Oko pedesetak predstavnika škola s područja Grada Bjelovara i Bjelovarsko-bilogorske županije, kao i predstavnika Grada i Županije, sudjelovalo je na predstavljanju riječkog modela Građanskog odgoja i obrazovanja. Model se već provodi u dvadesetak škola u Hrvatskoj i prepoznat je od Europske komisije. Predstavljanje je održano u Gradskom muzeju Bjelovar u ponedjeljak 18. ožujka, a organizirali su ga Županijsko vijeće za Građanski odgoj i obrazovanje Bjelovarsko-bilogorske županije u suradnji s Ogrankom HPKZ-a i udrugom BUDEM.
Gosti su na predstavljanju bili predstavnici Foruma za slobodu odgoja Eli Pijaca i Mario Bajkuša, te predstavnica Odjela za školstvo Grada Rijeke Lana Golob, savjetnica za programe.
– 2016./2017. bila je prva školska godina u kojoj smo počeli provoditi Građanski odgoj i obrazovanje kao izvannastavnu aktivnost, i to eksperimentalno u šest škola kako bismo prvu godinu napravili evaluaciju prije no što u svih 25 škola kojima smo osnivači uvedemo predmet. Strpljivo smo čekali da se s državne razine nešto riješi međutim kako se to nije događalo. Istovremeno smo svjedočili sve većem porastu nasilja među mladima, netoleranciji, besperspektivnosti, političkoj apatiji, i općenito neznanju kako naučena znanja i vještine primijeniti u svakodnevnom životu. Tu smo preuzeli stvar u svoje ruke, izradili materijale, i ponudili ga školama kao izvannastavnu aktivnost, objasnila je Lana Golob.
Golob je također opisala kako se njihov građanski odgoj temelji na šest dimenzija, koje zajedno pokrivaju društvene, humanističke, gospodarske, političke i ekološke segmente života. Naglasak je stavljen na poštivanje i poznavanje svojih i tuđih ljudskih prava. Ukratko ga opisuju kao odgoj za život. Ono što zadovoljava, s obzirom da se radi o izvannastavnoj aktivnosti čime je ona u potpunosti dobrovoljna, jest da je broj učenika koji pohađaju program sve veći.
Mario Bajkuša objasnio je kako je nekoliko organizacija osmislilo pripremu nastavnika za Građanski odgoj i obrazovanje. Radi se o programu od sedam modula koji je dosad prošlo otprilike 60 nastavnika u Rijeci.
– U sklopu programa dobili su neke temeljne pojmove i koncepte, te načine poučavanja o demokraciji, o ljudskim pravima, borbi protiv korupcije, Europskoj uniji, medijskoj pismenosti, volontiranju. Forum za slobodu odgoja već 25 godina provodi edukacije za nastavnike iz ovog područja, i koliko postojimo toliko znamo da učenici pozitivno reagiraju kad im se otvori prostor da razgovaraju o temama koje ih zanimaju. Oni aktivno promišljaju o onome što se događa, ali mi odrasli ih ne pitamo o tome, ne damo im prostor da iskažu svoje stavove, strahove i interese. Kada u školi dobiju priliku za to, i ako je riječ o vođenoj raspravi, oni mogu dobiti odgovore ili sami doći do njih te ih iskoristiti sami u svom djelovanju za opće dobro. Ako ih ne učimo da je bitna tolerancija prema drugima kako će primjerice oni jednog dana raditi u multinacionalnoj kompaniji i s osobama iz drugih zemalja i kultura? Ili drugi primjer koji volim dati, kako bi prošao slučaj „Švicarac“ da su naše generacije bile educirane kvalitetno pročitati ugovor, koje su temeljne pravne pretpostavke i kako su postavljene određene stvari. Ako učenike naučimo što je kamatni račun, zašto ne bi znali kako treba izgledati kvalitetni ugovor o radu, zaključio je Mario Bajkuša.
Voditeljica Županijskog stručnog vijeća za građanski odgoj i obrazovanje Bjelovarsko-bilogorske županije Ornela Malogorski objasnila je kako je došlo do ovog predstavljanja.
– Obzirom da je cilj Županijskog vijeća educirati nastavnike iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja, htjeli smo čuti iskustva onih koji su već implementirali model, i imaju i priručnike i edukaciju za nastavnike. Obzirom da i drugi preuzimaju taj model, i sad ga ima preko dvadesetak gradova u Hrvatskoj, htjeli smo da i ljudi u našoj županiji čuju kako je to. Ono što karakterizira program su radionice vezane za ljudska prava, nenasilje, ekologiju, sudjelovanje u vlasti, sve teme vezane uz građanski odgoj – rekla je Ornela Malogorski, te dodala kako zapravo sve škole provode te teme, ali to je trenutno vrlo nesistematizirano i nema jasno razrađenih programa, a ovo je prilika da se upravo postigne sistematizacija i edukacija nastavnika koji bi to radili.