Grad Bjelovar je u suradnji s pet bjelovarskih osnovnih škola proveo uistinu hvalevrijedan projekt „Djetinjstvo bez gladi“. Radi se o projektu koji se je u protekloj školskoj godini provodio u sklopu programa „Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva“, a financiran je iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD). Cilj projekta bio je osigurati besplatan školski obrok za djecu koja žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva. Tako je u prošloj školskoj godini u projekt bilo uključeno 917 djece, a u posljednje tri godine iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije, osigurano je 1.842.491,43 kuna za 316.490 besplatnih školskih obroka za 1929 djece.
U skladu s time, u petak 23. kolovoza javnosti su predstavljeni završni rezultati navedenog projekta, a ujedno je najavljen i početak četvrte godine projekta, o čemu je nešto više rekla zamjenica bjelovarskog gradonačelnika Valna Bastijančić Erjavec, ali i ostali predstavnici partnera u projektu.
Tako je zamjenica gradonačelnika navela kako je za oslobađanje djeteta od plaćanja školske kuhinje, osim obiteljske strukture, ekonomskog statusa i identifikacije, bitan kriterij i školska procjena. Naime, svaka škola prema procjeni može dodatno osloboditi dijete od plaćanja obroka.
– Fond pokriva 5,47 kuna, cijena obroka u našim školama je 6 kuna, a razliku od 53 lipe nadomješta Grad, pojasnila je zamjenica gradonačelnika, naglasivši kako nažalost, iz godine u godinu broj korisnika ovog programa – raste.
– Broj djece raste, a nas bi veselilo da taj broj raste samo zato što se radi o višečlanim obiteljima, ali tu je i ekonomski kriterij. Čak oko 30 posto bjelovarskih učenika koristi ovu uslugu, ukazala je Bastijančić Erjavec na ovu tužnu i zabrinjavajuću statistiku.
Tatjana Landsman, ravnateljica I. osnovne škole Bjelovar istaknula je još jedan alarmantan podatak.
– Nažalost, svake godine je sve više učenika i obitelji kojima je potreban ovaj obrok, isto tako, mnogima je taj topli obrok jedini obrok u danu. Stoga je iznimno bitno da se projekt nastavi, poručila je Landsman.
Što se pak projekta za sljedeću školsku godinu tiče, Andrea Posarić voditeljica projekta tom prilikom je naglasila kako će on već ovih dana biti prijavljen.
Važno je napomenuti i kako, uz projekt Djetinjstvo bez gladi, Grad Bjelovar već duži niz godina provodi i projekt Sinergijom do uspješne zajednice, odnosno Asistenti u nastavi, o čemu je nešto više kazao Zdravko Pavec iz Upravnog odjela za društvene djelatnosti.
– Sinergijom do uspješne zajednice provodi se već 6. godinu, u prošloj školskoj godini bilo je zaposleno 37 pomoćnika u nastavi i 2 stručna komunikacijska posrednika za 50-ero djece koja su imala potporu tijekom cijele školske godine.
Ove godine imamo 47-ero djece, za koje će se osigurati 35 pomoćnika u nastavi i jedan stručni komunikacijski posrednik.
Projekt je vrijedan 7,3 milijuna kuna i provodi se još ovu i iduću školsku godinu, a partneri su sve naše osnovne škole, kazao je Pavec.