Udruga tjelesnih invalida Bjelovar predstavila provedbe, ciljeve, aktivnosti i očekivane rezultate odobrenih projekata i programa za ovu godinu
Udruga tjelesnih invalida Bjelovar održala je u četvrtak 6. listopada 2016. tiskovnu konferenciju u hotelu Central u Bjelovaru, na kojoj su predstavljeni provedba, ciljevi, aktivnosti i očekivani rezultati odobrenih projekata i programa za ovu godinu.
Među navedenima ne postoji nijedan koji nije sufinanciran, a Udruga je za sve aktivnosti tijekom prošle godine dobila oko 2 milijuna kuna.
-Neki od projekata su pri kraju, ili upravo završeni, poput projekta „Kombi koji život znači“. Projekt je trajao godinu dana, a osim prijevoza starijih osoba s tjelesnim invaliditetom kombi je korišten i za obilazak članova, te odlaske na sportske susrete i druženja. Projekt je financiran je od strane Ministarstva socijalne politike i mladih, kao i trogodišnji programi „Osiguravanje usluge osobnog asistenta osobama s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta“, i „Socijalno uključivanje djece i odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom“. Kroz projekt „Pjesme moga kraja“ stvoren je pjevački zbor za djecu i mlade s invaliditetom te volontere Udruge tjelesnih invaliditeta, a financiran je od Kreativnog fonda mladih UZGON. Za prijevoz članova na probe koristili smo i naš kombi koji život znači. Putem projekta „S pomoćnikom do uspjeha“ zaposlili smo četiri pomoćnika u nastavi u ovoj školskoj godini. Projekt je financiran od Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Još jedan trogodišnji program koji je u toku je „InPULS“, organiziran u partnerstvu s Hrvatskim savezom udruga cerebralne i dječje paralize. Za punoljetne korisnike sa srednjom stručnom spremom i poznavanje osnova u radu na računalu je organiziran i održan tečaj za Europsku računalnu diplomu – ECDL operatera. Preko javnih radova Hrvatskog zavoda za zapošljavanje organiziran je i projekt „Radom za zajednicu i sebe – Pomoćnik u kući“. Ciljana je skupina korisnika sa lošim materijalnim statusom i teškom zdravstvenom situacijom, a pomoć treba spriječiti institucionalizaciju navedenih korisnika. Na projektu je zaposleno šest pomoćnika – rekao je Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
Također je održana i konferencija „Značaj asistivnih i komunikacijskih tehnologija u životu osoba s invaliditetom“. Pritom su predstavljeni vidovi radio-amaterizma, a prezentaciju je održao Radio klub „Nikola Tesla“ Bjelovar, te je održana edukacija o asistivnoj tehnologiji. U teorijskom i praktičnom dijelu promovirane su izvršne sprave koje upravljaju uređajima u kući. Time se nastoji omogućiti ljudima koji koriste tekovine tehnologije, poput pametnih telefona, da im poboljšaju kvalitetu života. Edukaciju je održao prof.dr. Miroslav Vrankić sa Tehničkog fakulteta iz Rijeke.