Bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs primio je članove Udruge 105. brigade Hrvatske vojske na čelu s predsjednikom Dragutinom Novoselom, Stjepana Ivanića, Vlatka Ferenčevića i druge, u ponedjeljak 17. rujna u maloj vijećnici Bjelovarsko – bilogorske županije. Na prijemu je bilo riječi o monografiji pod nazivom „Ratni put 105. brigade Hrvatske vojske“. Prije dvije godine potpisan je Ugovor o izradi navedene znanstvene monografije koja opisuje ratni put 105. brigade koja je ostavila neizbrisiv trag u obrani Republike Hrvatske u Domovinskom ratu. Radi se o prvoj znanstvenoj publikaciji za bilo koju postrojbu s područja Bjelovarsko – bilogorske županije čiji se ratni put znanstveno prikazuje i obrađuje.
Izradu monografije sufinancirala je i Bjelovarsko – bilogorska županija s iznosom od 50 tisuća kuna. Uz župana i članove udruge, jedan od najzaslužnijih za izradu monografije je znanstvenik Željko Karaula.
– Naša županija je za vrijeme rata bila okupirana, ali je dala i veliki broj postrojbi u Domovinskom ratu. Ipak, najveća postrojba je ona zbog koje smo se danas sastali, 105. brigada. Ona je bila aktivna u svim ratnim dešavanjima u ukupnosti cijele Hrvatske, rekao je na početku konferencije župan Bajs.
Podsjetimo, potpisivanjem ugovora u kabinetu župana 25. listopada 2016., službeno je najavljen početak opsežnog posla prikupljanja podataka i građe vezane uz ratni put 105. Brigade. Potrebno je spomenuti kako je to prva znanstvena publikacija za bilo koju postrojbu s područja Bjelovarsko-bilogorske županije čiji se ratni put znanstveno prikazuje i obrađuje. Između ostalog, za potrebe izdavanja monografije napravljeno je istraživanje ratnog puta 105. Brigade Hrvatske vojske od početka osnivanja 1991. godine do završetka ratnih operacija 1995. godine, pa sve do njenog rasformiranja. Korištena je arhivska građa MORH-a, Hrvatskog državnog arhiva, Hrvatskog memorijalnog – dokumentacijskog centra Domovinskog rata, Nacionalne sveučilišne knjižnice i niza drugih, a svakako vrijedan dio vezan uz izdavanje monografije su i korištenja i proučavanja relevantne literature o Domovinskom ratu te dokumentacija u privatnom posjedu pripadnika Brigade i razgovori sa sudionicima ratnih događanja. Iznimno je važna činjenica da je kroz 105. brigadu prošlo gotovo 10 tisuća branitelja, od čega ih je 92-oje poginulo, a 350 ranjeno.
– Brojke pokazuju kroz kakav je intezitet rata ova brigade prolazila. Dignitet Domovinskog rata i ljudi koji su sudjelovali u njemu je nešto na čemu moramo inzistirati. Posebno mi u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji, jer branitelji s ovog područja ratovali su od Dubrovnika do Slavonije. Taj dignitet se mora očuvati, mora mu se dati poseban naglasak i Domovinski rat mora imati posebno mjesto u školskim knjigama. Izdavanju najavljene publikacije BBŽ daje veliki značaj i pažnju. To je naša obaveza, prema svima koji su u njoj sudjelovali, a posebice prema poginulima i ranjenima, poručio je bjelovarsko – bilogorski župan.
Sve to zajedno bit će znanstveno prikazano u monografiji koja je u završnoj fazi izrade. Upravo znanstveni pristup najveći je značaj izdavanja ove monografije i siguran način kako će ono što se događalo ratnih godina ostati zapisano za povijest. Županija je dala potporu i nedavno održanom okruglom stolu pod nazivom “Zapadna Slavonija u Domovinskom ratu 1991. godine”. Nakon tog okruglog stola sada je u izradi znanstvena Publikacija u suradnji s Hrvatskim vojnim učilištem. Tako će i ta ratna događanja ostati zapisana za budućnost, na način valorizacije događanja iz 1991. godine Domovinskog rata na ovim prostorima i vrednovanje tih događanja u novijoj hrvatskoj povijesti.
– Danas smo se okupili, kako bismo saznali do kuda se stiglo sa pisanjem monografije. Nažalost, autor knjige gospodin Karaula danas nije mogao biti ovdje, no poručuje kako je mongrafija pri samom kraju. U knjizi su korišteni intervjui, razna arhivska građa, kao i razna literatura. Monografija će u potpunosti koštati 75 tisuća kuna. Očekujem da će knjiga tijekom prvog polugodišta slijedeće godien izaći iz tiska, čime bi zaokružili cjelokupan rad. Većina nas sada ima dosta godina, pa je ovo najviše rađeno za mlađe naraštaje, generacije koje moraju znati i naučiti kakav smo ratni put prolazili i za što smo se borili. Vjerujemo da će se ovo djelo čitati s punom pažnjom, pojasnio je Dragutin Novosel, predsjednik udruge.
– Brigada je bila posebna, sudjelovala je na svim ratištima u domovini. Imala je iskusne i hrabre ljude, koji su uvelike doprinjeli obrani zemlje. Bilo nas je posvuda, od Bjelovara, zapadne i istočne Slavonije, kratko se osvrnuo zapovjednik Vlatko Ferenčević.
– Ono na što smo iznimno ponosni je sudjelovanje 105. brigade u operaciji Bljeska, velike oslobodilačke akcije oružanih snaga RH. Brigada je u Bljesak ušla iz mobilizacije. To je najteža borbena radnja koja se provodi u neposrednoj ratnoj opasnosti. Brigada je dakle izvršila mobilizaciju u roku od 24 sata. Ulaskom u operaciju, brigade je bila popunjena oko 98 posto. U Oluji brigade nije sudjelovala, ali je sudjelovala u opraciji Feniks, u istočnoj Slavoniji, sa čime možemo zajljučiti ratni put 105. brigade, rekao je Stjepan Ivanić.