Saniteti pod domovima zdravlja Požega, Nova Gradiška, Drniš, Šibenik, Novalja, Slavonski Brod, Knin, Vukovar, Karlovac te Krapinsko – zagorske i Bjelovarsko – bilogorske županije krenuli su danas 16. svibnja u štrajk kojem se priključilo oko 400 vozača saniteta, medicinskih sestara i tehničara u sanitetskom prijevozu.
Kako sami poručuju, štrajk će trajati sve do trenutka donošenja uredbe temeljem koje bi se plaće vozača saniteta izjednačile na razini cijele Republike Hrvatske. Ovisno od županije do županije, osnovica plaće razlikuju se i do 1 500 kuna.
– Želimo izjednačavanje koeficijenata u svim županijama. Jednostavno, nema logike da primjerice Grad Zagreb ima 0,77, a Zagrebačka županija 0,95. Kada smo u travnju prošle godine najavili štrajk, imali smo mirenje i obećano nam je rješavanje situacije. S obzirom da do toga nije došlo, strpljenju je došao kraj. Štrajkati ćemo sve do ispunjenja naših zahtjeva. Odaziv u Bjelovaru je jako velik, kao i u ostatku zemlje. Dakle, radimo s 30 posto kapaciteta, zbrinjavamo onkološke pacijente i osobe koje idu na hemodijalizu. Sada je na Vladi RH da krene rješavati cijelu ovu situaciju, rekao je Ivan Trčak, sindikalni povjerenik djelatnika saniteta u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
Uoči početka štrajka u nedjelju 15. svibnja, ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da podržava svaki prosvjed koji je u skladu sa zakonom, ali da nema tolerancije za uskraćivanje zdravstvene skrbi.
Dodajmo i da saniteti u Dubrovačko – neretvanskoj, Splitsko – dalmatinskoj, Zagrebačkoj, Virovitičko – podravskoj, Koprivničko – križevačkoj, Sisačko – moslavačkoj te Zadarskoj županiji spadaju pod Zavode za hitnu medicinu te se iz tog razloga ne mogu priključiti štrajku. Oni će raditi isključivo prema Pravilniku o sanitetskom prijevozu. Organizator štrajka je Sindikat medicinske sestre/tehničari zajedno, a podršku im daje i Hrvatski sindikat hitne medicine i inicijativa “Hitna uživo 194”.