Vezano uz objavu sadržaja internog dokumenta i netočnog navoda o naplaćivanju ulaznica na Barutanu, reagiralo je Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije priopćenjem koje donosimo u cijelosti.
Neki mediji objavili su sadržaj internog dokumenta kojeg je Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije uputilo Upravnom odjelu za gospodarstvo Grada Bjelovara, a koje se tiče odredbi Ugovora o korištenju poslovnog prostora koje je Društvo sklopilo s Gradom Bjelovarom.
Društvo je u znak dobre vjere Gradu Bjelovaru, iako nema obvezu za to, uputilo suglasnost za prodaju dobrovoljnih, NEOBVEZNIH, ulaznica u zamjenu za kavu i prodaju rukotvorina članova Društva – suvenira u prostoru Muzeja Operativne zone i Zbornog područja Bjelovar, a ne ulaz na Spomen područje „Barutana 1991.“ niti naplatu ulaza u Muzej OZ i ZP Bjelovar, kako zabrinuti pojedinci krivo interpretiraju javnost i time se stvorila značajna šteta ugledu Društva, za što očekujemo i reakciju odgovornih Grada Bjelovara, s obzirom da je Grad Bjelovar pustilo u medije i u ruke trećih osoba povjerljiv dokument koji sadrži dijelove poslovnog plana.
Smatramo da javnost treba znati da je prijedlog sadržaja ulaznice, koja će se izdati na zahtjev posjetitelja, zapravo kava ili bezalkoholni napitak o čemu se još 2020. godine iskomuniciralo prihvatljivost istoga s obiteljima poginulih hrvatskih branitelja na Barutani 1991. godine, što se i prezentiralo na Odboru za branitelje Grada Bjelovara 2020. godine te je bilo prihvaćeno, a sve vezano uz obvezu Društva da ostvariti obvezni prihod u vrijednosti 10% projekta „Društvenim poduzetništvom do osuvremenjivanja muzejske baštine“, u kojem se jasno navodi na koji se način prihodi troše prihodi otklanjajući bilo kakvu mogućnost malverzacija.
Drugim riječima, svi oni koji žele posjetiti Muzej ne moraju računati na to da će im pri ulazu biti naplaćene ili ponuđene ulaznice, već će se one naplaćivati na njihov zahtjev odnosno ako posjetitelje požele kavu, bezalkoholni napitak ili suvenir, pri čemu će dobiti fiskalizirani račun, a Društvo ne upravlja vanjskim područjem Spomen područja „Barutana 1991.“ niti je njegov vlasnik i niti u jednom trenu nije bilo riječi o zatvaranju vanjskog područja i naplaćivanja ulaznica.
Prema dostupnim cjenicima ulaznica u vukovarski vodotoranj naplaćuje se 65 kn, ulaznica u muzejski kompleks na Turnju Gradskog muzeja Karlovac 45 kn, ulaznica u muzej „Bastogne“ u Belgiji 150 kn, u memorijalni muzej „Auschwitz“ 120 kn, a suveniri se prodaju na štandovima uz Spomen područje „Ovčara“, u Spomen domu „Ovčara“, Domu hrvatskih branitelja na Trpinskoj cesti itd, dok se u Bjelovaru, ulaz na Spomen područje „Barutana 1991.“ i ulaz u Muzej Operativne zone i Zbornog područja Bjelovar NE NAPLAĆJU NITI ĆE SE NAPLAĆIVATI.
Društvo smatra da je puno truda i napora uloženo u Spomen dom “Barutana 1991.” koji je konačno postao svrsishodnim prostorom nakon gotovo 20 godina. Koji su stvari razlozi medijske hajke i hajke dijela braniteljskih udruga nikome nije jasno, tim više što bi takav prostor trebao biti na ponos svima, a najviše braniteljima. Članovi Društva su i hrvatski branitelji, stradalnici Domovinskog rata i djeca poginulih hrvatskih branitelja koji su nam primarni savjetnici u ispravnosti naših postupaka i oblika rada.
Kako bi se zaista projekt kvalitetno iskomunicirao s javnošću pozivamo sve da dođu na početnu konferenciju projekta “Društvenim poduzetništvom do osuvremenjivanja muzeologije hrvatske vojne baštine” koja će se održati u subotu 5. ožujka s početkom u 18 sati u Muzeju OZ i ZP Bjelovar.
Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije
Vukovarska 9
43000 Bjelovar