Projekt Korak naprijed – povećanje zapošljivosti skupina u nepovoljnom položaju, čiji je nositelj Socijalna zadruga „Pružimo ruke“ završava prvom u nizu edukacija za poljoprivredna zanimanja, a to je edukacija za cvjećara-aranžera. Tim povodom u srijedu 31. srpnja u prostorijama Pučkog otvorenog učilišta u Bjelovaru održana je dodjela diploma sudionicima.
Vesna Pavičić jedna je od sudionica koja se odlučila na upis tečaja jer je smatrala kako bi joj to pomoglo u daljnjem zapošljavanju.
– Važno mi je usvojiti neka nova znanja, i jako sam zadovoljna količinom naučenog na ovom tečaju. Bez poznavanja nekih novih znanja teško je doći do novo zapošljavanja, pogotovo starijim osobama. Stoga sam završavala prethodno i tečaj za računalnog operatera, a smatram da će mi i ovaj tečaj pomoći. Njime sam upotpunila svoju kreativnost i nadam se da ću se uspjet zaposliti u nekoj cvjećarni nakon ovog, ili putem samozapošljavanja, rekla je Vesna Pavičić.
Vesna Bekčec, inače prodavačica, se pak bavi amaterskom izradom suvenira koju je odlučila usavršiti također kroz ovaj tečaj.
– I teorija i praksa puno su nam pomogle, i ovim putem zahvaljujem se udruzi na čelu sa Đurđom Adlešić, i našoj koordinatorici Mihaeli Boltižar na pomoći, dodala je Vesna Bekčec.
Među polaznicama se našao i Dražen Hršak, jedini muškarac koji je pohađao ove edukacije za cvjećara-aranžera jer je, kako kaže, godinama već privržen uzgoju i prodaji cvijeća, a kroz službeni certifikat odlučio je svoje zanimanje i interes učiniti službenim i usavršiti.
Podsjetimo, provedba projekta započela je pred mjesec dana za dugotrajno nezaposlene i teško zapošljive ljude održavanjem aktivnosti i besplatnim edukacijama za prekvalifikacije za cvjećare, povrtlare i voćare, koje se upisuju u radnu knjižicu. Kako kaže predsjednica zadruge „Pružimo ruke“ Đurđa Adlešić, na taj način je pružena prilika ljudima da ponovo nađu posao u mjestu gdje žive, i da rade u periodu u kojem su već mnogi digli ruke i bili sigurni da će posao teško naći.
– Veoma brzo su našli primjenu ovog tečaja u praksi i našli su poslove. To svjedoči činjenici da je ovaj program pogođen i da će moći raditi. Dio njih pak želi raditi sam, i to je ono što im je ovaj program također omogućio. U drugom dijelu godine s njima ćemo govoriti i o socijalnom poduzetništvu i o mogućnosti da se kasnije sami zaposle ili da vode svoje obrte, a novi programi će biti nešto drugačije. Primjerice sa početkom nove akademske godine krenut ćemo i sa znakovnim jezikom za koji se, prema našim anketama, pokazao velik interes, zaključila je Đurđa Adlešić.
VEZANI ČLANCI:
- BESPLATNI PROGRAM osposobljavanja za CVJEĆARE okupio veliki broj zaintersiranih
- Predstavljen projekt KORAK NAPRIJED – BESPLATNO stručno osposobljavanje za cvjećare, povrtlare i voćare