Na dječjem odjelu Narodne knjižnice Petra Preradovića Bjelovar, danas je održana Spikaonica povodom Međunarodnog dana zagrljaja koji se diljem našeg planeta slavi 21. siječnja.
Pet do šest zagrljaja na dan učinit će život dužim i ljepšim, tako smatraju psiholozi, a zaključio je to i američki svećenik Kevin Zaborney još 1982. koji je 21. siječnja proglasio Međunarodnim danom zagrljaja.
Spikaonica pod temom “Zagrli me nježno” okupila je školarce viših razreda bjelovarskih osnovnih škola, kojima su gošće, Branka Biketa Caktaš, pedagoginja u DV Ciciban, Adrijana Hnojčik, psihologinja u Obiteljskom centru Bjelovar te Katarina Ljubičić, defektologinja u V.OŠ Bjelovar, prenijele svoja znanja o važnosti zagrljaja.
Naime, stručnjaci poručuju da su 4 zagrljaja potrebna za preživljavanje, 8 za održavanje i 12 za napredovanje.
– Na različite načine možemo pokazivati dobrotu jedni prema drugima, a zagrljaj je instant rješenje za dobro raspoloženje. Probajte se malo više grliti, poručila je Katarina Ljubičić, koja je ujedno kazala i kako učenici njene škole iskazuju svoje osjećaje.
– Mi u V. OŠ jako dobro pokazujemo svoje emocije, ali pošto su naša djeca specifična i idu s pozicije da su svi ljudi dobri i dragi, onda mi nekako moramo biti ti koji ćemo ih upozoriti na neke negativnosti, rekla je Ljubičić.
– Zagrljaj ima velike dobrobiti i za fizičko i za mentalno zdravlje. Međutim moramo voditi računa o tome da svaka osoba ima svoj intimni prostor, pa tako trebamo imati na umu da ne možemo baš grliti bilo koga na ulici. Potičemo i pozivamo ljude da se sa svojim najmilijima grle što češće, rekla je Adrijana Hnojčik istaknuvši da roditelji s kojima surađuje, sa svojom djecom vrlo rado razmjenjuju ugodne emocije, što je veoma pozitivno.
– Zagrljaji su podcijenjeni, oni su baš dubokoumni i što se više grlimo, ne samo da ćemo postati pametniji, postat ćemo sretniji, otporniji, zdraviji, a da ne govorim kakav to silni značaj ima za razvoj djece, ali i za nas odrasle, čuva nam mentalno zdravlje, istaknula je Branka Biketa Caktaš, napomenuvši kako dječjeg napretka nema bez fizičkog kontakta.
– Novorođenče je potpuno ovisno o brižnom ljudskom kontaktu pa od toga sve dalje razvijamo. Naime, znanstvenici su potvrdili da dijete fizički ni emocionalno ne raste bez brižnog dodira, iako ima sve nutrijente, pojasnila je Biketa Caktaš.