislu govorila je i Bojana Hribljan iz stranke Demokrati, ujedno i potpredsjednica Regionalne podružnice Sjeveroistok. Na samom početku konferencije, Hribljan je svim učiteljima i profesorima pružila potporu i čestitala na iskazanoj građanskoj hrabrosti u borbi za dostojanstven život i pravednu plaću. Smatra da na ovaj način pokazuju koliko je bitno biti građanin, a ne poslušnik. Za Hribljan, štrajk je zapravo prerastao u štrajk za dostojanstvo kojeg također podržavaju i roditelji jer žele da im djecu podučavaju zadovoljni učitelji i profesori.
– „Škola za život“ trebala bi odgajati djecu za slobodan i sretan život, a ne za glasačku mašinu. Osim prava na obrazovanje, u Ustavu RH stoji pravo na dostojnu plaću za obavljeni rad. Plaće prosvjetara su ispod prosjeka plaća u javnim službama, godinama zanemarivane i obezvrjeđene. Trenutno nedostaju profesori fizike, matematike, kemije i geografije. Cijelo obrazovanje svelo se u utrku za ocjene, a nastavnici su žrtve toga sustava. Reforme se svode na opterećenje učitelja i bespotrebnu birokraciju. Vladu nije briga za obrazovanje. Da je obrazovanje našim građanima bitno, snažno su pokazali 2016. godine kada je na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu bilo 50 tisuća ljudi i kada su došli podržati kurikularnu reformu, koja je bila u najvećem usponu u želji da se sustav obrazovanja mijenja. I onda je sve zaustavljeno, jer je došlo do političke smjene vlasti, da bi se sada to sve nazivalo jednim eksperimentom „Škola za život“. Smatramo i da komunikacija Vlade RH putem medija, ponižava učitelje i profesore. Stoga Vladu pozivamo na dijalog jer nije vrijeme za bahatost. Mislim da podrška učiteljima i profesorima, od strane građanstva postaje sve veća. Naša djeca moraju izrasti u dobre i vrijedne ljude, zato je dijalog najpotrebniji.
O trenutnoj situaciji u školama, atmosferi u zbornici i osobnim razmišljanjima, govorila je bjelovarska učiteljica Mirjana Matenda.
– Imam 36 godina radnog staža u školi. Svih tih godina slušamo da trebamo pričekati još malo, da će doći neko bolje vrijeme, da je idući put na redu prosvjeta i slično. Danas nam govore da smo uhljebi, nerazumni, teret državnog proračuna, da ništa ne privređujemo, također i da ništa ne radimo ili da radimo vrlo malo. Govori se i da štrajkom djeci uskraćemo pravo na obrazovanje. Ako smo to sve od navedenog, pitam se zašto učitelji uopće postoje? Pa mi odgajamo i obrazujemo našu djecu, za život koji je pred njima. Ja svu djecu odgajam, obrazujem i podučavam kao da su moja. Roditelji i javnost su sve to prepoznali i daju nam veliku podršku. Bitno je istaknuti da naša djeca uče po uzoru i samim time smo mi njihov uzor. Ovih dana im pokazujemo na koji način da se bore za sebe, svoj život i svoja prava. Ovo je prava škola za život i ovo je građanski odgoj u praksi, na djelu. Jasno je tko točno ugrožava obrazovanje djece, a to učitelji i profesori sigurno nisu, rekla je Mirijana Matenda, savjetnica, diplomirana učiteljica i savjetnica Stručnog vijeća razredne nastave.
– Predajem četiri različita predmeta u ukupno tri škole, učenicima između 11 i 19 godina. U sustavu obrazovanja sam od 2011. godine. Za ovo stanje u našem obrazovanju direktno krivim Vladu RH. Vi dobro znate kako izgleda naša sabornica, uglavnom je poluprazna, a i kada su zastupnici u njoj, uglavnom svjedočimo međusobnoj netoleranciji, vrijeđanju, svađama i prepirkama. Takvo ponašanje političara gleda i naša mladež koja potom radi presliku takvog ponašanja u učionicama. Ometaju nastavu, ne poštuju govornika, kako profesore, tako i svoje kolege u razredu. Podsjetit ću i na to da kada naši političari napuste svoju funkciju, u plaći uživaju još narednih 6 mjeseci. Srednje škole nemaju osigurane tople obroke, dok političari jedu u slijedovima. Zanimljivo je da pričaju o dobrobiti djece. Upravo je pravobraniteljica za djecu jučer pokazala da je sve, samo ne pravobraniteljica. Pitam se što bi se dogodilo da mi učitelji i profesori svakodnevno ignoriramo probleme koje učenici donose sa sobom u školu? Mi nažalost ne stignemo onoliko koliko bismo željeli pomoći i dublje uvidjeti njihove probleme, ali putno toga o njima znamo, ponekad i više nego njihovi roditelji kojima smo neizmjerno zahvalni na njihovoj potpori. Što se tiče same nadoknade nastave, taj dio je na Vladi koja bi trebala pronaći rješenje. Najtužnije je što neki još uvijek ne shvaćaju da je ovaj štrajk najznačajnija lekcija škole za život. Budući da sam ovdje u ulozi predstavnice srednje škole, vjerujem da maturanti, kao i ostala djeca neće toliko propatiti u smislu nadoknade. Danas je treći dan kako se štrajk ne plaća. Prema izračunu koji sam vidjela na internetu, danas imam 945 kuna manje, sutra će to biti 1 260 kuna. Meni je stalo do mog dostojanstva, ne novca, poručila je Josipa Klemić, profesorica povijesti i filozofije iz Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar.
Podsjećamo, glavni dan štrajka održati će se u ponedjeljak 25. studenog na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu s početkom u 12,00 sati. Prema prvim informacijama, veliki broj učitelji i profesora s područja Bjelovarsko – bilogorske županije krenuti će put metropole u daljnju borbu za svoja prava, ali i onih kojima je obrazovanje najpotrebnije, a to su djeca.