Savjetovanje je proces tijekom kojeg se ljudima pomaže da se promijene, da postignu neke svoje ciljeve ili da općenito djelotvornije funkcioniraju (Arambašić, 1996.) u svojoj obitelji, radnom mjestu i lokalnoj zajednici u kojoj žive. Tako je sudjelovanje u provedbi projekta „Širenje mreže socijalnih usluga za branitelje s područja Bjelovarsko-bilogorske županije” donijelo značajan uvid u važnost direktnog kontakta sa braniteljskom populacijom i članovima obitelji. Važnost razgovora jedan na jedan i uspostavljanje odnosa povjerenja, razumijevanja i podrške ključni su segmenti jačanja individualne dobrobiti svakog pojedinca, a posebice pripadnika braniteljske populacije.
– U ovom vrijednom projektu na terenu u ruralnim područjima imali smo priliku primijeniti metodu savjetovanja u direktnom radu sa korisnicima projekta. Dodatno kroz grupni dio rada (izleti) razvijala se grupna kohezija i mreža podrške koja je značajna za osobe koje su mahom u starijoj životnoj dobi, samci ili u izazovnim životnim okolnostima i narušenog zdravlja, kazali su voditelji projekta.
Osnaživanje pojedinca kroz usluge:
a) pomoći u kući koje su pružale educirane gerontodomaćice,
b) individualno savjetovanje,
c) izleti u prirodu uz druženje doprinijeli su kvaliteti života branitelja s područja Bjelovarsko bilogorske županije.
Značajnost projekta vidljiva je i kroz zapošljavanje žena koje su sudjelovanjem na projektu dobile priliku uključiti se u radnu populaciju, jačati svoje vještine i znanja, a neke po prvi put nakon dugog niza godina razvile i svoje vještine u prometu kroz samostalnu vožnju automobilom, upravo kroz zapošljavanje na ovom projektu. Ovaj projekt financiran iz sredstava EU iz OP Učinkoviti ljudski potencijali doprinijelo je suradnji i jačanju podrške između lokalnih udruga i tijela nadležnih za provedbu projekta i programa u području socijalne podrške i razvoja ruralnih područja u RH. Svi sudionici projekta izrazili su pozitivna iskustva a neka od njih vidljiva su kroz izjave:
– Važna mi je podrška koju dobivam kroz ovaj projekt i razgovore sa vama, sretan sam jer sad imam osobu koja mi može pomoći u održavanju kućanstva i nabavci lijekova, a po potrebi me i odvesti do doktora ili pošte, rekao je jedan od sudionika projekta.
– U početku sam mislio da meni ne treba podrška ali sad sam sretan da imamo našu gospođu koja mi pomogne u održavanju kućanstva i napravi ono što ja ne mogu, kazao je sudionik projekta.
– Individualni razgovori pomogli su mi u nošenju sa mojim problemima, u početku sam imao otpor sad s radošću dogovaram susret za individualno savjetovanje, istaknuo je sudionik projekta.
– Važno mi je da sam imala priliku zaposliti se na ovom projektu, to je unaprijedilo moj kućni budžet, ali dalo mi je ponovno volju za radom i životom i osjećam se bolje, više se krećem u kontaktu sa sa ljudima, život mi je veseliji od kad sam zaposlena, rekla je jedna od gerontodomaćica.
– Počela sam konačno voziti auto, jer sam prije imala strah a sad sam imala motivaciju u vidu zapošljavanja koja me je potaknula da konačno sjednem za volan i lagano počnem voziti, sad pred kraj projekta mogu reći da sam sretna jer sam postala sigurnija u vožnji i samostalnija u svakodnevnom kretanju od posla do kuće ili grada, kazala je gerontodomaćica.
Izv. prof. dr. sc. Marina Milić Babić, psihoterapeutkinja
Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost udruge Bilogorska sela.
Promo članak
VEZANI ČLANCI
Psihosocijalna podrška braniteljima Bjelovarsko-bilogorske županije