Policijska uprava Bjelovarsko-bilogorska uz podršku Ravnateljstva policije Ministarstva unutarnjih poslova organizirala je održavanje preventivnog programa „Prevencija huliganizma“. Program je održan u ponedjeljak 4. lipnja u Kulturnom i multimedijskom centru Bjelovar, a odvija se u sklopu nacionalnog preventivnog programa „Zajedno protiv govora mržnje“, koji ima za cilj promicanje kulture tolerancije, dijaloga i nediskriminacije te prevenciju svih oblika govora mržnje kao društveno neprihvatljivog oblika ponašanja. Projekt „Prevencija huliganizma“ je, kako kažu organizatori, jedan od oblika provođenja ovog programa usmjerenog na cijelu društvenu zajednicu, s posebnim naglaskom na mlade.
Sandra Veber, voditeljica službe prevencije u Ravnateljstvu policije pojasnila je kako se zapravo radi o putujućem film-festivalu koji se zove „Blue carpet“.
– U sklopu festivala nudimo mladima sve filmove koji se tiču nenasilja. Mladi imaju prilike pogledati različite filmove, ali naša uloga kroz to je staviti ih u aktivnu ulogu i da sami iznađu rješenja što je to nasilje i kako nasilja i huliganizma bude što manje. Naravno, tu im u pomoć trebaju pristići i odgojno obrazovne ustanove, vijeća za prevenciju, policija i jedinice lokalne samouprave. Primjeri tog iznalaženja pozitivnog stila života i drugačijih rješenja prikazani su im djelomično i kroz ove filmove, a to svakako uključuje glazbu, sport i kulturu. Tako smo u ovu priču uključili i glazbenike, pa je i danas s nama grupa „Adastra“ koja je jako angažirana u borbi protiv nasilja, objasnila je Sandra Veber.
Moderator događanja je bio glumac Ivan Đuričić, koji se u preventivni program uključio jer smatra da je upravo i na osobama iz javnog života dio odgovornosti da se uključe u ovakav vid društveno-korisne djelatnosti.
– Već neko vrijeme traje moja suradnja s Ravnateljstvom policije odnosno s Odjelom za prevenciju. Od prvog trena sam se odazvao pozivu na različite teme prevencije. Svima je u interesu da stvorimo sigurnije i bolje društvo kako bismo svi mogli živjeti i raditi u boljem okruženju. Što se tiče samih granica govora mržnje, i razlike između zadirkivanja i satire, mislim da su te granice relativno jasno postavljene u svijetu. Međutim mi smo još društvo u relativnoj ranoj fazi razvoja, pa brkamo pojmove. Tako brkamo i govor mržnje i satiru, odnosno govor mržnje i slobodu govora, i volimo svašta braniti kao slobodu govora. Međutim još u osnovnoj školi učimo da moja sloboda završava tamo gdje počinje sloboda drugoga. Vrlo je lako, dakle, razlučiti te razlike. Samo trebamo biti odgovorniji kao pojedinci da ne maskiramo i ne manipuliramo različitim tumačenjima i pojmovima koji su jasno definirani, poručio je Ivan Đuričić.
Sandra Veber je također upozorila na alarmantnu činjenicu porasta vršnjačkog nasilja na razini države, i to od 9% u 2017. u odnosu na 2016. godinu.
– Što se tiče huliganizma, ne može se ne spomenuti huliganizam na sportskim natjecanjima. Često su ta djela povezana s govorom mržnje, ali i s pirotehnikom. Tu je također zabilježen porast prijava sa 1070 na 1276 prekršaja u istim godinama. Same prijave kaznenih djela govora mržnje nisu visoke na razini države ali radi se o društveno opasnim pojavama kojima se krše temeljna ljudska prava. Upravo stoga je cilj ovog programa sustavan rad na senzibiliziranju mlade populacije da prepoznaju to ponašanje kao problematično i da ga izbjegavaju. Pritom odgojno-obrazovne ustanove imaju planiran nastavak suradnje s policijom, odnosno cijela priča ne staje samo na današnjem događanju, naglasila je Sandra Veber, voditeljica službe prevencije u Ravnateljstvu policije.
– Kada govorimo o Bjelovarsko-bilogorskoj županiji u kontekstu vršnjačkog nasilja i huliganizma brojke nisu velike. Ovaj program je prije svega usmjeren na to da senzibiliziramo mlade ljude da uopće prepoznaju taj problem kao neprihvatljivo ponašanje. Sigurna sam da su se susreli već sa brojnim situacijama kad su bili izloženi govoru mržnje, ali nisu to percipirali na taj način. Mi koristimo priliku da pokrenemo ovu priču i da odgajamo mlade ljude u duhu tolerancije i nediskriminacije, te da ih educiramo što je uopće ponašanje suprotno od toga, objasnila je Barbara Vukalović, policijska službenica za prevenciju PU bjelovarsko-bilogorske.
Mladi često ne prepoznaju granice govora mržnje i nisu svjesni da su pojedina takva ponašanja kažnjivo djelo. To je također bila tema razgovora.