7. travnja u I. osnovnoj školi Bjelovar održana je radionica ”The Căluş ritual dance” kojom je obrađen dio nematerijalne kulturne baštine Rumunjske. Na radionici su sudjelovali učenici 6. razreda koji pohađaju izvannastavnu aktivnost eTwinning, koju vodi učiteljica engleskog jezika, Valentina Cepanec. Radionica je održana u sklopu međunarodnog eTwinning projekta Our Cultural Heritage: What makes every country one of a kind, na kojem učenici iz Grčke, Hrvatske, Rumunjske, Estonije i Italije predstavljaju kulturnu baštinu svoje zemlje, ali i proučavaju kulturnu baštinu ostalih zemalja partnera projekta, međusobno komuniciraju, istražuju i uče.

Sam projekt traje jednu nastavnu godinu, a podijeljen je u dvije faze. Na samom početku učenici su kreirali i glasali za naziv i logo projekta te učili o važnosti zaštite autorskih prava. Ulaskom u prvu fazu projekta, učenici su u prvom polugodištu predstavili materijalnu baštinu grada Bjelovara te su dobili zadatak od grčkog tima proučiti drevnu Olimpiju. Zauzvrat, grčki je tim dobio zadatak proučiti materijalnu baštinu grada Dubrovnika, a na kraju prve faze, svi su timovi rješavali razne kvizove kako bi provjerili znanje o predstavljenoj materijalnoj baštini. Radovi iz prve faze projekta objavljeni su u prvom izdanju grčkog Student Voice časopisa za ovu školsku godinu: https://www.studentvoice.gr/copy-of-issue-1-1

Trenutno, u drugoj fazi, učenici su proučili i predstavili nematerijalnu kulturnu baštinu Bjelovarsko-bilogorskog kraja: mitološka bića, ples i lutke od kukuruzovine; a od rumunjskog su tima dobili zadatak proučiti Căluş ritualni ples. Nakon odgledanih videa i proučene literature, učenici su ukrašavali štapove, izrađivali šešire te uz pomoć učiteljice pokušali rekreirati narodne nošnje plesača kao i sam ples. Nestrpljivo iščekuju uratke grčkog tima kojima je dodijeljen zadatak prezentiranja i izrade licitarskih srca.

Izvor informacija: I. OŠ Bjelovar