U srijedu 22. rujna u Bjelovarskom kazalištu održano je predstavljanje drame “Čitanje NJE: Sigurna kuća”, u režiji kazališnog redatelja Darija Harjačeka, a u izvedbi Ivane Boban, Erne Rudnički, Lane Vatsel, Tane Mažuranić i Domagoja Jankovića.
Riječ je o kompilaciji kratkih drama Ljubavne pjesme za dobre djevojčice dramatičarke Rone Žulj, Tri kuće Svjetlane P. dramatičarke Beatrice Kurbel i Ti si moja, studentice dramaturgije iz Bjelovara Ane Perković, nastalih nakon razgovora autorica sa štićenicima Sigurne kuće za žene u Bjelovaru i inspiriranih njihovim pričama.
– U Bjelovarskom kazalištu sam provela predivnih pet godina. Tema mog teksta je zapravo došla sama od sebe. Ponudili su mi da sudjelujem u ovom projektu, što sam objeručke prihvatila. S problemima o kojima smo večeras razgovarali, susrećemo se svakodnevno, što pojedinačno, što kao društvo. Nasilje je danas nažalost postala surova realnost, rekla je buduća dramaturginja, Bjelovarčanka Ana Perković.
– Sve večerašnje drame su jako teške. Kao autorica se inače ne bavim tematikom nasilja, no nakon nekog vremena razmišljanja shvatila sam kako ne mogu reći da nasilje nije moja priča i priča cura, žena koje osobno poznajem. Pitanje nasilja je nešto što nas svakodnevno okružuje, pogotovo kada je riječ o psihološkom nasilju. Često osobe tu vrstu nasilja niti ne mogu prepoznati, poručila je dramaturginja Rona Žulj.
“Čitanje NJE: Sigurna kuća“ održano je povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, uz podršku i pokroviteljstvo Socijalne zadruge Pružimo ruke i u suradnji s Udrugom Iris Bjelovar, uz partnersku potporu Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

– Naša zadruga je i osnovana s ciljem da pomažemo ženama koje su smještene u Sigurnoj kući. Tijekom godine radimo i osmišljavamo različite programe, stoga je ovo bila idealna prilika da javnost pokušamo osvijestiti o ovom problemu, rekla je Mihaela Boltižar iz Socijalne zadruge Pružimo ruke.

Nakon scenskog programa uslijedilo je predavanje “Zašto ne ode(š)?” Lorene Zec i Bjelovarčanke Ive Čatipović, iz udruge SOS Rijeka – centra za nenasilje i ljudska prava. Također, jučer je na bjelovarskom korzu bio izložen i nagrađivani rad “Sram te i stid bilo” – crveni tepih s ispisanim zlostavljačkim SMS porukama, umjetnice Nives Žarković. Potreba za stvaranjem ovog dojmljivog rada, proizašla je iz intimnog iskustva umjetnice.

– Smatram da naše građanstvo i dalje nije svjesno cijele situacije, stoga je i senzibilizacija po pitanju nasilja vrlo slaba. S obzirom da ljudi s našeg područja vole kulturu i kulturna zbivanja, smatrale smo da će ovakav način biti odličan put prema van. Predstava je zapravo dala teoriju, praksu i znanje o ovom gorućem problemu. Moram reći da korisnice u razgovorima nisu bile previše slobodne, no kroz pripremu i informiranje što će cijela ova priča donijeti, na kraju su se ohrabrile, kazala je Iskrica Srtčić, voditeljica Sigurne kuće u Bjelovaru.
Na koji način je doživjela izvedbu ovih teških tekstova, upitali smo Bjelovarčanku, glumicu Ernu Rudnički.

– Do sada smo čitanja imali u Zagrebu, Rijeci, Karlovcu i Varaždinu. Jako sam sretna što smo večeras isto održali i u Bjelovaru. Tekstovi su pisani potpuno namjenski, isključivo na temu nasilja. Drago mi je što smo se svi u ovom projektu jako dobro i brzo povezali. Kada je glumac emotivan, izvođenje ovakvog teksta nije nimalo lako i jednostavno. Bilo bi vrlo zanimljivo da smo mi glumci mogli razgovarati sa ženama koje su govorile o osobnom iskustvu proživljavanja nasilja u obitelji, poručila je mlada glumica.