Epidemiološka situacija u Hrvatskoj trenutno je povoljna, što ukazuje na skorašnji ulazak u drugu fazu popuštanja mjera. Ukoliko ne bude velikih promjena, Hrvati će od ponedjeljka ponovno moći posjećivati frizerske salone, kozmetičare, poneke kafiće, kao i liječnike u privatnom i javnom sektoru jer će zdravstvo ponovno otvoriti svoja vrata.
S obzirom da „u pogon“ kreću uslužne djelatnosti u kojima se ostvaruje bliski kontakt sa klijentima, jako je važno i dalje se pridržavati protuepidemijskih uputa koje se najviše odnose na držanje međusobnog razmaka i česte dezinfekcije. Također, preporučuje se i nošenje zaštitnih maski u zatvorenom prostoru. Ukoliko dođe do ponovnog prodora virusa i povećanja broja oboljelih, Nacionalni stožer civilne zaštite RH nagovjestio je mogućnost ponovnog pooštravanja mjera. Velika novost odnosi se na pacijente kojima su zakazani termini tijekom ožujka i travnja bili otkazani. Oni će telefonski ili SMS porukom biti obavješteni o novom terminu, pri čemu će prednost imati hitniji pacijenti. Kako se ne bi stvarale gužve u čekaonicama, termini će biti precizni. Pri odlasku u bolnicu ili ambulantu pacijentima se preporučuje nošenje zaštitnih maski, dok je to za medicinske djelatnike obavezno. Svaka bolnica će imati trijažu, kako za pacijente, tako i za zaposlenike. Uvodi se obavezno mjerenje temperature, uzimanje uobičajne anamneze, kao i kratka anketa sa pitanjima o tome kuda su se pacijenti kretali i imaju li ikakvih simptoma koji odgovaraju koronavirusu.
Ministar zdravstva Vili Beroš pojasnio je sitruaciju vezanu za Kliničku bolnicu Dubrava. Ona je u ožujku evakuirana i prenamijenjena za oboljele od koronavirusa. Od ponedjeljka 4. svibnja KB Dubrava se ponovno otvara za konzervativne struke, radit će CT i magnetska rezonancija te biokemijski laboratorij. Tjedan dana kasnije planirano je otvaranje dnevne bolnice, jednodnevne kirurgije, no ne odmah u punom kapacitetu. U prvom tjednu bolnice bi trebale početi do 30-postotnim povećanjem posla.
Uslužne djelatnosti i obrtnici koji od ponedjeljka kreću sa radom moraju se pridržavati propisanih protuepidemijskih higijenskih mjera. Klijenti će na ulazima morati dezinficirati obuću i ruke. Doprinos u spriječavanju širenja zaraze također daju i pleksiglasi koje su mnogi ugradili u svoje radnje, salone, urede i slično.
Kako je najavljeno, od 2. svibnja biti će dozvoljeni i vjerski obredi pri čemu će ljudi u crkvenim klupama morati držati propisani razmak. Ukoliko će biti moguće, vjernici će obred pratiti na vanjskom, otvorenom prostoru. Rizičnim skupinama preporučuje se da sa odlaskom na misu još ipak pričekaju. Pri održavanju sprovoda zabranjeno je grupiranje i rukovanje.
Treća, zasada i zadnja faza najavljena je za ponedjeljak 11. svibnja. Ukoliko epidemiološka situacija bude zadovoljavajuća, dopustit će se okupljanje do deset osoba uz mjere međusobne fizičke udaljenosti. Veliki trgovački centri također bi uskoro mogli otvoriti svoja vrata, no bez obiteljskog boravka po klupama centra i u dječjim igraonicama. Najavljeno je i otvaranja vrtića i škola za učenike od prvog do četvrtog razreda. Tu su i posebni razredni odjeli, rad s djecom s teškoćama koje imaju pomoćnika u nastavi, kao i održavanje laboratorijskih, umjetničkih i kliničkih vježba te praktični rad u malim grupama u visokom obrazovanju. Polako će se uvoditi i međužupanijske prijevozne linije te linije domaćeg zračnog prijevoza.
Što se tiče djece, ona neće nositi zaštitnu opremu. Djeca koja imaju kronične bolesti, respiratorne smetnje i djeca mlađa od dvije godine maske ne smiju nositi jer mogu prouzročiti gušenje. Držanje fizičkog razmaka se na djecu ne odnosi jer ju je itekako teško postići. Djeca bi svakako trebala često prati ruke i ne dodirivati oči, usta i nos. Strogo propisane mjere odnosit će se i pri preuzimanju djece. Za vrtićku i školsku djecu propisane su mjere higijene, dezinfekcije, kontrole tjelesne temperature i respiratornih simptoma. Ukoliko je temperatura viša od 37,2 stupnjeva, a k tome kod djeteta postoje i respiratorni probleme, neće moći pohađati kolektiv.
Od 4. svibnja moći će raditi isključivo ugostiteljski objekti koji imaju osiguran vanjski prostor i terasu. Obavezna je dezinfekcija stolova i stolaca nakon odlaska svakog gosta, kao i propisani razmak između stolova. Predviđeno je i otvaranje nacionalnih parkova i parkova prirode, a najavljeno je i proširivanje uvjeta za izdavanje e-propusnica.