Mala vijećnica Grada Bjelovara je u utorak, 16. listopada postala mjesto Susreta učitelja osnovnih škola iz pet europskih zemalja. Našli su se tu učitelji iz Poljske, Španjolske, Grčke, Italije te s Cipra, ali i predstavnici I. osnovne škole Bjelovar. Povod sastanku je projekt Erasmus K2 čiji je koordinator bjelovarska škola. Projekt se dijelom sastoji od upoznavanja običaja te poboljšanja digitalnih i interkulturalnih kompetencija učenika, a posjet Bjelovaru je tek prvi sastanak u dvogodišnjem projektu.
Martina Supančić, učiteljica engleskog jezika u I. osnovnoj školi Bjelovar i jedna od autorica projekta uz Helenu Gustović i Natašu Ljubić Klemše.
Supančić je više rekla o samom projektu.
– Projekt Bits and pieces of culture vezan je uz kulturu naših zemalja partnerica, njegov cilj je unaprijeđenje digitalnih i interkulturalnih kompetencija učenika, razvoj multikulturalnosti, ali i upoznavanje drugih kultura i običaja.
Za I. osnovnu školu Bjelovar ovo je već četvrti Erasmus+ projekt, ali tek drugi ovakvog tipa koji uključuje razmjenu učenika. To je ujedno i jedina osnovna škola u Bjelovarsko- bilogorskoj županiji koja učenicima pruža ovakvu priliku.
– Obzirom da smo mi koordinatori ovog projekta, ovo je naš prvi sastanak. Zato su došli samo učitelji- dogovorit ćemo daljnji tijek projekta. Što se tiče ostalih sastanaka, imamo još pet mobilnosti na koje idemo s učenicima, dodala je Supančić.
Na mobilnost svaki put odlazi po šest učenika i tri nastavnika, a u planu programa je s učenicima u dvije godine posjetiti sve navedene zemlje. Prva na redu, već u veljači je Španjolska.
Susretu je prisustvovao i bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak.
– Prošle godine kad sam preuzeo ulogu gradonačelnika prvo što smo napravili obišli smo zbornice svih naših pet osnovnih škola u Bjelovaru i već tada sam dao napomenu da će, što se tiče Europskih projekata, Grad Bjelovar podržati sve osnovne škole, svakog profesora i svakog tko želi doprinjeti jačanju obrazovanja, odnosno standarda koji imamo u obrazovanju, kroz EU projekte.
Gradonačelnik je također rekao da sam Grad nema dovoljno novca za sve željene projekte, te da su Europski projekti jedina mogućnost da se u što kraćem roku sustav obrazovanja podigne. Dokaz tome je i ulaganje u infrastrukturu te u energetsku obnovu školskih zgrada, međutim, ističe gradonačelnik:
– Lako je ulagati u zgrade, teško je ulagati u ljude. Ovo je projekt koji nudi multikulturalnost, podizanje svijesti djece, podizanje njihovih kompetencija u smislu digitalizacije, dakle onog naprednog, što i sam grad Bjelovar također čini i potiče.
Iskazuje želju za time da se i drugi nastavnici jave s idejama za vlastite projekte i napominje kako će Grad Bjelovar uvijek stajati iza sličnih projekata.
Mónica Marín Saavedra, nastavnica iz Španjolske koja se u Bjelovaru po prvi puta našla sada, ističe kako su i ona i strani kolege oduševljeni gradom, ali i izgledom škole. Što se projekta tiče, smatra da je to odlično iskustvo za upoznavanje novih kultura i zemalja, kako za djecu tako i za nastavnike.