Bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs, bjelovarska pedijatrica Marija Čatipović, ujedno i predsjednica Udruge za zdravo i sretno djetinjstvo te direktorica Alfa radija Danijela Vusić uz prisustvo majki s djecom te predstavnicima Doma zdravlja Bjelovarsko – bilogorske županije javnosti su predstavili brošuru pod nazivom „Ljepota majčinstva 2019“. Predstavljanje se održalo u ponedjeljak 23. prosinca u uredu župana Bajsa.
Brošura „Ljepota majčinstva 2019“ nastavak je promocije dojenja i majčinstva te se veže na jedinstvene modne revije „Ljepota majčinstva“. U suradnji s Domom zdravlja BBŽ, brošura će biti podjeljena u pedijatrijskim, ginekološkim i ordinacijama obiteljske medicine u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji. Autori brošure poručuju kako vjeruju da će brošura biti rado čitana i pregledavana jer se u njoj nalaze fotografije majki i njihove djece koje su bile sudionice revija „Ljepote majčinstva“. Stoga brošura “Ljepota majčinstva” može biti „štivo koje se gleda i čita kad se čeka kod doktora“. Namjera je da brošura posluži kao promotivni materijal o dojenju i majčinstvu, kako bi se što više budućih majki odlučilo, prema UNICEF-ovoj preporuci, dijete do šestog mjeseca starosti isključivo dojiti.
– Cijeli projekt je prekrasna ideja naše vrijedne doktorice Čatipović. Četvrta godina provedbe „Ljepote majčinstva“ ovog je puta pretočena u publikaciju. „Ljepota majčinstva“ je krenula iz Bjelovarsko – bilogorske županije, ali smo se ove godine proširili i na grad Osijek. Plan za 2020. godinu je uključivanje još nekih županija i gradova. Sjajno je što uz potporu naše Županije imamo priliku promovirati dojenje i majčinstvo. U publikaciji se nalaze predivne fotografije djece i njihovih majki koje su sudjelovale na manifestaciji „Ljepota majčinstva“ u ukupno tri grada, u Bjelovaru, Daruvaru i Osijeku. Majke koje su sudjelovale svoju su djecu isključivo dojile do šestog mjeseca starosti, ali i duže, rekla je Danijela Vusić, direktorica bjelovarskog Alfa radija.
– Prije dvadesetak godina, djecu je do trećeg mjeseca starosti dojilo samo oko 40 posto majki, dok sada u istom tom razdoblju doji više od 70 posto. Isto tako, do šest mjeseci je dojilo samo oko 15 posto, a danas oko 50 posto. Velik broj majki doji i duže od godine dana, nerijetko i do dvije godine starosti djeteta. Svakako se vidi veliki napredak u tom segmentu. Iz naše županije kreće i edukacija o dojenju za srednjoškolce koju pokušavamo putem Ministarstva zdravstva plasirati u resor Ministarstva obrazovanja kako bi projekt zaživio u cijeloj Hrvatskoj. Isto tako, projekt „Ljekarne – prijatelji dojenja“ je također krenuo iz naše županije i tu priču isto nastojimo proširiti diljem zemlje, rekla je Marija Čatipović.
– Sudjelovanje u „Ljepoti majčinstva“ za mene znači nadopunu svega onoga što i sama radim. Po zanimanju sam patronažna sestra, pa tako kroz svoj posao promičem dojenje, potičem majke da nastoje dojiti što duže. Također, zajedno sa doktoricom Čatipović vodim jednu grupu potpore za dojilje. Aktivna sam i na trudničkim tečajevima. Majčinstvo i dojenje je za mene ispunjenje svega. S prvim djetetom sam imala dosta poteškoća što se tiče dojenja, no sa drugim sam odlučila da me ništa u tome neće smesti. Sina ću dojiti sve dok on to bude želio, rekla Natalija Rajković.
– Prekrasno je vidjeti majke koje iza sebe imaju brojne neprospavane dane i noći, tisuću obaveza odjednom, kada se dotjeraju, našminkaju i pred publikom prošeću sa svojim mališanima. Dojenje je zaista jedan neprocijenjiv dar za sve majke, a najviše za djecu. Dojenje i majčino mlijeko nemaju zamjenu. Imam tri sina, sva tri su dojena, rekla je Marina Šimunović.
– Kao patronažna sestra sam radila 25 godina. Sve moje kolegice, suradnice i djelatnice potiču majke i rodilje na dojenje. Na putu se nađu određene poteškoće, no uz puno truda i volje, te teškoće se mogu prebroditi. Ima jedna prekrasna rečenica: „Majčino mlijeko i majčino srece nemaju zamjenu, poručila je Đurđica Pavičić.
– Lijepo je vidjeti kakve sve rezultate daje ovaj program i da nailazi na veliku potporu sa svih strana. Županije jednostavno moraju biti prijatelji dojenju, ali i svi oni koji imaju mogućnost na bilo koji način poticati majke na dojenje. Od 2013. godine pa do danas broj majki koje doje se gotovo udvostručio. BBŽ je primjer dobre prakse, što znači da sve ono što radi naša Županija bi trebale raditi i ostale. Svim ovim aktivnostima prethode brojne akcije. Veseli me što je „Ljepota majčinstva“ napravljena na taj način da se može širiti i na druge gradove, županije. Takvi programi se vrlo brzo prepoznaju i nastavljaju širiti. Dojenje je svakako jedinstveno, majčino mlijeko nezamjenjivo. Dojenje nije blagotovorno samo za dijete, već i za majke, ali i parove. Zdravo i nahranjeno dijete je zadovoljno, a samim time i njegovi roditelji, zaključio je župan Bajs.