U petak 5. studenog u Bjelovaru je održana konferencija o provedbi EU projekta pod nazivom Specijalizacija doktora medicine Doma zdravlja Bjelovarsko – bilogorske županije, kojeg provodi Dom zdravlja BBŽ. Javnosti su na ovaj način predstavljeni ciljevi i tijek provedbe projekta ukupne vrijednosti 1.011.785,86 kuna, sufinanciranog sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda.
Naime, projektom je Antoniji Kožul, liječnici Doma zdravlja BBŽ omogućena specijalizacija iz obiteljske medicine. Razdoblje provedbe projekta je od veljače 2018. do srpnja 2022. godine.
– Glavni cilj projekta je poboljšanje pristupa primarnoj zdravstvenoj zaštiti te omogućavanje specijalizacije, kako bi se prvenstveno dosegla veća učinkovitost pružanja usluga zdravstvene zaštite pacijenata na primarnoj razini. Ciljana skupina u projektu su doktori medicine, specijalizanti iz obiteljske medicine. Problemi s kojima se suočava Dom zdravlja BBŽ su značajne razlike u dostupnosti zdravstvene zaštite na primarnoj razini, posebno specijalizacija obiteljske medicine koja je vrlo specifična i zahtjevna. Nažalost, na tu specijalizaciju se odlučuje dosta mali broj liječnika. Trenutno imamo zahtjeva za specijalizaciju iz raznih drugih područja, poput radiologije i ortodoncije. Zasada za obiteljsku medicinu imamo zainteresiranu samo jednu osobu. Ovaj projekt je u visini 85 posto financiran iz EU fondova, dok je razlika od 15 posto osigurana iz državnog proračuna RH, odnosno putem Ministarstva zdravstva. Nakon završetka specijalizacije, Dom zdravlja BBŽ će liječnici osigurati povratak na mjesto s kojeg je otišla na specijalizaciju. U narednom razdoblju, Dom zdravlja BBŽ će pratiti natječaje i prijavljivati se na iste kako bismo mogli što lakše financirati daljnje specijalizacije, rekao je Josip Rajković, v.d. ravnatelj Doma zdravlja Bjelovarsko – bilogorske županije dodajući da na području županije trenutno nedostaje najmanje pet liječnika opće prakse.
Kako v.d. ravnatelj kaže, u tijeku su pregovori sa jednim liječnikom s otoka Korčule koji bi, ukoliko svi segmenti budu zadovoljeni trebao doći raditi u Garešnički Brestovac. Odlukom Županijske skupštine BBŽ donesen je plan specijalizacija za tri specijalizacije iz pedijatrije u Bjelovaru, Čazmi i Garešnici, četiri specijalizacije iz obiteljske medicine, dvije iz radiologije za Daruvar i Čazmu, zatim dvije specijalizacije iz ginekologije i opstetricije također za Daruvar i Čazmu te jednu specijalizaciju za ortodonciju za Daruvar. Slijedeći korak je odobrenje od strane Ministarstva zdravstva. Cijena jedne specijalizacije iznosi oko milijun kuna.
Više o osobnim utiscima na specijalizaciju i njezinom tijeku govorila je mlada liječnica, koja je djelatnik Doma zdravlja BBŽ od 2010. godine dok je specijalizaciju započela u ožujku 2018. godine.
– Predviđeno je da 22 mjeseca provedem u obiteljskoj medicini i to pod nadzorom mentora, primarijusa Lončara. Ukupno 18 mjeseci sam provela na bolničkim odjelima i kroz rad u specijalističkim ambulantama. Tri mjeseca bilo je rezervirano za postdiplomski specijalistički studij obiteljske medicine, dok sam još jedan dodatni mjesec provela na radu na Medicinskom fakultetu u sklopu programa Znanstvenog i stručnog istraživačkog rada. Specijalizacija sveukupno traje četiri godine. Od ožujka 2022. godine, u narednih šest mjeseci predviđeno je polaganje specijalističkog ispita. Zaista, voljela bih da nas ima više, no to nažalost nije tako. Znanja i vještine koja su specifična za liječnike obiteljske medicine nam pomažu u našem radu, a još veću korist od njih imaju naši pacijenti jer na taj način dobivaju kvalitetniju i dostupniju zdravstvenu skrb. Maksimalno mogu voditi 2 150 pacijenata, ali u našoj županiji imamo puno više ljude, zaključuje liječnica Antonija Kožul koja je punih pet godina radila u ambulanti Severin, nakon čega je dobila premještaj u ambulantu Zdravstvenog centra Coner.
U ime osnivača, okupljenima se obratila zamjenica bjelovarsko – bilogorskog župana.
– Kvaliteta zdravstvene usluge je veoma važna za stanovnike. Ukoliko ćemo u narednom vremenu uspjeti osigurati dovoljan broj liječnika opće prakse, kasnije ćemo imati manje opterećenje na zdravstveni, odnosno bolnički sustav. Cilj i interes Bjelovarsko – bilogorske županije je poraditi na ljudskom faktoru, točnije dovoljnom broju liječnika. Poznato je da nam nedostaje i pedijatra, ortodonata, radiologa. Iz tih razloga podupiremo mlade da upišu medicinu, što dodatno namjeravamo činiti putem stipendija nešto većih iznosa. Od tih studenata ćemo najvjerojatnije zatražiti da ostanu raditi na području naše županije. Kroz Nacionalni program oporavka i otpornosti možemo opremiti i urediti Domove zdravlja i na tome intenzivno radimo. U našoj županiji bilježimo pobolijevanje građana od raznih bolesti, pa je sasvim jasno da moramo čim prije poraditi na edukaciji, informiranju i preventivi, poručila je Marija Jungić, zamjenica župana.